W Stalowej Woli

Hiszpańskie wspomnienie

Hiszpańskie wspomnienie

Budowa bloku parowo- gazowego toczy się z ogromnymi problemami. Jak wiadomo głównym wykonawcą była hiszpańska firma. Od Polaków pracujących przy tej budowie można było wiele usłyszeć o „ciekawych” zwyczajach Hiszpanów. Ogólnie mówiąc nie słynęli z przykładania się do pracy ani ze znajomości fachowych zagadnień. Hiszpanie byli w Stalowej Woli ponad rok. W szczytowym okresie było ich prawie kilkuset.

Dla nich pobyt w Stalowej Woli był finansowo atrakcyjny i nie przyjechali tutaj, jak do egzotycznego kraju. Trzeba przyznać, że Stalowa Wola nie miała się czego wstydzić. Pod względem infrastruktury komunalnej, sieci handlowej i niektórych usług Stalowa Wola w niczym nie ustępuje hiszpańskim miastom podobnej wielkości. W jednym wyraźnie ustępuje. To ilość, ale już nie jakość lokali gastronomicznych. Pewnie bierze się to z różnic kulturowych.

Hiszpanie mają zwyczaj spędzania dużo czasu w knajpkach, restauracjach i barach i to zarówno mieszkańcy dużych miast, jaki i wielkości Stalowej Woli. W stalowowolskich restauracjach na co dzień pustki. Pewnie Hiszpanom nie całkiem odpowiadało menu w stalowowolskich lokalach, bo wynajęli nieczynny lokal na granicy Stalowej Woli i Niska, gdzie urządzili sobie jadłodajnię. Sami gotowali z produktów, które w części przywozili z Hiszpanii. “Posiedzenia” zaczynali dobrze przed godziną piętnastą. Ci Polacy, którzy mieli okazję tam gościć mówili złośliwie, że Hiszpanom zdecydowanie lepiej wychodziło gotowanie niż budowa elektrowni. Patrząc na to, co dzieje się z budową bloku parowo – gazowego raczej pewne jest, że Hiszpanie nie wrócą na budowę. Warto dlatego zadać sobie pytanie, czy coś po nich w Stalowej Woli zostanie?

Już słychać, że najtrwalszy efekt pobytu Hiszpanów, to pewna liczba dzieci. Być może to plotki, być może nie. Do korzyści zaliczyć można wynajem mieszkań i domów w Stalowej Woli i okolicy. Hiszpanie nie targowali się i płacili dobrze. Robili również zakupy i mimo wszystko, częściej niż miejscowi korzystali z lokalnej gastronomii. Jako ciekawostkę można przytoczyć, że byli głównymi klientami jedynej w Stalowej Woli hali do squasha. Ta dyscyplina zupełnie nie przyjęła się w Stalowej Woli, a przynajmniej część Hiszpanów uprawiała ją z zapałem. Stalowa Wola nie miała okazji poznać Hiszpanów od strony życia kulturalnego. Sami Hiszpanie nie zorganizowali żadnego wydarzenia kulturalnego. Władze miasta jakby również przespały okazję do nawiązania ciekawych kontaktów. Hiszpańska firma ma siedzibę w Sewilli, mieście o niezwykle bogatej i ciekawej historii i bogatym dziełami sztuki. Chociażby Muzeum Regionalne mogło nawiązać ciekawą współpracę. Sewilla to również jeden z silniejszych ośrodków piłkarskich. Tu również nie udało się nawiązać kontaktów, a szkoda, bo od Hiszpanów można się wiele nauczyć w zakresie organizacji profesjonalnego futbolu. Czy pobyt Hiszpanów w Stalowej Woli to nie wykorzystana szansa dla miasta? W pewnym zakresie tak. Choć z tytułu fatalnej jakości ich pracy na budowie Elektrowni trudno dobrze ich wspominać. Jakoś tak się składa, że goście z Półwyspu Iberyjskiego ani nie zapuszczają korzeni w Stalowej Woli, ani nie pozostawiają po sobie dobrej opinii. Po Portugalczykach, którzy kilka lat temu uciekli z budowy budynku dla KUL-u, teraz Hiszpanie też w złej atmosferze wynieśli się ze Stalowej Woli.

Andrzej Tomaszewski

5 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Stalowej Woli

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu w CEZ

stw24.pl26 marca 2021

Od 27 marca zmiany w obostrzeniach – zamknięte przedszkola i salony fryzjerskie…

stw24.pl25 marca 2021

Najwyżsi rangą Dowódcy Polskiej Armii z wizytą w HSW

stw24.pl24 marca 2021

Testy na koronawirusa w szpitalu w nowym punkcie

stw24.pl24 marca 2021