W Stalowej Woli

Ile miasto kosztują rowery miejskie?

Ile miasto kosztują rowery miejskie?

Koszt funkcjonowania systemu roweru miejskiego, który istnieje w Stalowej Woli poruszył podczas sesji rady miasta radny Daniel Hausner.  Według niego miasta nie stać na tego typu inwestycję, która kosztuje blisko 1 mln zł.    

Pozwoliłem sobie  przeliczyć  jaki jest koszt systemu roweru miejskiego. Jeśli 947 tys. zł podzielimy przez liczbę dni, kiedy ten rower jest używany w skali roku i pomnożymy to przez dwa lata, to wychodzi mi 2 630 zł dziennie. Jeśli te 100 rowerów by jeździło 24 godziny na dobę, to ich koszt by się nie zwrócił. Uważam, że miasta nie stać na tego typu inwestycje. Nie żyjemy tak jak gmina Kleszczów na nadwyżkach budżetowych, zaciągamy kredyty, jesteśmy na deficycie. Uważam, że niespełna milion złotych za tego typu  inwestycje, to jest dużo za dużo. Może to jest dobre, ale nie w obecnej chwili – argumentował radny Daniel Hausner. Pytał czy rowery miejskie nie mogły być włączone do projektu mobilny MOF.

– Dziękuję za to pytanie, nawet go oczekiwałem  po lekturze komentarzy internetowych. Oczywiście,  że tak można podchodzić do tego tematu. W takim razie zamknijmy  basen miejski. Jeśli pan przeliczy otwarcie basenu miejskiego z punktu widzenia jednego dnia i liczby użytkowników, już nie mówię o kosztach funkcjonowania otwartego basenu w czasie wakacji i przychodów, które mamy z biletów. Gdyby tak przeliczać funkcjonowanie samorządu, to musimy natychmiast zamknąć Miejski Dom Kultury, Muzeum Regionalne, MOSiR. Ponieważ wszystkie atrakcje, które mamy, powinniśmy zamknąć, bo nas na to nie stać. Bo do wszystkiego dopłacamy – odpowiadał prezydent Lucjusz Nadbereżny.
Wyjaśniał, że rower miejski jest niczym innym jak komunikacją zbiorową, transportem publicznym. Roczny koszt utrzymania komunikacji publicznej to jest  ponad 5,5 mln zł w skali budżetu miasta.
– Jako samorząd, ja jako prezydent, inicjator tego systemu  muszę mierzyć się z tymi opiniami. Mieszkańcy mają prawo o to pytać, mieć wątpliwości. Samorząd, prezydent, rada  powinna mieć  odwagę bronić tego typu projektów i je wdrażać, by budować miasto odważne, ambitne, które daję możliwości jakie są w dużych ośrodkach. Oczywiście przeliczając wszystko na złotówki, można powiedzieć, że to się nie opłaca. W takim ujęciu samorząd się nie opłaca, nasze  zadania własne są nieopłacalne, gdybyśmy chcieli tak to wszystko przeliczyć.  Ale jest konieczność podejmowania takich działań – argumentował włodarz.
Jak zaznaczał Stalowa Wola jest jedynym miastem w województwie podkarpackim oraz w popołudniowo wschodniej Polsce, które ma system roweru miejskiego. – Oczywiście można by było powiedzieć przysadzamy, idziemy ponad jakiś standard. Ale budujmy Stalową Wolę, która nie ma kompleksów, która tworzy taki same warunki  jakie mają mieszkańcy większych miast – mówił. Podkreślał, że jeśli miasto nie będzie stwarzać atrakcyjnych warunków spędzanie wolnego czasu, to młodzi ludzie będą stąd uciekać.

Prezydent wyjaśniał, że system roweru miejskiego nie mógł być realizowany w ramach MOF-u, gdyż projekt nie może obejmować części usług. A to jest usługa, gdyż  miasto nie podnosi żadnych dodatkowych kosztów obsługi stacji rowerów  pod względem serwisu, transportu, zniszczeń. To wszystko jest w ramach umowy. Firma  obsługująca jest także odpowiedzialna za transport rowerów do poszczególnych stacji tak, by były równomiernie ustawione w stacjach.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021