W Stalowej Woli

Jakie tajemnice kryje wykopalisko w Bojanowie?

Jakie tajemnice kryje wykopalisko w Bojanowie?

Pracownicy, którzy rozpoczęli roboty przy budowie parkinu przy ośrodku zdrowia w Bojanowie odkryli fundamenty dawnego pałacu rodziny Komorowskich w parku podworskim. Prace inwestycyjne zostały na razie wstrzymane.
Ekipa budowlana dokonała przypadkowo tego odkrycia. Nagle pod łyżką koparki zapadła się ziemia i ukazała się murowana z cegły piwniczka. Jak powiedziała nam wicewójt Bojanowa Zofia Kruk na miejsce został wezwany archeolog.
Piwniczka ta jest zamurowana z dwóch stron, jest to tzw. zamurowanie wtórne. Pod ziemią ukazała się także część fundamentów. Ściągniemy zewnętrzną warstwę ziemi i wtedy będzie decyzja co dalej robić. Kto wie, co jest w tych piwniczkach. Podczas prac znaleźliśmy dotychczas m.in. fragmenty płytek z posadzki, hak, najprawdopodobniej fragment okucia stolika. Odkrywamy też i inne drobne „skarby”. Dokopaliśmy się też do białego piasku, który był wykorzystywany w działającej przed laty w Bojanowie hucie szkła. Było tu robione nawet szkło okrętowe, czy też butelki na lekarstwa – mówi Zofia Kruk, która sama bierze udział w odkopywaniu fundamentów.

Obecny budynek ośrodka zdrowia to część dawnego pałacu, który był pierwotnie dwa razy większy niż ten współczesny obiekt. Pałac został w dużej części rozebrany przed laty przed mieszkańców. W ten sposób pozyskiwali oni materiał budowlany – cegłę, którą wykorzystywali do budowy pieców. Na szczęście obiekt nie został całkowicie rozebrany, powstał bowiem komitet ochrony tego obiektu, który zahamował rozbiórkę zabytku. Mieszkańcy chcieli by ta dawna posiadłość służyła wszystkim. Dzięki temu udało się część pałacu uratować.  Połowa częściowo ocalała, zaś druga część została rozebrana, a piwnice zostały zasypane.

Dopiero po przekopaniu terenu będzie decyzja o dalszej budowie parkingu, niewykluczone, że jeśli zostanie wykonany, to zostaną w jakiś sposób zaznaczone historyczne fragmenty fundamentów.
Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nowa lokalizacja Rozwadowskiego Targu Staroci

stw24.pl13 maja 2021

Uwaga! Prognozowane na dziś burze z gradem

stw24.pl13 maja 2021

Sprzęt dla szpitala od Gminy Ulanów

stw24.pl12 maja 2021

„Stalowa Strzała” z udziałem drużyny kolarskiej Voster ATS Team

stw24.pl12 maja 2021

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021