
14 grudnia w Hucie Stalowa Wola zawarto największy kontrakt w historii polskiego przemysłu zbrojeniowego. W obecności premier Beaty Szydło i Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza podpisano umowę opiewającą na ponad 4,5 mld zł na dostawę 4 dywizjonowych modułów ogniowych „Regina”.
Umowę podpisali prezes huty Bernard Cichocki, dyrektor Rozwoju HSW Bartłomiej Zając i szef inspektoratu uzbrojenia generał brygady Adam Duda. Zamówienie obejmuje 4 dywizjony. W skład jednego dywizjonu wychodzą 24 armato haubice KRAB, osiem wozów dowódczych, sześć amunicyjnych, dwa dowódczo-sztabowe oraz jeden remontowy.
Premier Beata Szydło mówiła, jak ważne jest podpisanie tego kontraktu dla Huty Stalowa Wola i miasta, jak również dla polskiej armii.
– Gratulacje należą się determinacji wielu ludzi, którzy postanowili, że polska armia będzie się rozwijać, będzie wyposażona w sprzęt produkowany w Polsce żeby polskie zakłady zbrojeniowe były tymi, które stanowią podstawę produkcji dla polskiej armii – mówił premier Beata Szydło.
Dodała, że przez najbliższe 8 lat produkcja w Hucie Stalowa Wola jest zapewniona. Kontrakt daje ogromne perspektyw na przyszłość.
-Chcemy realizować takich projektów w najbliższych latach więcej. Program rządu jasno określa rozwój gospodarczy oparty na odbudowie przemysłu, polskiej produkcji i powiązaniu tych wszystkich gałęzi aby przemysł zbrojeniowy stawał się kołem zamachowym polskiej gospodarki – mówiła Beata Szydło.
Minister Obrony Narodowej wymienił kilka istotnych spraw z punktu widzenia armii.
– Armato haubice KRAB stanowią istotę kontraktu, który został podpisany na 4 moduły dywizyjne. Każdy z nich zawiera 24 takie armato haubice. Dywizjon „Regina”, który zamawiamy u państwa pokazuje jak wielką wagę przykładamy do rozwoju wojsk operacyjnych. Z tego punktu widzenia decyzja podpisania tej umowy ma olbrzymie znaczenie. Banałem jest stwierdzenie, które przez ostatnie lata odrzucano, a stanowi istotną myślą strategiczną każdego państwa. Nie istnieje państwo bez armii, nie istniej armia bez własnego przemysłu. Te moduły dywizjonu mówią nam, że polska arami będzie silna, zdolna zmierzyć się z każdym przeciwnikiem – mówił Antoni Macierewicz, Minister Obrony Narodowej.
Z kolei prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Arkadiusz Siwko mówił o historycznych aspektach tego jakże ważnego kontraktu.
– Ten sprzęt, który widzimy, który będzie produkowany to jeden z najnowocześniejszych na świecie. To prawdziwa duma polskiego przemysłu. Jest to wydarzenie bez precedensu. To największy kontrakt dla przemysłu obronnego w historii Polski. Oznacza to, że mamy do czynienia z bardzo głęboką i świadomą polityką . Dostawa sprzętu w przyszłym roku zbiegnie się z 90. rocznicą powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Jest to symbol, ale jakże rzeczywisty. Dzisiaj przemysł zbrojeniowy staje się kołem zamachowym polskiej gospodarki i to jest właściwy kierunek – mówił Arkadiusz Siwko.
Małgorzata Petecka
Facebook
RSS