W Stalowej Woli

Honorowych krwiodawców stale przybywa

Honorowych krwiodawców stale przybywa

Oddają innym najcenniejszy lek, jakiego nie można kupić i niczym zastąpić. Mowa o krwiodawcach. Wczoraj zostali oni nagrodzeni podczas corocznego spotkania zorganizowanego przez Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Stalowej Woli. Jest w nim zrzeszonych ponad 650 mieszkańców z powiatów stalowowolskiego i niżańskiego, którzy w tym roku oddali już 2 122 litrów krwi. Gościem specjalnym tego wydarzenia był kabareciarz Marcin Daniec.

Ci, którzy oddali najwięcej krwi otrzymali legitymacje honorowego krwiodawcy, odznaki, upominki, a także tradycyjnie już rowery ufundowane przez samorząd Stalowej Woli.
– Dzisiejsze spotkanie jest okazją do złożenia podziękowań wam, honorowym dawcom krwi, którzy tak bezinteresownie  poświęcacie cząstkę siebie dla ratowania zdrowia i życia innych oraz waszym rodzinom za zrozumienie waszej ofiarności dla zdrowia naszego społeczeństwa – mówił podczas spotkania Antoni Kłosowski, prezes oddziału rejonowego PCK w Stalowej Woli.

Działalność oddziału PCK w Stalowej Woli obejmuje dwa powiaty: stalowowolski i niżański. Skupia się przede wszystkim na promocji krwiodawstwa, szkoleniach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej w szkołach oraz wśród dorosłych.

– Prowadzimy szkolne koła PCK, organizujemy rożne akcje zdrowotne, konkursy w szkołach, a także udzielamy pomocy w formie odzieży, obuwia, sprzętu itp. rzeczy dla rodzin i osób najbardziej potrzebujących kierowanych do nas przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Stalowej Woli oraz gminne ośródki pomocy społecznej z regionu. Bierzemy udział w rożnych akcjach ogólnopolskich prowadzonych przez zarząd główny PCK, a także w ekshumacjach z czasów I i II wojny światowej prowadzonych na terenie powiatu stalowowolskiego i niżańskiego – mówił Antoni Kłosowski o działaniach stalowowolskiego oddziału.

Zaznaczał, że priorytetem działalności oddziału jest promocja honorowego krwiodawstwa i prowadzenie klubu honorowych dawców krwi. W klubie działa ponad 650 osób, stale wstępują do niego nowi członkowie, w tym roku przybyło 58 nowych krwiodawców.  Jest to jeden z największych klubów honorowych dawców krwi na Podkarpaciu i w kraju.
W Stalowej Woli działa także drugi klub honorowych dawców krwi PCK przy Miejskim Zakładzie Komunalnym, który liczy 32 członków. Klub ten również organizuje również dodatkowe działania związane z promocję krwiodawstwa czy pomocą dla potrzebujących

Antoni Kłosowski, podkreśla, że z roku na rok wzrasta liczna honorowych dawców krwi, a tym samym ilość oddanej krwi. W 2012 r, dawcy oddali 1 763 l , w 2013 r. – 1 912 l, w 2014 r. – 2 204 l, w 2015 r. – 2 318 l, w 2016 r. – 2 524 l, a w ciągu 10 miesięcy tego roku 2 122 l.

W tym roku do października liczba dawców pierwszorazowych, którzy oddali pierwszy raz krew wyniosła 414 osób, w tym było 102 kobiety.

Podczas uroczystości zostały wręczone także nagrody dla dzieci ze szkół podstawowych, które brały udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez stalowowolski PCK pod hasłem „Krew darem życia”.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021