W Stalowej Woli

Ich pasją jest bezinteresowne pomaganie

Ich pasją jest bezinteresowne pomaganie

Ks.  Mariusz Kozłowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelski w Stalowej Woli został Wolontariuszem Roku 2016. To konkurs, który ma na celu pokazanie i nagrodzenie tych, którzy bezinteresownie pomagają innym, a często są niewidoczni.

Jest to konkurs organizowany przez  Stowarzyszenie Centrum Aktywności Społecznej SPECTRUM w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Stalowej Woli. Do tytułu Wolontariusza Roku zostało zgłoszone 22 osoby oraz 2 grupy wolontariuszy. Komisja konkursowa podczas oceny kandydatów brała pod uwagę: zaangażowanie, innowacyjność, skuteczność i partnerstwo. Zwycięzcy zostali nagrodzeni podczas Gali Wolontariatu, która odbyła się w Spółdzielczym Domu Kultury.
W tym roku statuetkę Wolontariusza Roku 2016 odebrał ks. Mariusz Kozłowski, jest on dobrym duchem wielu działań wolontariatu na terenie Stalowej Woli, które niosą pomoc potrzebującym, integrują środowiska, organizują życie społeczne. Jest pomysłodawcą, inicjatorem i współorganizatorem wielu przedsięwzięć, m.in. Podkarpackiego Memoriału Sportowego im. Św. Jana Pawła II, Orszaku Trzech Króli, Papieskiego Rajdu Rowerowego Sandomierz – Stalowa Wola prowadzi zbiórkę w ramach akcji „Szlachetna Paczka”. Stworzył Wolontariat Akademicki AGAPE, który liczy obecnie około 50 osób, głównie studentów KUL-u w Stalowej Woli. Jego największym przedsięwzięciem w tym roku było zaangażowanie w organizację Światowych Dni Młodzieży.
To tylko nieliczne z bardzo wielu  podejmowanych przez niego działań.

II miejsce przypadło Łukaszowi Banasikowi ze Stowarzyszenia Rowerzyści ze Stali. Z wolontariatem jest związany od 2002 roku. Jest jednym z założycieli Stowarzyszenia „Rowerzyści ze Stali”, współorganizatorem Rowerowej Masy Krytycznej, pomysłodawcą Strefy Animacji i Aktywizacji RZS przy Stowarzyszeniu „Rowerzyści ze Stali”. Organizuje i prowadzi działania animacyjne i sportowe w trakcie rożnych pikników, ferii i wakacji zimowych, a także wiele innych.

III miejsce zdobyła 12-letnia Nadia Czochara, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 11. Jest harcerką, była w tym roku wolontariuszką podczas Światowych Dni Młodzieży. Nadia jest inicjatorką różnych akcji w szkole m.in. „Pączek dla Afryki”, „Mali dla Mali”, uczestniczy w zbiórkach „Darów serca” na rzecz dzieci mieszkających na Ukrainie i wielu innych. A tak sama o sobie mówi: „Przede mną jeszcze wiele pracy i wiele wyzwań, którym będę musiała sprostać, ale wiem, że dam radę, ponieważ pomaganie innym sprawia im ogromną radość i daje mi siły do udziału w kolejnych akcjach charytatywnych”.

Jury przyznało także wyróżnienia, otrzymali je:
– Piotr Rut zgłoszony przez Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli,
– Justyna Gutka zgłoszona przez Stowarzyszenie „Rowerzyści ze Stali”.

– wyróżnienia grupowe:
– Katarzyna Cherla i Elżbieta Bzdoń z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Stalowej Woli,
– Hubert Bródka i Oliwia Żelazko z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 11.

Podczas gali został też rozstrzygnięty pierwszy konkurs na inicjatywę wolontarystyczną zrealizowaną w 2016 roku przez wolontariuszy ze Szkolnych Klubów Wolontariusza.
Zostało zgłoszonych 5 inicjatyw z 4 stalowowolskich szkół:
– Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Stalowej Woli,
– Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Stalowej Woli,
– Gimnazjum nr 7 w Stalowej Woli,
– Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej
w Stalowej Woli.
Wygrał ZSP nr 1 za inicjatywę „Kolorowo zabawowo”, która polegała na zorganizowaniu podczas wakacji gry plenerowej dla dzieci ze świetlicy Tęcza. Brali w niej udział wolontariusze: Magdalena Trojak, Bartłomiej Rowiński, Liwia Berezańska, Jagodę Sobieszczańska, Kamila Baj i Magdalena Stój, pod kierownictwem psychologa szkolnego Przemysława Sodomira.

Ponadto został też rozstrzygnięty konkurs plastyczny pod hasłem „Pomaganie jest cool” dla uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem, wpłynęło 216 prac.
Zwycięzcy:
kategoria klasy I – IV szkoła podstawowa:
1. Szymon Bober,  PSP nr 5
2.  Zuzanna Watras, PSP 11
3. Maryla Stachera, PSP 7

kategoria klasy V – VI szkoła podstawowa i klasy I – III gimnazjum:
1. Oliwia Chyła, PSP nr 5
2. Gabriela Jędrusińska, Gimnazjum nr 7
3. Kacper Zychowicz, Gimnazjum nr 7.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021

Pierwsi strażacy z powiatu stalowowolskiego zaszczepieni

stw24.pl12 kwietnia 2021

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021