W Stalowej Woli

Interwencje straży w związku z owadami

Interwencje straży w związku z owadami

Tylko w tym roku stalowowolska straż pożarna interweniowała 43 razy w związku z usuwaniem gniazd os i szerszeni. Były też i mniej typowe przypadki, które zgłaszali mieszkańcy, jak np. nietoperz, który wleciał do mieszkania i nie wiadomo co z nim zrobić.   

Zgłoszenia dot. gniazd os i szerszeni, straż otrzymywała głównie od mieszkańców domków jednorodzinnych – 35 przypadków. Natomiast pozostałe były od właścicieli i zarządców hoteli, lokali gastronomicznych i budynków wielorodzinnych.

W całym ubiegłym roku strażacy odnotowali 74 takie interwencje.

Jak wyjaśnia kpt. Krystian Bąk z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli, zgodnie z prawem budowlanym, to właściciel lub zarządca obiektu ma obowiązek podjąć działania polegające na usunięciu tego roju lub gniazda. Z kolei obowiązek straży pożarnej, polega na oznakowaniu i zabezpieczeniu strefy zagrożonej oraz poinformowaniu właściciela lub zarządcy budynku, o ile wcześniej nie wiedział, o istniejącym zagrożeniu i konieczności usunięcia gniazda.

gniazdo_osy
Trzeba jednak zaznaczyć, że usuwaniem siedlisk owadów zajmują się specjalistyczne firmy, a nie straż pożarna. Ta może to robić, ale tylko w przypadkach, gdy w budynkach są np. małe dzieci, osoby o ograniczonej zdolności poruszania się.

Zdarzają się też nietypowe zgłoszenia dotyczące latających stworzeń. A ludzie nie wiedząc co mają robić w takich sytuacjach dzwonią do straży pożarnej.  Ostatnio do stalowowolskiej komendy zadzwoniła kobieta i poprosiła o pomoc strażaków, bo do domu wleciał jej szerszeń. Za 10 minut wykonała drugi telefon informując, że owad sam wyleciał.   Oczywiście w tym wypadku strażacy nie interweniowali. Pomagali jednak złapać nietoperza, który wleciał do pokoju dwuletniego dziecka.  Była też sytuacja, gdy mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do rowu, a powodem tego było użądlenie przez osę.

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021