W Stalowej Woli

Ile rzeczywiście będą kosztować mieszkania Plus?

Ile rzeczywiście będą kosztować mieszkania Plus?

Tę kwestię, a także szczegóły związane z realizacją rządowego programu Mieszkania Plus realizowanego w Stalowej Woli  poruszyły podczas konferencji prasowej była posłanka PO Renata Butryn i Małgorzata Czwarno, szefowa miejskich struktur tej partii. Podkreślały, że miasto nie ma konkretów co do jego realizacji.

Przypomnijmy, miasto buduje dwa bloki komunalne czynszowe przy ul. Orzeszkowej, początkowo ta inwestycja miała być realizowana w ramach programu Mieszkanie Plus. Władze jednak wycofały o się z tego projektu, ze względu na niekorzystne warunki finansowe dla przyszłych najemców. Dlatego też budynki te powstają w ramach programu samorządowego. Gmina jednak nie rezygnuje z przystąpienia do tego rządowego programu i w jego ramach zamierza budować kolejne bloki. Zostały już wytypowane działki przy ul. Leśnej. Podczas jednej z sesji rady miasta rani podjęli uchwałę intencyjną w sprawie przystąpienia do tego programu. Został już ogłoszony przetarg na wyłonienie inwestora finansowego i wspólnika, który utworzy spółkę celową mającą realizować tę inwestycję.

– Mimo piaru,  który był tu zrobiony w Stalowej Woli  dla projektu rządowego mieszkania pod wynajem, okazuje się że program ten ma wiele mankamentów i nieścisłości. W trakcie walki o niezależność sądów, umknęło uwadze przeforsowanie ustawy o krajowym zasobie nieruchomości, która dotyczy m. in. Mieszkania Plus. Nie ma w tej ustawie kryteriów o wysokości czynszu, nie są one zapisane wprost w ustawie. To skutkuje, tym, że w różnych miejscach, ten czynsz może się różnić – mówiła Renata Butryn.

Przytoczyła informację z mieleckich mediów, które podały, że  koszt wynajęcia mieszkania w bloku, który zostanie wybudowany w ramach Mieszkania Plus  może wynosić od  1 450 zł do 1 650  zł, a dodatkowo zostanie wniesiona opłata eksploatacyjna w wysokości 500 zł.

– To jakie będą koszty w Stalowej Woli, nikt tego nie wie. Ponadto w Mielcu zwrócono uwagę na to, że akt notarialny, który będą mieli podpisać najemcy tych mieszkań, mówi o tym, że takie osoby mogą być w każdej chwili wyeksmitowane. To jest niezgodne z prawem lokatorskim, gdyż eksmisję co do zasady wykonuję się tylko na podstawie wyroku sądu – mówiła była posłanka.

Zauważała, że program nosi nazwę mieszkanie pod wynajem, a mówione jest, że będzie można je wykupić. W sytuacji, gdy np. dana osoba będzie płacić wyższą ratę z zamiarem kupna, ale w pewnym momencie nie będzie jej stać na spłatę, bo może stracić pracę. W tej sytuacji na poczet czynszu zaliczana będzie nadpłata, którą wnosił, żeby mieszkanie kiedyś wykupił. W rzeczywistości wydłuży się czas wykupowania mieszkania.

– W Stalowej Woli nikt nie potrafi odpowiedzieć na jakich zasadach ten program będzie funkcjonować. W mieście jest dużo osób, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, nie płacą czynszów, są obciążeniem dla mieszkańców bloków, niedopłaty rozkładają się na wszystkich. Potrzebujemy przede wszystkim mieszkań socjalnych, do których dopłacałaby gmina np. za opłaty eksploatacyjne ponieważ ludzi na takie opłaty nie stać. Do tych planów odnosimy się sceptycznie i dopominamy się o bardzo ścisłe uregulowanie tego na jakich zasadach mieszkania te mają być wynajęte lub docelowo sprzedane. Uważamy, że mogą być przedmiotem spekulacji i handlu, jeśli tego się nie dopilnuje od początku – argumentowała Renta Butryn.

Podkreślała, że na te inwestycje idzie bardzo duży wkład ze strony Skarbu Państwa, a także miasta w postaci gruntów.

Ja jestem za tym, żeby dawać pierwszeństwo tym, których nie stać na zakup mieszkania, ale czy przy takich opłatach będzie stać tych młodych ludzi, którzy stratują w życie – mówiła była posłanka.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021

Coraz więcej porodów rodzinnych w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl20 września 2021

Z zielonego patio korzystają najmłodsi i dorośli

stw24.pl17 września 2021

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę przejść dla pieszych

stw24.pl17 września 2021

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021