kultura i rozrywka

Jakie są oblicza Stalowej Woli?

Jakie są oblicza Stalowej Woli?

Oblicza miasta. Architektura Stalowej Woli – to tytuł spotkania autorskiego z Markiem A. Stańkowskim, na które w czwartek, 25 lutego zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli. Początek – godzina 18.00, budynek przy ul. ks. J. Popiełuszki 10, sala spotkań nr 2 (II piętro).

Marek Adam Stańkowski – historyk sztuki, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II w Lublinie. Zawodowo związany z Hutą „Stalowa Wola” i spółką „Dressta”, a obecnie Liugong Dressta Machinery. Wydał kilkanaście albumów o walorach przyrodniczych i kulturowych naszego regionu geograficznego, maszynach budowlanych produkowanych przez Hutę czy dotyczących architektury Stalowej Woli. I właśnie o architekturze miasta, które wyrosło w ramach budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego będziemy rozmawiali z autorem książek „Stalowa Wola. Architektura perły COP-u” i „Stalowa Wola. Europejskie miasto modernistyczne”. Pierwszy album prezentuje architekturę młodego przemysłowego miasta, zwłaszcza tę z drugiej połowy lat trzydziestych minionego stulecia, stanowiącą doskonały przykład awangardowego wówczas modernizmu. Modernistyczna zabudowa Stalowej Woli została przez jej twórców umiejętnie wzbogacona o elementy oryginalnego – zarówno w sztuce europejskiej, jak i polskiej – stylu art déco, który aspirował do rangi stylu państwowego II RP.

zaproszeniestankowski

Z kolei „Stalowa Wola. Europejskie miasto modernistyczne” to album wydany pod patronatem Polskiej Akademii Nauk w polskiej i angielskiej wersji językowej. W książce przedstawiono Stalową Wolę, jedno z nielicznych miast Europy powstałych w latach 30. ubiegłego wieku na tak zwanym „surowym korzeniu” w stylu modernistycznym, jako efekt i element przemyślanej strategii państwa zmierzającej do wzmocnienia potencjału przemysłowego i obronnego Polski. Wydawnictwo zawiera kilkaset ilustracji (zdjęć, planów i rysunków projektowych). Marek A. Stańkowski dzięki swoim wieloletnim badaniom odnalazł i udokumentował postacie architektów Stalowej Woli – inż. Jana Bitnego-Szlachty i inż. Bronisława Rudzińskiego, których dokonania i sylwetki przedstawił w niniejszym albumie.

źródło: MBP Stalowa Wola

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

pieniądz-biznes-plany

Przyjdź na spotkanie i dowiedz się jak pozyskać wsparcie finansowe

stw24.pl12 maja 2021

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

Zwalczają szkodnika drzew- Oprysk w lasach Gminny Pysznica

stw24.pl10 maja 2021

Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek

stw24.pl5 maja 2021