W Stalowej Woli

Ile drzew sadzi się na Skarpie, a ile wycina?

Ile drzew sadzi się na Skarpie, a ile wycina?

Temat wycinki drzew na Skarpie w Stalowej Woli w związku z prowadzoną rewitalizacja tego miejsca, został poruszony podczas ostatniej sesji rady miasta. To w związku z tym, że pojawiają się głosy, że zostały one wycięte bezpodstawnie. Prezydent Lucjusz Nadbereżny odpierał te zarzuty i argumentował, że takie prace były konieczne, co potwierdza przeprowadzona analiza geologiczna.

Prezydent wyjaśniał, że projekt modernizacji skarpy jest prowadzony z punktu widzenia odpowiedzialności za bezpieczeństwo tego miejsca, na którym znajduje się wiele bloków mieszkalnych. Przed przystąpieniem do prac została wykonana opinia geologiczna, która jednoznacznie wskazywała, że to miejsce jest zagrożone i grunt może się obsuwać w procesie wieloletnim. To dlatego, że nie ma tam ograniczenia dla spływu wód. Opinia wskazywała na konieczność zastosowania działań, które zwiążą profesjonalnie grunt na zboczu. A oprócz zastosowania różnych technologii, najlepszym materiałem do tego jest zieleń.

Lucjusz Nadbereżny zauważał także, że pewne drzewa, które były przypadkowo zasadzone na granicy Skarpy, również jej zagrażały. Ponadto topole, u podnóża wzniesienia zagrażały bezpieczeństwu ludzi. Po burzach i wichurach leżały połamane konary. Dlatego zostały wycięte.

– Zawsze pojawia się dylemat w momencie prowadzenia  takich działań. Natomiast priorytetem miasta zawsze w takim przypadku jest człowiek i bezpieczeństwo – argumentował włodarz. Zaznaczał, że nie można dyskutować o kształtowaniu zieleni w mieście bez bez dyskusji o faktach. Dlatego też przytoczył listę drzew i krzewów, które mają zostać zasadzone na Skarpie, a są to m.in.:
drzewa: klon – 15 szt., olsza czarna – 3 szt., brzoza – 4 szt., wiąz górski – 1 szt., głóg – 16 szt., jesion wyniosły – 1 szt., czereśnia ptasia – 4 szt., grusza – 3 szt., dąb – 36 szt.,  jarząb – 18 szt., lipa drobnolistna  – 1 szt.;
krzewy: berberys – 82 szt.,  dereń – 100 szt., wapiennik – 34 szt., śliwa – 105 szt., porzeczka alpejska – 319 szt., porzeczka czarna – 49 szt., dzika róża – 143 szt., róża francuska – 165  szt., róża rdzawa – 50 szt., jeżyna – 384 szt., wierzba purpurowa – 59 szt., bez – 64 szt.
Oraz setki innych nasadzeń, które zmienią całkowicie wygląd tego miejsca.
Prezydent zaznaczał, że samorząd jest odpowiedzialny za kształtowanie zielni w mieście z punktu widzenia wielu następnych lat.

Joanna Piechuta

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021