W powiecie

Jedna gmina różne światy

Jedna gmina różne światy

 W związku z wyborami samorządowymi w Zaklikowie dojdzie do ciekawej sytuacji, w wyborach PiS i koalicjant PiS-u wystawią swoich kandydatów, ale już te wybory ciekawostką nie będą, lecz twardą, a może brutalną walką. Naprzeciw staną kandydaci, którzy od dobrych paru lat mają ze sobą porachunki. Na dzień dzisiejszy niemal pewny jest start dwóch kandydatów. To obecny burmistrz Zdzisław Wójcik i kandydat PiS-u Waldemar Plennikowski którego niektórzy mieszkańcy uważają wręcz za fanatyka PiS-u.

KANDYDAT, KTÓRY BARDZO CHCE
Plennikowski jako kandydat PiS-u ma psychologiczną przewagę nad obecnym burmistrzem. Dwa lata temu wygrał konkurs na dyrektora zespołu szkół w Zaklikowie, co burmistrz zakwestionował. Jednak Plennikowski odwołał się do wojewody i wygrał. Burmistrz musiał przełknąć gorycz porażki, a cała sprawa oczywiście miała i ma wpływy na relacje między obu panami. Nie jest tajemnicą, że obecny dyrektor liceum bardzo chce być przyszłym burmistrzem. Czy wielkie chęci i poparcie PiS-u wystarczą? Być może.

Pewne jest jednak, że nikt Plennikowskiemu niczego nie ułatwi, a już się mówi, że z czasów poprzednich wyborów samorządowych ma jakiegoś trupa w szafie. Co ciekawe, dotyczy to wyborów na prezydenta Stalowej Woli. Na razie nikt nie chce niczego potwierdzić, ale jakieś poszlaki ujawniają się wraz z narastaniem wewnętrznych konfliktów w stalowowolskim PiS. Na ile jest to poważna sprawa i czy może zaszkodzić Plennikowskiemu nie sposób teraz zweryfikować, ale faktem jest, że w politycznych kręgach Stalowej Woli coraz częściej się o tym mówi. W ciągu paru miesięcy okaże się czy coś jest na rzeczy, czy też ktoś szyje buty Plennikowskiemu. Poza wszystkim nie ulega wątpliwości, że kandydatura dyrektora liceum spędza sen z powiek obecnemu burmistrzowi.

BURMISTRZ NIEPRZEMAKALNY
Gdyby wybory miały odbyć się teraz, to jednak za faworyta uznalibyśmy Zdzisława Wójcika. Ze względu na ilość różnych konfliktów, przegranych spraw czy złych decyzji personalnych mogło się wydawać, że burmistrz Wójcik powinien już żegnać się z urzędem. Tymczasem burmistrz wydaje się być nieprzemakalny i wszystkie głośne problemy bierze na przeczekanie. Wydaje się, że póki co jest to metoda skuteczna. Żaden konflikt nie zachwiał jego pozycją chociaż o pseudonimie  „baleron” na rynku w Zaklikowie można usłyszeć.

Trudno jednak przewidzieć, czy wyborcy nie wystawią mu jakiegoś rachunku przy urnach wyborczych. Widać, że Wójcik ma świadomość trudności kolejnej elekcji i stara się politycznie zabezpieczyć. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że PiS będzie chciał go rozjechać. Wójcik już kilka lat temu zerwał związki z PSL-em. Pewnie ma świadomość, że stanąć samemu przeciw sile PiS-u z ambicjonerem Plennikowski na czele, to może być za duże ryzyko. Chyba stąd wynikała obecność Wójcika na zjeździe założycielskim partii Jarosława Gowina. Jako że Gowin jest koalicjantem PiS-u i ma ponoć dobre relacje z Mateuszem Morawieckim, to może to być jakiś bufor łagodzący agresję PiS-u.

CZY BĘDZIE TEN TRZECI?
W Zaklikowie nie należy wykluczyć pojawienia się czarnego konia. Miałby to być kandydat niegdysiejszego konkurenta Wójcika, a obecnie wicestarosty stalowowolskiego Mariusza Soltysa. Na politycznej giełdzie wyklucza się start w wyborach na burmistrza samego Sołtysa, ale już start kandydata popieranego przez niego uważa się za bardzo prawdopodobny. Pytanie tylko kto miałby nim być? Gdyby ten kandydat miał dobrą pozycję w gminie, to mógłby dużo namieszać. Sołtys już parokrotnie udowodnił, że potrafi skutecznie tworzyć koalicje i budować poparcie dla swoich kandydatów. Dowodzi tego jego pozycja w starostwie.

Kandydat wspierany przez Sołtysa byłby groźniejszy dla Wójcika niż Plennikowskiego. Trudno również prognozować kto w takim układzie miałby największe szanse. Podziały w gminie Zaklików idą nie tylko przez podziały polityczne czy partyjne. W tej gminie co miejscowość, to prawie inny świat. Co innego myślą w Lipie, co innego w Zaklikowie i jeszcze co innego w Zdziechowicach. Jest aż nadto wiele różnic interesów między tymi miejscowościami, które gdy ujawnią się podczas kampanii, to mogą wywrócić do góry nogami wszelkie spekulacje znawców lokalnej polityki.

Grzegorz Poniedzielski

6 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Projekt „Tradycja jak źródło” w Domu Kultury w Pysznicy

stw24.pl22 października 2021

Społecznicy upiększyli centrum Rzeczycy Długiej

stw24.pl21 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Złote Gody w Gminie Pysznica

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

stw24.pl18 października 2021
morsy fb

Otwarcie sezonu morsowego w Zaklikowie

stw24.pl18 października 2021