W powiecie

Informowali o prawach pracowników sezonowych

Informowali o prawach pracowników sezonowych

Wszyscy, którzy wyjeżdżają za granicę do pracy sezonowej lub planują taki wyjazd mieli dziś okazję, by zaktualizować swoją wiedzę w zakresie m.in. obowiązujących przepisów prawa pracy i zabezpieczenia społecznego w krajach UE. W Parku Miejskim w Stalowej Woli stanął dziś specjalny punkt informacyjny Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie. 

Wydarzenie było elementem międzynarodowej kampanii informacyjnej pod nazwą Rights for all seasons/prawa przez cały rok, czyli kampanii informacyjnej Europejskiego Urzędu ds. Pracy, w której udział bierze właśnie Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie. 

Celem kampanii jest promowanie wśród pracowników sezonowych (głównie w rolnictwie) pochodzących z państw członkowskich UE i pracodawców zatrudniających tego typu pracowników, wiedzy o obowiązujących ich przepisach prawa pracy i zabezpieczenia społecznego oraz podkreślenie źródeł wsparcia w zakresie informacji udzielanych w państwach członkowskich UE pracownikom i pracodawcom. Kampania zwraca uwagę na potrzebę rozpowszechniania informacji na temat sprawiedliwych i bezpiecznych warunków pracy dla pracowników sezonowych, którzy zatrudniani są w państwach członkowskich UE. 

Każdego roku do 850 tys. obywateli UE podejmuje pracę sezonową w innym państwie członkowskim UE/EFTA. Pracownicy sezonowi zatrudnieni za granicą mają dostęp do szerokiego zestawu praw. Tymczasowy charakter ich pracy, powoduje, że są bardziej narażeni na niepewne warunki życia i pracy, na różnego rodzaju nadużycia w związku z np. nieznajomością języków obcych, przepisów prawa pracy, zabezpieczenia społecznego czy BHP. Pandemia COVID-19 pogorszyła sytuację i warunki pracowników sezonowych oraz naraziła ich na zwiększone ryzyko dla zdrowia. 

Aby podnieść świadomość pracowników sezonowych i zatrudniających ich pracodawców na temat istniejących praw, obowiązków i usług doradczych, państwa członkowskie w UE prowadzą szereg działań informacyjnych.  

Więcej informacji dla pracowników sezonowych i pracodawców dostępnych jest na stronie internetowej Europejskiego Urzędu ds. Pracy lub na stronie sieci EURES. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło U.M. Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Projekt „Tradycja jak źródło” w Domu Kultury w Pysznicy

stw24.pl22 października 2021

Społecznicy upiększyli centrum Rzeczycy Długiej

stw24.pl21 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Złote Gody w Gminie Pysznica

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

stw24.pl18 października 2021
morsy fb

Otwarcie sezonu morsowego w Zaklikowie

stw24.pl18 października 2021