W Stalowej Woli

I proste czynności bywają bardzo trudne

I proste czynności bywają bardzo trudne

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który ma na celu przybliżenie społeczeństwu problemów tych osób, zmagających się codziennie z różnymi barierami, nie tylko architektonicznymi, ale też mentalnymi.

Jak wskazują wyniki badania pod koniec 2014 r. prawne orzeczenie o niepełnosprawności posiadało ponad 3,8 mln mieszkańców Polski, w tym ponad 180 tys. dzieci, czyli 3% w grupie wiekowej do 14 lat. Orzeczenie miało znacznie więcej chłopców niż dziewcząt.

W przeciągu ostatnich 5 lat liczba osób niepełnosprawnych zmniejszyła się o ponad 350 tys. W 2014 r. orzeczenie o niepełnosprawności posiadał co 10 mieszkaniec Polski, niezależnie od płci.

Wśród ogólnej liczby osób niepełnosprawnych w Polsce, są również takie, które nie posiadają dokumentów potwierdzających stan zdrowia. Ludzie, ci jednak mają problemy z wykonywaniem codziennych czynności.

W zależności od stopnia niepełnosprawności fizycznej i związanymi z tym ograniczeniami szacuje się że w Polsce jest nawet 4,9 mln osób niepełnosprawnych. Co piąta osoba niepełnosprawna nie posiadała orzeczenia, a więc nie miała prawnego statusu osoby niepełnosprawnej.

Dorosłe osoby niepełnosprawne oczywiście gorzej oceniają swoje zdrowie niż osoby sprawne, częściej występują u nich długotrwałe problemy zdrowotne czy choroby przewlekłe. Co druga dorosła osoba niepełnosprawna ma problemy w wykonaniu prostych codziennych czynności związanych z samoobsługą, tj. jedzenie, wstanie z łóżka, ubranie się, umycie się, korzystanie z toalety, itp., a prawie 3/4 niepełnosprawnych ma także problemy z prowadzeniem własnego gospodarstwa domowego. Bardzo dużo niepełnosprawnych potrzebuje pomocy innych osób.

Małgorzata Maj

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Stalowej Woli

„Stalowa Strzała” z udziałem drużyny kolarskiej Voster ATS Team

stw24.pl12 maja 2021

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Czas na matury

stw24.pl5 maja 2021