W Stalowej Woli

Ikea otworzy wytwórnię peletu

Ikea otworzy wytwórnię peletu

Stalowowolski tartak IKEA Industry poszerza swoją działalność. Planuje zwiększyć efektywność energetyczną poprzez wykorzystanie odpadów z produkcji, a także chce stworzyć wytwórnię peletu.   

– Od czasu uruchomienia produkcji we wrześniu 2014 roku koncentrowaliśmy się na rozwijaniu mocy produkcyjnych. Obecnie zastanawiamy się, jak optymalizować naszą działalność w tym zakładzie i jak ją rozwijać w dalszej przyszłości. Jedną z wartościowych możliwości, jakie widzimy w zakresie optymalizacji, jest zwiększenie naszej efektywności energetycznej. Kwestie zrównoważonego rozwoju są dla nas niezwykle istotne. Dlatego postanowiliśmy wykorzystywać jeszcze lepiej korę i pył drzewny do zasilania lokalnej turbiny produkującej prąd na potrzeby zakładu – informuje Ewa Cander-Karolewska Communications Manager Poland IKEA Industry Communications.

Ponadto firma planuje stworzenie wytwórni pelletu – paliwa z biomasy. W ten sposób chce zoptymalizować wykorzystanie surowca, dzięki czemu będzie bardziej przyjazna dla środowiska. Przy obsłudze
– Z myślą o tych dwóch inwestycjach  w ostatnim czasie złożyliśmy operat środowiskowy do lokalnego urzędu. Operat ten obejmuje również możliwą w dalszej przyszłości inwestycję w fabrykę płyty klejonej, jednak w sprawie tej inwestycji nie podjęliśmy jeszcze żadnych decyzji – dodaje.

Obecnie w tartaku Ikei w Stalowa Woli jest zatrudnionych 90 osób, gdy zakład ruszał rok temu pracowało 43. Ponadto przy obsłudze wytwórni pelletu będzie zatrudnione dodatkowo 1-2 osoby.

Tartak mieści się przy ulicy Grabskiego i zlokalizowany jest na 25-hektarowej działce.

Znajdują się w nim m. in. suszarnie, składowisko surowca, kocioł, linia do cięcia drewna, waga, zbiorniki wody wykorzystywanej do zraszania drewna, miejsce do przycinania kłód i sortownia kłód. Hala w której odbywa się obróbka drewna jest bardzo nowoczesna i wyposażona w innowacyjne technologie, m. in. skanery kłód 3D dla zwiększenia efektywności wykorzystania surowca, czy optoelektroniczny system sortowania tarcicy – 150 – 200 sztuk na minutę.
W Stalowej Woli wytwarzane są wysokiej jakości produkty z drewna sosnowego. Możliwości produkcyjne zakładu to 400 tys. m3 kłód drewnianych w ciągu roku, a dziennie 1500 kłód. Wyprodukowane tutaj półfabrykaty będą dostarczane głównie do fabryk Ikei w Polsce i na Słowacji.

2 komentarze

Komentarze

  1. Linek

    14 sierpnia 2015 at 19:59

    Dobra firma. Znajomi chwalą sobie tam pracę !

  2. kacper27

    14 sierpnia 2015 at 20:51

    Firma się rozwija. Mają przywileje podatkowe

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Na lotnisko w Jasionce wróciły połączenia międzynarodowe!

stw24.pl1 lipca 2020

Huta Stalowa Wola wzięła udział w #GaszynChallenge -VIDEO

stw24.pl1 lipca 2020

Plenerowe spotkanie z Renatą Piątkowską

stw24.pl1 lipca 2020

Jarmark Jagielloński 2020 w dniach 4-5 lipca w Sandomierzu

stw24.pl1 lipca 2020

Bądź czujny ! Oszuści nie mają wakacji

stw24.pl1 lipca 2020

Laureaci konkursu literackiego ogłoszonego przez MBP

stw24.pl30 czerwca 2020

Zuzanna Kuziora w konkursie Talentów Polskiego Radia Dzieciom

stw24.pl30 czerwca 2020

Nowa pula kodów do serwisu Legimi do odebrania w MBP

stw24.pl30 czerwca 2020

XXII Turnieju Siatkówki Plażowej Amatorów

stw24.pl29 czerwca 2020