
325 lat temu na mocy przywileju lokacyjnego wydanego przez króla Jan IIII Sobieskiego, Gabriel Rozwadowski założył miasto Rozwadów. Rocznicę tę dziś obchodzili mieszkańcy już nie miasteczka, ale od 1973 roku, osiedla Stalowej Woli.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele farnym, a następnie wszyscy przeszli pod pomnik króla Jana III Sobieskiego, gdzie m.in. samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele rozwadowskich szkół złożyli kwiaty.
Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, podkreślał, że mieszkańcy Rozwadowa, na przestrzenni tych trzech wieków niełatwej historii, zawsze pokazywali, że są narodem, który potrafi wyciągnąć rękę, pomagać, ale również budować, że są narodem przedsiębiorczym, silnym. – Ja jako prezydent miasta, które wspólnie od lat 70-tych z Rozwadowem tworzy naszą historię, dzisiaj mogę powiedzieć bardzo wyraźnie, że tożsamość, historia naszego miasta, ma dzisiaj dwie tradycje. Jedna to ta,która rozpoczęła się z ambitnym projektem Centralnego Okręgu Przemysłowego, budowy Zakładów Południowych, a druga to ta, która sięga historii lokacji tego miasteczka – mówił prezydent do mieszkańców Rozwadowa, złożył im też bardzo poważne zobowiązanie, co do wyglądu tego osiedla.
– Mamy plan dla Rozwadowa, to miejsce, w którym się znajdujemy zostanie całkowicie zmienione, oczywiście z zachowaniem tożsamości. Rynek w Rozwadowie będzie dumą, także dla Stalowej Woli i regionu, że mamy takie miejsce łączące sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, a także tradycje kolejnictwa. To dla nas wielkie zdanie, plan, który na pewno zrealizujemy – obiecał prezydent. Zaznaczał, że plany rewitalizacyjne złożone w ministerstwie uzyskały najlepszą ocenę, są w pierwszej 10. Co oznacza, że są realne do zrealizowania.
W ramach uroczystości organizatorzy przygotowali bardzo bogaty plan, którego głównym punktem był pokaz husarii w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz parada 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego.
Facebook
RSS