W Stalowej Woli

Jak poradzić sobie z „wrakami” na parkingach?

Jak poradzić sobie z „wrakami” na parkingach?

Miesiącami, a nawet latami stoją nieużywane na parkingach, skwerach i ulicach miasta, często nie mają powietrza w kołach. Takich aut na terenie Stalowej Woli można zobaczyć wiele. Właściciel takiej zawalidrogi może zapłacić nawet 7 tys. zł.

Mieszkańcy denerwują się, widząc, że takie wraki tylko zajmują miejsca na parkingach, a z tymi w mieście jest cały czas problem. Jedno z takich aut stoi już od około roku na parkingu nieopodal budynku ZUS-u. – Widać, że od dawna nikt nim nie jeździł, ma wybitą tylną szybę, więc raczej sprawne technicznie nie jest i na pewno nie ma ważnych badań. Nissan ten ma tablice rejestracyjne, więc na pewno łatwo można dotrzeć do właściciela – mówi mieszkaniec pobliskiego bloku. Taki wrak też stoi m.in. od kilku lat na parkingu przy PSP nr 7, a także na parkingu przy ul. Wojska Polskiego nieopodal bloku nr 30.

Okazuje się, że można temu zaradzić. Takimi sprawami zajmuje się Urząd Miasta, tylko oczywiście trzeba to zgłosić. Jeśli ktoś widzi, że takie auto od dłuższego czasu nie jest używane, nie ma tablic rejestracyjnych bądź uszkodzenia uniemożliwiają jazdę, może zadzwonić do urzędu pod nr 15 643 34 51. Należy podać markę, kolor, ewentualnie numer rejestracyjny, a także lokalizację.

Pracownicy urzędu ustalają właściciela pojazdu, informują o terminie, w którym ma usunąć auto, a także o konsekwencjach, gdy nie dostosuje się do tego. W takim wypadku pojazd jest odholowany na parking strzeżony wyznaczony przez Radę Powiatu, kosztach tego zabiegu ponosi właściciel.

W przypadku, gdy właściciel np. nie żyje bądź wyjechał lub z innych przyczyn nie odebrał informacji, wtedy urzędnicy próbują innych metod. Np. ustalają spadkobierców, jednakże jest to proces długotrwały.

Może też być tak, że podany przez Centralną Ewidencję Pojazdów właściciel sprzedał pojazd (pojazd mógł zmieniać właściciela wielokrotnie, a był taki przypadek), wtedy np. miasto występuje do starosty o udostępnienie danych z akt pojazdu, ale to też jest proces długotrwały. W przypadku, gdy auto jest porzucone poza pasem drogowym, strefą zamieszkania bądź strefą ruchu, wtedy po ustaleniu właściciela, urzędnicy informują go o konsekwencjach „bezumownej dzierżawy zajmowanej nieruchomości gminnej”.

W 2015 r. stalowowolski Urząd Miasta zajmował się 11 takimi przypadkami. Informacje o 4 „wrakach” miał z własnych objazdów dróg, 7 od administracji mieszkaniowej i mieszkańców. 2 pojazdy znajdowały się na terenach nie należących do gminy, 4 zostały usunięte po bezpośredniej rozmowie z właścicielem. 3 pojazdy miały ubezpieczenie i właściciel oświadczył, że gdy się skończy, to usunie pojazd. W stosunku do 2 pojazdów miasto obecnie prowadzi postępowanie.
Ci, którzy „zapominają” o swoich pojazdach i przez dłuższy czas ich nie używają muszą liczyć się z ewentualnymi kosztami. Odholowanie auta to ok. 150 zł, przetrzymywanie na parkingu przez ustawowe 6 miesięcy, to ok. 7 tys. złotych. Gdy właściciel nie zgłosi się po odbiór swojego auta po pół roku, to może ono przejść na własność gminy.

Urzędnicy proszą by informacja o zalegających autach była rzeczywiście uzasadniona. Ponieważ czasem ich działania sprowadzają się tylko do okazania przez właściciela dowodu ubezpieczenia oraz dopompowania kół. A auto, które ma dowód ubezpieczenia i jest sprawne może stać na parkingu.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021