W Stalowej Woli

I proste czynności bywają bardzo trudne

I proste czynności bywają bardzo trudne

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który ma na celu przybliżenie społeczeństwu problemów tych osób, zmagających się codziennie z różnymi barierami, nie tylko architektonicznymi, ale też mentalnymi.

Jak wskazują wyniki badania pod koniec 2014 r. prawne orzeczenie o niepełnosprawności posiadało ponad 3,8 mln mieszkańców Polski, w tym ponad 180 tys. dzieci, czyli 3% w grupie wiekowej do 14 lat. Orzeczenie miało znacznie więcej chłopców niż dziewcząt.

W przeciągu ostatnich 5 lat liczba osób niepełnosprawnych zmniejszyła się o ponad 350 tys. W 2014 r. orzeczenie o niepełnosprawności posiadał co 10 mieszkaniec Polski, niezależnie od płci.

Wśród ogólnej liczby osób niepełnosprawnych w Polsce, są również takie, które nie posiadają dokumentów potwierdzających stan zdrowia. Ludzie, ci jednak mają problemy z wykonywaniem codziennych czynności.

W zależności od stopnia niepełnosprawności fizycznej i związanymi z tym ograniczeniami szacuje się że w Polsce jest nawet 4,9 mln osób niepełnosprawnych. Co piąta osoba niepełnosprawna nie posiadała orzeczenia, a więc nie miała prawnego statusu osoby niepełnosprawnej.

Dorosłe osoby niepełnosprawne oczywiście gorzej oceniają swoje zdrowie niż osoby sprawne, częściej występują u nich długotrwałe problemy zdrowotne czy choroby przewlekłe. Co druga dorosła osoba niepełnosprawna ma problemy w wykonaniu prostych codziennych czynności związanych z samoobsługą, tj. jedzenie, wstanie z łóżka, ubranie się, umycie się, korzystanie z toalety, itp., a prawie 3/4 niepełnosprawnych ma także problemy z prowadzeniem własnego gospodarstwa domowego. Bardzo dużo niepełnosprawnych potrzebuje pomocy innych osób.

Małgorzata Maj

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021