W Stalowej Woli

„Jedenastka” najlepiej śpiewa „Mazurka Dąbrowskiego”

„Jedenastka” najlepiej śpiewa „Mazurka Dąbrowskiego”

„Jedenastka” najlepiej śpiewa „Mazurka Dąbrowskiego”

…i nie tylko. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Stalowej Woli przede wszystkim wiedzą jak stawać „Do Hymnu”, bo to nazwa nowego w sumie konkursu organizowanego od dwóch lat przez Narodowe Centrum Kultury. Stanęli jak trzeba, zaśpiewali jeszcze lepiej i dostali 15 tys. zł za drugie miejsce w Polsce! Drugie wśród 250. szkół! A tak na marginesie, to uczniowie podstawówek z Podkarpacia hymn narodowy śpiewają najlepiej w Polsce.

„Do Hymnu” to ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych na wspólne, jednogłosowe wykonanie hymnu państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych. Warunek jest jeden –najważniejsze pieśni musi zaśpiewać co najmniej połowa uczniów szkoły. Do tej pory uczestnicy konkursu mieli do wyboru – oprócz „Mazurka Dąbrowskiego” – siedem polskich pieśni, tj. „Bogurodzicę”, „Gaude Mater Polonia”, „Rotę”, „Marsz Polonia”, „Boże, coś Polskę”, „Święta miłości kochanej Ojczyzny” i Pietrzakową „Żeby Polska była Polską”. W tym roku, czyli w drugiej edycji konkursu, do tego repertuaru dodano „Odę do radości” ze słowami F. Schillera. A wszystko przez to, że obchodziliśmy 15. rocznicę przystąpienia Polski do UE. – „Do Hymnu” jest konkursem, który uczy szacunku do symboli narodowych, ale rozwija również umiejętności muzyczne, jak emisję głosu, poprawną intonację czy interpretację utworu – mówi prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK.

Konkurs jest sprawą bardzo poważną, bo czuwa nad nim grono wybitnych znawców muzyki polskiej. Na każde przesłuchanie szkolne przyjeżdża wydelegowany członek jury. W ubiegłorocznej, pierwszej edycji wzięło udział ok. 64 tys. uczniów z blisko 300. szkół. W tym roku przesiew był większy, bo jednym z regulaminowych warunków było to, że w konkursie dana szkoła może wystartować tylko raz. Tak więc druga edycja „ograniczyła się” do 50 tys. uczniów z 250. szkół podstawowych w kraju. Nagroda pieniężna może jest ważna, ale obecność na gali laureatów to jest coś. Ta odbyła się w poniedziałek w stołecznej Galerii Porczyńskich. I była tam delegacja stalowowolskiej „Jedenastki”. Drugie miejsce dostała wspólnie ze Szkołą Podstawową w Babinie (woj. lubelskie), dostając tę samą liczbę punktów. Nieznacznie lepiej punktowani był uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Leżajsku. A konkursowy występ w PSP 11 przygotowała Katarzyna Pisera.

hymn

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021