kultura i rozrywka

Jaką Stalową Wolę pamiętamy z lat 80. XX wieku?

Jaką Stalową Wolę pamiętamy z lat 80. XX wieku?

Czy zaszły duże zmiany? A może niektórych miejsc już nie ma? O tym opowie nowa wystawa plenerowa pt. Przemijanie. Autorska wystawa fotograficzna Adama Krzykwy. Wystawa zorganizowana przez Muzeum Regionalne w zaskakujący sposób ukaże miasto widziane oczami uznanego artysty – fotografa.

Ekspozycja zlokalizowana na placu przez Biblioteką Międzyuczelnianą zaprezentuje Stalową Wolę w czasie przemian. W latach 70. i 80. XX w. nastąpił gwałtowny rozwój hutniczego miasta, nastąpiły bardzo widoczne zmiany w jego krajobrazie. W 1988 r. Adam Krzykwa, stalowowolski fotograf uwiecznił na swej kliszy miejsca, których dzisiaj na próżno szukać. W obiektywie artysty Stalowa Wola zadziwia i wzrusza. Szczególnie skupił się on na terenach obecnego osiedla Pławo, dawnej wiosce, dokumentując jej przemianę w nowoczesną część miasta. Dzięki uważnym obserwacjom Krzykwa prowadzi nas przez prawdziwą podróż w czasie, kreując wizualną opowieść pełną nostalgii i poetyki, opowieść o przemijaniu ale jednocześnie o powstawaniu nowego porządku. Artysta w ciekawy i jednocześnie naturalny sposób zestawia przeszłość z teraźniejszością, tradycję z postępem, destrukcję z nowością. Tworzy zapis świata, który przeminął. Dzięki fotograficznym zapisom możemy podglądać życie miasta końca lat 80. XX w. w nieoczywistym i oryginalnym ujęciu.

Na wystawę składa się ponad 50 zdjęć Adama Krzykwy. Prace artysty uzupełniają fotografie z archiwum Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Adam Krzykwa – stalowowolski artysta fotograf, przyrodnik. Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody. Laureat nagród Grand Prix Diakraj’84, Biosfera, Góry oraz nagrody specjalnej im. Włodzimierza Puchalskiego. W 1997 r. reprezentował Polskę na Światowym Festiwalu Fotografii Przyrodniczej w Szwecji. Na jego dorobek składają się wystawy indywidualne w Polsce i zagranicą. Autor prezentacji multimedialnych pokazanych na Wystawie Światowej EXPO 2005 w Japonii. Oprócz zdjęć pejzażowych i przyrodniczych zajmował się fotografią portretową, kreatywną i reklamową. Autor wielu albumów, katalogów i publikacji.

Miejsce: plac przed Biblioteką Międzyuczelnianą, ul. Popiełuszki 10
Termin: dostępna od maja 2016 r.
Koordynator wystawy Elżbieta Skromak, tel. 158448556 wew. 15, e-mail: eskromak@muzeum.stalowawola.pl.

źródło: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

pieniądz-biznes-plany

Przyjdź na spotkanie i dowiedz się jak pozyskać wsparcie finansowe

stw24.pl12 maja 2021

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

Zwalczają szkodnika drzew- Oprysk w lasach Gminny Pysznica

stw24.pl10 maja 2021

Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek

stw24.pl5 maja 2021