W Stalowej Woli

Jakie są przyczyny samobójstw?

Jakie są przyczyny samobójstw?

Jakie są przyczyny popełniania samobójstw, jakie są pierwsze symptomy wskazujące na to, że ktoś myśli o targnięciu się na własne życie, gdzie mogą szukać pomocy osoby i rodziny zagrożone tym zjawiskiem. To niektóre z tematów poruszane podczas konferencji „Zachowania suicydalne – podejście interdyscyplinarne” zorganizowanej  przez  Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.

Celem sympozjum było  przedstawienie problematyki dotyczącej samobójstw. Podczas obrad były  poruszane zagadnienia tak teoretyczne jak i praktyczne, dotyczące statystyk policyjnych, diagnozy psychiatrycznej, praktyki terapeutycznej, praktyki religijnej. Specjaliści z różnych dziedzin mówili m.in. o tym jakie są sygnały ostrzegawcze samobójstw, gdzie można szukać pomocy, jaki wpływ na popełniane samobójstwa i próby samobójcze mają zaburzenia psychiczne. Była też poruszana kwestia dotyczące tego, jak informować o takich trudnych sytuacjach.
Prelegentami będą osoby, które na co dzień zajmują się tą problematyką, psycholodzy, terapeuci, psychiatrzy, policjanci, księża.

Jak zazanacza Katarzyna Rogala, dyrektor SOWiIk-u, pomysł na zorganizowanie tego sympozjum zrodził się podczas spotkań roboczych osób pracujących  w zakresie pomocy osobom zagrożonym suicydalnie, ale też osobom, które podjęły próby samobójcze.

– Takie spotkanie odbyło się w marcu w SOWiIK-u. Rozmawialiśmy o tym jak można pomóc osobom, które są zagrożone samobójstwami. Sympozjum ma na celu poznanie czynników ryzyka, które mają wpływ na samobójstwa, na myśli samobójcze występujące u ludzi młodych jak i dorosłych. Poruszana jest tu tematyka z zakresu praktycznych form pomocy od zgłoszeń i interwencji różnych służb, czyli policji, pogotowia, interwencji lekarzy psychiatrów, psychologów, po długoterminową pomoc. Ważne jest, aby właściwie odczytywać czynniki ryzyka, aby reagować w odpowiednim momencie, w sposób skuteczny. Istotne jest, by rodziny, w których pojawiały się samobójstwa, mogły skorzystać z pomocy długoterminowej zaznaczała Katarzyna Rogala.

Olga Narvois z KUL wskazywała przyczyny samobójstw u młodzieży, którymi są m.in. bardzo niski próg odporności na stres, bark poczucia bezpieczeństwa, lęk, zachowania antyspołeczne, agresywne, impulsywność, drażliwość, poczucie niższości i braku pewności siebie. Przedstawiła też wyniki badań wśród osób, które podjęły próby samobójcze, jako przyczyny takich zachowań podawali zemstę na rodzicach, partnerze, nauczycielach grupie rówieśniczej, zwrócenie uwagi otoczenie na problemy, intencja spowodowania śmierci, szukanie pomocy u innych.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021