W Stalowej Woli

Hiszpanie odjadą z milionami

Hiszpanie odjadą z milionami

Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej zobowiązał Elektrociepłownię Stalowa Wola do zapłaty 333,8 mln. zł z odsetkami na rzecz Abener Energia (AE). AE to hiszpańska spółka, która budowała nową EcSW do początku 2016 r. Wykonawca miał olbrzymie opóźnienia – i nie tylko – co wpłynęło na zerwanie kontraktu. Wykonawca generalny wrócił do Hiszpanii, ale jego prawnicy zostali w Polsce i swego dopięli.

Wyrok SA przy KIG został wydany 25 kwietnia br. Kilka dni temu komunikaty w tej sprawie odrębnie wydali zarządy PGNiG Termika i Tauronu Wytwarzanie. Obie spółki finansują po połowie budowę w Stalowej Woli bloku gazowo-parowego o mocy elektrycznej 450 MWe i cieplnej 240 MWt. Powstaje on na terenie starej elektrowni węglowej. Nowy blok miał produkować energię w 2015 r. Generalny wykonawca prosił wtedy kilka razy inwestora o przesunięcie w czasie terminu jego oddania do eksploatacji. Inwestor te prośby odrzucał i na początku lutego 2016 r. EcSW odstąpiła od kontraktu wartego 1,6 mld. zł. Podano wtedy, że „AE naruszył harmonogram oraz istotne warunki techniczne kontraktu, które mają wpływ zarówno na bezpieczeństwo i bezawaryjność pracy bloku oraz jego przyszłą efektywność i koszty jego pracy”.

A oto, co właściciele EcSW piszą po wyroku SA: „Postępowanie przed Sądem Arbitrażowym dotyczyło roszczenia o zapłatę, ustalenie stosunku prawnego oraz zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli w związku z rozwiązanym kontraktem zawartym pomiędzy Abener Energia (generalny wykonawca) i EcSW (zamawiający) na budowę bloku gazowo-parowego o mocy ok. 400 MW z członem ciepłowniczym w Elektrociepłowni Stalowa Wola S.A. Na mocy wyroku Sądu Arbitrażowego ECSW została zobowiązana do zapłaty na rzecz Abener Energia kwoty 333 793 359,31 zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie oraz kosztami postępowania arbitrażowego”.

Gdy AE schodził z placu budowy w Stalowej Woli stan zaawansowania projektu był na poziomie 85 proc. Inwestorzy bardzo poważnie zastanawiali się nad kontynuacją inwestycji. Na jej realizację miały jednak wpływ czynniki polityczne i gaz będzie przerabiany na energię w Stalowej Woli. Podpisane zostały kontrakty z nowymi wykonawcami i EcSW jest dokańczana. Przed miesiącem dyrektor ds. handlu Tauronu, powiedział że termin zakończenia inwestycji na koniec obecnego roku jest realny, ale będzie bardzo dużym wyzwaniem.

Po wyroku SA będzie to jeszcze większe wyzwanie. Od wyroku Sądu Arbitrażowego przysługuje odwołanie do sądu powszechnego i EcSW rozważa takie. Jak czytamy w komunikacie: „EcSW przystąpiła do analizy wyroku SA i jego uzasadnienia celem wniesienia skargi o jego uchylenie”.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021