W Stalowej Woli

Ile trzeba mieć zdrowia żeby chorować?

Ile trzeba mieć zdrowia żeby chorować?

Chcesz się dostać do lekarza specjalisty? Musisz uzbroić się w cierpliwość. Czas oczekiwania wynosi nawet do pół roku. Tyle trzeba czekać do lekarza urologa w poradni w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.

Pacjenci, którzy otrzymują skierowanie do lekarza specjalisty muszą się liczyć z tym, że na wizytę będą musieli poczekać nawet kilka miesięcy.  A jakie są kolejki do poradni specjalistycznych w stalowowolskim szpitalu?

Najdłuższa jest do urologa, trzeba czekać około 140 dni, do kardiologa i reumatologa około 100 dni, do chirurga naczyniowego około 90 dni, a do neurologa blisko 70 dni. Również jest kolejka na badania endoskopowe, czyli kolonoskopię i gastroskopię, trzeba czekać ponad dwa miesiące.

Jednak, jak dowiedzieliśmy się w szpitalu powiatowym, w sytuacjach ze wskazań medycznych wymagających szybkiej pomocy specjalisty, pacjenci mogą liczyć na to, że czas oczekiwania będzie skrócony do minimum. To dlatego, że są tworzone dwie kolejki: w trybie pilnym i stabilnym. Jeśli lekarz podstawowej opieki zdrowotnej napisze na skierowaniu „pilne” lub „na cito”, to taki pacjent jest zapisywany do pierwszej kolejki i niemalże od razu może liczyć na wizytę. To dlatego, że lekarz ma jedno, dwa miejsca „rezerwowe”.  Trzeba też zaznaczyć, że w nagłych przypadkach, gdzie konieczne jest przeprowadzenie od razu badań pacjenci są kierowani na odział, gdzie mają przeprowadzoną konieczną diagnostykę. Wiele osób jednak otrzymując informację, że na wizytę musi poczekać kilka miesięcy rezygnuje i decyduje się na lekarza prywatnego, gdzie już musi płacić z własnej kieszeni.

Jaki jest czas oczekiwania do lekarzy specjalistów w poszczególnych placówkach można sprawdzić na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia, wchodząc w zakładkę pacjenci, potem  listy oczekujących, a następnie do ogólnopolskiego informatora. Tam należy podać miasto i województwo oraz rodzaj świadczenia, z którego chce się skorzystać.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

„Stalowa Strzała” z udziałem drużyny kolarskiej Voster ATS Team

stw24.pl12 maja 2021

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Czas na matury

stw24.pl5 maja 2021