W Stalowej Woli

Ikea otworzy wytwórnię peletu

Ikea otworzy wytwórnię peletu

Stalowowolski tartak IKEA Industry poszerza swoją działalność. Planuje zwiększyć efektywność energetyczną poprzez wykorzystanie odpadów z produkcji, a także chce stworzyć wytwórnię peletu.   

– Od czasu uruchomienia produkcji we wrześniu 2014 roku koncentrowaliśmy się na rozwijaniu mocy produkcyjnych. Obecnie zastanawiamy się, jak optymalizować naszą działalność w tym zakładzie i jak ją rozwijać w dalszej przyszłości. Jedną z wartościowych możliwości, jakie widzimy w zakresie optymalizacji, jest zwiększenie naszej efektywności energetycznej. Kwestie zrównoważonego rozwoju są dla nas niezwykle istotne. Dlatego postanowiliśmy wykorzystywać jeszcze lepiej korę i pył drzewny do zasilania lokalnej turbiny produkującej prąd na potrzeby zakładu – informuje Ewa Cander-Karolewska Communications Manager Poland IKEA Industry Communications.

Ponadto firma planuje stworzenie wytwórni pelletu – paliwa z biomasy. W ten sposób chce zoptymalizować wykorzystanie surowca, dzięki czemu będzie bardziej przyjazna dla środowiska. Przy obsłudze
– Z myślą o tych dwóch inwestycjach  w ostatnim czasie złożyliśmy operat środowiskowy do lokalnego urzędu. Operat ten obejmuje również możliwą w dalszej przyszłości inwestycję w fabrykę płyty klejonej, jednak w sprawie tej inwestycji nie podjęliśmy jeszcze żadnych decyzji – dodaje.

Obecnie w tartaku Ikei w Stalowa Woli jest zatrudnionych 90 osób, gdy zakład ruszał rok temu pracowało 43. Ponadto przy obsłudze wytwórni pelletu będzie zatrudnione dodatkowo 1-2 osoby.

Tartak mieści się przy ulicy Grabskiego i zlokalizowany jest na 25-hektarowej działce.

Znajdują się w nim m. in. suszarnie, składowisko surowca, kocioł, linia do cięcia drewna, waga, zbiorniki wody wykorzystywanej do zraszania drewna, miejsce do przycinania kłód i sortownia kłód. Hala w której odbywa się obróbka drewna jest bardzo nowoczesna i wyposażona w innowacyjne technologie, m. in. skanery kłód 3D dla zwiększenia efektywności wykorzystania surowca, czy optoelektroniczny system sortowania tarcicy – 150 – 200 sztuk na minutę.
W Stalowej Woli wytwarzane są wysokiej jakości produkty z drewna sosnowego. Możliwości produkcyjne zakładu to 400 tys. m3 kłód drewnianych w ciągu roku, a dziennie 1500 kłód. Wyprodukowane tutaj półfabrykaty będą dostarczane głównie do fabryk Ikei w Polsce i na Słowacji.

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021