W Stalowej Woli

Jaka jest obecnie kondycja stalowowolskiego PKS-u?

Jaka jest obecnie kondycja stalowowolskiego PKS-u?

Gdy w 2010 r. Powiat Stalowowolski przejmował PKS, sytuacja tego przedsiębiorstwa  była trudna, generowało ono olbrzymie starty. Po wprowadzeniu zmian, redukcji zatrudnienia nastąpiła znaczna poprawa. Z roku na rok wynik finansowy jest coraz lepszy.

Jak zaznacza Tadeusz Bąk, prezes stalowowolskiego PKS-u, działalność przewozowa jest trudna i nie zawsze opłacalna.
Skupiamy się na naszej działalności podstawowej czyli przewozie osób, chcemy to robić jak najlepiej. Zabezpieczamy potrzeby przewozowe w pełni na terenie powiatu stalowowolskiego, mocno jesteśmy zaangażowani w powiat niżański, oprócz tego wykonujemy także kursy poza nasze województwo np. do Warszawy czy Krakowa. Zabezpieczamy komplet usług, jeździmy w soboty, w niedziele, święta. Jest to trudna działalność, w której jest duża konkurencja. Tą działalność traktujemy także jako misję społeczną – mówi prezes.

Obecnie PKS zatrudnia około 160 osób, od momentu przyjęcia jej przez Powiat Stalowowolski odeszło z tego przedsiębiorstwa ok. 170 osób. Te zmiany pozwoliły na wyprowadzenie na prostą finansów i opanowania bardzo trudnej sytuacji. Jak zaznacza prezes wynik finansowy poprawia się z roku na rok.  Za ubiegły rok jeszcze nie ma sprawozdania finansowego, ale poprzedni  zamknął się na plusie i systematycznie poprawiane są wyniki finansowe spółki. Na razie właściciel, czyli Powiat Stalowowolski nie dokłada do tego przedsiębiorstwa.

Wielu mieszkańców zwraca uwagę na to, że nie ma dalekobieżnych kursów, by gdzieś dalej dojechać trzeba korzystać z przesiadek. Jednak jak na razie PKS nie przewiduje uruchomienia nowych kursów. – Skupiamy się na tym, co mamy i staramy się to robić jak najlepiej. Każde uruchomienie nowego kursu wiąże się z pewnym  zaangażowaniem środków. Jest to działanie, które w początkowym okresie  nie przynosi profitów. Dlatego też trzeba bardzo ostrożnie działać.   Na tyle, na ile możemy wykonujemy tę komunikację dalekobieżną, tak, żeby ona była opłacalna.
Stawiamy na bezpieczeństwo, na wykonywanie komunikacji zgodnie z prawem, tym konkurujemy z innymi. Cenowo też jesteśmy konkurencyjni. Jest to ciągłe działanie polegające na podnoszeniu jakości naszych usług, na niezawodności, na bezpieczeństwie – zaznacza Tadeusz Bąk.

Starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, zauważa, że największym problemem PKS-u jest przestarzały tabor,  który w przyszłości trzeba będzie wymienić.
Tego nie chcemy robić ad hoc, tylko trzeba się do tego przygotować, zastanowić, w jakim kierunku pójdziemy. Czekamy  na wejście  w życie nowych przepisów, które miały zacząć obowiązywać od tego roku, ale zostały przesunięte na przyszły rok. Wtedy będziemy wiedzieli na czym będzie polegała nasza rola, może wtedy sytuacja się poprawi jeśli chodzi o transport. Być może będziemy obsługiwali tylko powiat stalowowolski i niżański Na pewno temat przewozów jest trudny, na tym ciężko jest zarobić. Dlatego też prowadzimy dodatkowe działalności, które dają pewne zyski. Natomiast ogólnie sytuacja jest umiarkowanie optymistyczna, ale nie jest, to duży optymizm – mówi starosta.

Obecnie PKS ma 104 autobusy, a także dodatkowo tabor pomocniczy typu autobusy dostawcze, pogotowie techniczne, ciężarówka. Przedsiębiorstwo usilnie się stara o pozyskanie funduszy unijnych na odbudowę taboru, jednak jak na razie taką możliwość mają przewoźnicy, którzy prowadzą komunikację miejską.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021

Coraz więcej porodów rodzinnych w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl20 września 2021

Z zielonego patio korzystają najmłodsi i dorośli

stw24.pl17 września 2021

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę przejść dla pieszych

stw24.pl17 września 2021

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021