W Stalowej Woli

Ile śmieci produkują mieszkańcy Stalowej Woli ?

Ile śmieci produkują mieszkańcy Stalowej Woli ?

Kwestię tę podczas ostatniej sesji Rady Miasta poruszył radny Zbigniew Paszkiewicz. Pytał o ile zmniejszyła się ilość odpadów wywożonych na wysypisko oraz jak długo jeszcze będzie ono mogło służyć miastu.

Jak wyjaśniał Witold Tutak, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami w Urzędzie Miasta,  ogólna masa odpadów wytwarzanych na terenie Stalowej Woli to ok. 20 tys. ton rocznie i oscyluje wokół stałej wartości.

Miasto spełnia normy jeśli chodzi o ilość odpadów ulegających biodegradacji, jest ich o około 50 proc. mniej w całej masie zbieranych odpadów. Natomiast poziom odzysku odpadów niebezpiecznych w 2017 roku gmina ma osiągnąć na poziomie 60 proc. i nie będzie z tym problemu.
– To co już udało nam się zrobić, to zmniejszyć o 60 proc. masę odpadów składowanych w stosunku do wytwarzanych. Taki procent uzyskujemy od 2014 r. W całej masie odpadów około 1/3 z 20 tys. ton, to surowce wtórne. Natomiast, jeśli chodzi o odzysk odpadów wielkogabarytowych, to ze strumienia ogólnego gmina musi uzyskać 80 proc., a jeśli chodzi o odpady budowlano-remontowe to 50 proc. . I to jest wykonalne. Nie ma jakiś zagrożeń, abyś tych  nakazanych poziomów odzysku w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami nie osiągnęli – mówił naczelnik.

W ostatnim czasie zwiększyła się ilość odpadów wielkogabarytowych, co oznacza, że mieszkańcy zmieniają wyposażenie domów, stąd konieczność częstszego wywozu.  Jeśli zaś chodzi o pozostałe odpady, to takich dużych różnic nie widać.
Naczelnik dodaje, że w ostatnich latach zbiórka jest utrzymana na jednakowym poziomie, jest dosyć dobry poziom jeśli chodzi o odbiór śmieci z domów jednorodzinnych i coraz lepszy w zabudowie wielorodzinnej. Także jeśli chodzi o wielkość strumienia odpadów, które trafiają na wysypisko, to wymagania ustawowe nakładane na gminy zostaną spełnione.
Wpływ na to, że o połowę mniej śmieci trafia na ogólne wysypisko ma Zakład Biologiczno – Mechanicznego Przetwarzania Odpadów, natomiast obecne wysypisko ma miastu wystarczyć na najbliższe 25 lat.
Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021

Pierwsi strażacy z powiatu stalowowolskiego zaszczepieni

stw24.pl12 kwietnia 2021

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021