W Stalowej Woli

Ilu nauczycieli straci pracę po reformie?

Ilu nauczycieli straci pracę po reformie?

Według wstępnych szacunków około 50 pedagogów może stracić pracę w szkołach podstawowych i gimnazjach, dla których organem prowadzącym jest Urząd Miasta w Stalowej Woli.  Jednak dzięki współpracy samorządów będą oni mogli przejść do szkół ponadgimnazjalny podlegających pod starostwo.

W 2019 rok w szkołach powiatowych, po reformie najprawdopodobniej przybędzie około 1 tysiąca uczniów, to dlatego, że dwa roczniki przyjdą do szkół. Jeden rocznik po 3 klasie gimnazjum, a drugi po 8 klasie już szkoły podstawowej.

Jak zaznacza starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, w szkołach ponadgimnazjalnych nie będzie problemów lokalowych. – Jesteśmy w stanie wszystkich przyjąć, chyba, że byłby boom na jedną konkretną placówkę. To wtedy byłby problem, bo nie mamy możliwości do jednej szkoły przyjąć o 1000 osób więcej, ale po 100 – 250 tak – mówi starosta Zarzeczny.
Powiat też nie martwi się o kadrę, jak tłumaczy starosta nie będzie z tym problemu. Owszem, miasto będzie miało z tym problem, gdyż nie dla wszystkich nauczycieli będą etaty.
– To my mamy miastu pomóc w przejęciu kadry. Taką rolę chcemy spełnić. Rozmawiamy już wstępnie z prezydentem, by nauczyciele, którzy w szkołach podlegających pod miasto będą tracić pracę przechodzili do szkół powiatowych. Oczywiście my będziemy tych nauczycieli wybierać, stawiać warunki, określać kogo potrzebujemy, np. kilku najlepszych polonistów czy matematyków.  Żeby to był awans zawodowy nauczyciela. Przejmowanie kadry musi być robione w porozumieniu z samorządami.  Bo w przeciwnym razi ci nauczyciele w szkołach miejskich stracą pracę – wyjaśnia starosta.

Dodaje, że nauczyciele, którzy będą przechodzić do szkół ponadgimnazjalnych nie będą musli przechodzić dodatkowych szkoleń, warunkiem będzie posiadanie tytułu magistra. – Z doświadczenia wiem, że nauczyciele, którzy przechodzą z podstawówki do liceum świetnie się sprawdzają. Sam kiedyś takie osoby zatrudniłem. Mieli duże ambicje by podnosić swoje umiejętności. Dla nauczyciela przejście ze szkoły podstawowej czy gimnazjum  do ponadgimnazjalnej jest awansem zawodowym – mówi.

Jak zaznacza starosta, ze wstępnej analizy wynika, że około 50 pedagogów przejdzie ze szkół miejskich do powiatowych. Na pewno jednak nauczyciele, którzy w szkołach powiatowych nie będą mieć całych etatów, to oni w pierwszej kolejności będą mieć dokładane godziny do pełnego wymiaru. Do 2019 roku część nauczycieli prawdopodobnie przejdzie na emeryturę, a takich osób jest około 20.
Starosta dodaje, że sprawa reformy szkolnictwa jest podnoszona przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, który mówi, że wiele osób straci pracę. – I faktycznie, gdyby nie było współdziałania  między samorządami, to rzeczywiście tak może być. Przy dobrym współdziałaniu na linii powiat – miasto nie będzie problemu – uspokaja starosta.

Joanna Piechuta      

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nowa lokalizacja Rozwadowskiego Targu Staroci

stw24.pl13 maja 2021

Uwaga! Prognozowane na dziś burze z gradem

stw24.pl13 maja 2021

Sprzęt dla szpitala od Gminy Ulanów

stw24.pl12 maja 2021

„Stalowa Strzała” z udziałem drużyny kolarskiej Voster ATS Team

stw24.pl12 maja 2021

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021