W Stalowej Woli

Jak to w końcu jest z tą flagą?

Jak to w końcu jest z tą flagą?

Nie jest tajemnicą, że z uzyskiwaniem informacji publicznej w naszym mieście są duże problemy. Podmioty, do których kierowane są wnioski udzielają odpowiedzi w ostatniej chwili (choć w ustawie jest wyraźnie napisane „bez zbędnej zwłoki”), nierzadko po terminie. Instytucje samorządowe wręcz nadużywają możliwości wydłużenia terminu z pierwszego lepszego powodu. Odpowiedzi są niepełne, a nieraz nie odnoszą się zupełnie do pytań.

Ostatnio modne stało się powoływanie na tajemnicę przedsiębiorstw, którym przekazuje się publiczne pieniądze. Samorządowe Kolegium Odwoławcze już wypowiedziało się w tej sprawie, o czym pisaliśmy dwa tygodnie temu, uznając takie zapisy w umowach podmiotów rozporządzających majątkiem komunalnym jako bezprawne i niezgodne z Konstytucją RP. To jeśli chodzi o zwykłych obywateli, stalowowolskich podatników. Czy radni mają lżej? Okazuje się, że nie.

Radni mają możliwość złożenia interpelacji. Takową do prezydenta Lucjusza Nadbereżnego dnia 24 stycznia złożylo Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe pytając o szczegóły flagi i masztu na rondzie u zbiegu Al. Jana Pawła II i ul. KEN. Radni chcieli wiedzieć, jakiej wielkości flaga może być eksponowana na maszcie (wraz z dokumentami producenta i atestami) oraz jak duża flaga jest na maszcie wywieszona.

W odpowiedzi z dnia 5 lutego prezydent zupełnie zapomniał napisać, jak duża faga wisi na naszym maszcie, czyniąc swoją odpowiedź zupełnie bezwartościową. Wiemy już jaka flaga może na maszcie wisieć, ale czy rzeczywiście normy te są przestrzegane? Maszt już raz runął, zatem nic dziwnego, że radni o te podstawowe kwestie bezpieczenstwa zapytują.

4 marca radny Damian Marczak ponowił pytanie. Zobaczymy, jaka będzie odpowiedź. Interesujące, jak wiele informacji zyskują w naszym mieście niemal status „ściśle tajne”. Wszystkie interpelacje, jak i odpowiedzi na nie sa dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej UM (na głównej stronie urzędu znajduje się do nich link). Zachęcamy do zaglądania. Jest to cenne źródło informacji dla mieszkańców o funkcjonowaniu naszego samorządu. Bez PR-owskich chwytów, rączek w koszyczki, rozdawaniu kiełbasek czy tulipanów, za które sami sobie zapłaciliśmy.

Amelia Chodorek

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021