W Stalowej Woli

Ile osób dostało karty do parkowania na kopertach?

Ile osób dostało karty do parkowania na kopertach?

W ubiegłym roku 311 osób niepełnosprawnych z terenu powiatu stalowowolskiego otrzymało karty parkingowe, dzięki którym mogą parkować swoje auta na tzw. kopertach. O te dokumenty, które są maksymalnie ważne 5 lat, można starać się w starostwie powiatowym.

Takie uprawnienia mogą otrzymać osoby niepełnosprawne ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które mają znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się oraz niepełnosprawni, którzy nie ukończyli 16. roku życia, którzy również mają znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Oznacza to, że o możliwość parkowania w miejscach oznaczanych mogą się starać nie tylko kierowcy, ale też pasażerowie. Natomiast po zmianie przepisów z 2014 r. osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności nie są uprawnione do uzyskania karty parkingowej.

By uzyskać taką kartę należy złożyć wniosek w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.

Opłata za wydanie tego dokumentu wynosi 21 zł. W ubiegłym roku zostało wydane 311 kart , zaś 123 zostało unieważnionych z powodu upływu ważności lub utraty stopnia niepełnosprawności.

Karata wydawana jest tylko na czas określony, czyli na czas okresu ważności orzeczenia, jednak nie dłużej niż na 5 lat. Jeżeli orzeczenie uprawniające do otrzymania tego dokumentu zostało wydane bezterminowo albo na okres dłuższy niż 5 lat, to i tak karta parkingowa zostanie wydana wyłącznie na 5 lat. Tę niebieską kartę umieszcza się za przednią szybą pojazdu, tak aby był widoczny jej numer i data ważności.

O kartę mogą również wnioskować placówki, które zajmują się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Placówka otrzymuje ten dokument na 3 lata.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Oddział Neonatologiczny w Stalowej Woli ma nowego szefa

stw24.pl20 kwietnia 2021

Oszustwa na spis powszechny- Nie daj się oszukać !

stw24.pl20 kwietnia 2021

“Motyle” coraz wyżej w punktacji drużynowej

stw24.pl20 kwietnia 2021

11 czerwonych serc stanie w Powiecie Stalowowolskim

stw24.pl19 kwietnia 2021

Ochronne szczepienia lisów wolno żyjących

stw24.pl19 kwietnia 2021

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021