W Stalowej Woli

Huta ma zostać rozgrodzona – tereny przejmie miasto

Huta ma zostać rozgrodzona – tereny przejmie miasto

8 działek, na których leżą drogi dojazdowe oraz budynek Dyrekcji Naczelnej ma przejąć miasto od Huty Stalowa Wola. Taką decyzję podjęli radni podczas ostatniej sesji. Tym samym zdecydowali o rozgrodzeniu terenów Huty, na co od lat czekają przedsiębiorcy, którzy muszą płacić „daninę” za wjazd do swoich firm.   

Jak tłumaczył podczas sesji prezydent Lucjusz Nadbereżny, sprawa ta dotyczy szeroko rozumianego rozgrodzenia terenów Huty, zakupu po wartości księgowej dróg, które są na terenie tzw., starej huty, terenów przyległych oraz budynku Dyrekcji Naczelnej i placu przed tym obiektem.
– Zdaję sobie sprawę z tego, że ten temat może budzić pewne obawy i kontrowersje, z tego względu, że bierzemy na siebie duży obowiązek utrzymania i zagospodarowania tych terenów, dróg, które są w obrębie zamkniętym. Jest to decyzja pozytywna dla gospodarki Stalowej Woli. Tradycyjny teren Huty, który dziś jest ogrodzony, podlega kontroli, są opłaty za wjazd, to teren uśpiony gospodarczo. Ta sytuacja zniechęca do tego, aby  inwestorzy, przedsiębiorcy którzy prowadzą tam biznes, rozwijali działalność gospodarczą. Wielu z nich czeka na tę decyzję, bo chcą wiedzieć czy mogą zatrudnić kolejne osoby, rozwijać swoje firmy, czy też mają myśleć o przeniesieniu swojej siedziby w inne miejsce. Są to nie tylko firmy z branży maszynowej, metalurgicznej, ale także z branży lekkiej. To dla nas strategiczna decyzja – mówił prezydent.
Podkreślał, że jest to nienormalna sytuacja, aby wjazd do firm odbywał się poprzez zamkniętą bramę, na której trzeba dokonywać płatności, za wjazd, gdzie odbywa się kontrola bagażników.

Zaznaczał, że ta decyzja władz miasta, to również oddanie pewnej sprawiedliwości dla przedsiębiorców, którzy od lat z sukcesem prowadzą  tam działalność gospodarczą. Przypomniał, że władze miasta w ostatnich latach wydały kilkadziesiąt milionów złotych na zabezpieczenie nowej strefy ekonomicznej, gdzie obowiązują zniżki strefowe, gdzie są doprowadzone nowe drogi, zabezpieczone wszystkie media. Szczególnie chodzi o ul. Grabskiego, ul. COP , ul. Tołwińskiego. Miasto do tych nowych działalności gospodarczych, które są zlokalizowane w Stalowej Woli wydatkowało kilkadziesiąt milionów złotych zabezpieczając wszystkie media.

– Natomiast ci przedsiębiorcy, którzy przetrwali transformację, biorąc odpowiedzialność często za upadające wydziały huty, dużym nakładem sił i środków utrzymali działalność z sukcesem i  od lat zatrudniają  mieszkańców Stalowej Woli, nie otrzymywali żadnej pomocy od miasta. Traktuję ten proces rozgrodzenia Huty, otwarcia bram, jako gest pomocy i wsparcia dla tych przedsiębiorców. Oni co roku ze swojego budżetu muszą wydawać niemałe pieniądze na opłaty za wjazd, za przebywanie na terenie zamkniętym. Uważam, że jest to gest uczciwości i sprawiedliwości wobec przedsiębiorców, którzy rzetelnie prowadzą swoją działalność, którzy nie dostają od razu, tak jak niektórzy zabezpieczenia  działki, dojazdu. Przez lata miasto odwracało głowę od tych, którzy tutaj skutecznie inwestują i należy to zmienić.  Jestem przekonany, że otwarcie tej części Huty, przyczyni się do dynamicznego rozwoju tego terenu gospodarczego miasta – mówił prezydent.

Radny Paweł Madej zauważył, że jeśli miasto przejmie te nieruchomości, to spadną wpływy z podatków do budżetu. Zapytał również, czy jest ustalona wartość księgowa tych nieruchomości i czy miasto nie może negocjować z Hutą, by ta przekazała te tereny za darmo.  – Nieraz miasto umarzło Hucie podatki, najwyższa pora, by się zrewanżowała – stwierdził radny.
Jak tłumaczył prezydent Nadbereżny, wartość księgowa tych terenów, to 435 tys. zł.  – To nie jest z punktu widzenia majątku, który nabywamy, wysoka kwota. Ja mam pełną świadomość zobowiązań, które z tego wynikają. Jest nowy zarząd Huty będziemy z nim rozmawiać. To jest propozycja wyjściowa. Wyjaśniał, że uprawnienia Huty do gospodarowania tym majątkiem, powyzwalają tylko i wyłącznie na sprzedaż go po wartości księgowej, wynika to z wewnętrznych regulacji .
W tym roku miasto planuje przejąć część terenów, przejazd do ul. COP i do ul Grabskiego, co ma kosztować około 100 tys. zł.

8 działek, które chce przejąć miasto są własnością Skarbu Państwa i są w użytkowaniu wieczystym Huty Stalowa Wola. Działki położone są w obszarze, dla którego nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
To tereny, na których są zlokalizowane drogi zakładowe HSW: prowadzące od ul. COP do bramy nr 6 przy ul. Grabskiego, plac przed bramą towarową, plac przed bramą wjazdową nr 3, droga od bramy towarowej wraz z placem postojowym przed bramą nr 4, droga prowadząca od bramy nr 3, droga dojazdowa od bramy przy dawnej Tlenowni, a także budynek Dyrekcji Naczelnej oraz plac przed tym obiektem.
Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu w CEZ

stw24.pl26 marca 2021