W Stalowej Woli

Jest dokapitalizowanie, będą bloki

Jest dokapitalizowanie, będą bloki

Jeszcze w tym roku ruszy budowa kolejnego bloku przy ul. Orzeszkowej. I na nim zakończy się mieszkaniowy program „Z perspektywą w Stalowej Woli”. Nie zakończą się jednak mieszkaniowe inwestycje. Za dwa lata powinna rozpocząć się budowa pierwszych bloków na Os. Leśna. Osiedle to – przynajmniej w obecnej perspektywie – powinno zaspokoić mieszkaniowy głód miasta.

Budowa kolejnego bloku przy ul. Orzeszkowej to efekt zainteresowania mieszkaniami w dwóch ostatnio oddanych. Powstały w systemie non profit i Miejski Zakład Budynków na inwestycji nie zarabia. Wzięty przez inwestora kredyt lokatorzy spłacają w miesięcznych ratach razem z czynszem. W porównaniu do cen deweloperskich, mieszkania z miejskiego programu „Z perspektywą w Stalowej Woli” są tanie. Na tyle, że chętnych na 96 mieszkań w blokach oddanych w ub. roku było dwa razy więcej. W sąsiedztwie bloków już istniejących powstanie trzeci z 40. mieszkaniami o pow. od 40. do 70. m kw. Teren jest uzbrojony, więc budowa nie powinna trwać długo i będzie przebiegała identycznie do poprzedniej. MZB weźmie kredyt, który przez 20 lat spłacać będą lokatorzy. Nie powinni płacić dużo więcej, niż szczęśliwcy, którzy wprowadzili się do dwóch ostatnio wybudowanych bloków. Nie będzie też naboru chętnych; na klucze będą mogli liczyć kolejni z listy powstałej przy przydzielaniu mieszkań do poprzednich bloków. A jest na tej liście ok. 100 nazwisk.

Miasto szykuje się do znacznie większego mieszkaniowego przedsięwzięcia. Przy ul. Leśnej powstanie nowe osiedle. Bloki będą po jednej i drugiej stronie ulicy. Jeszcze nie wiadomo ile ich będzie, ale jest mowa o 600. mieszkaniach ogółem. Miasto przygotuje teren pod budowę, ale nie będzie jedynym inwestorem. Część terenu odda prywatnym inwestorom lub spółdzielniom, o ile będą zainteresowane. Os. Leśna jest wyzwaniem, bowiem wymaga wylesienia, dogadania się z koleją oraz przeniesienia części sieci. – Na prace przygotowawcze dajemy sobie rok – mówi Tomasz Gunia, prezes Miejskiego Zakładu Budynków.

O MZB i jego plany była wojna na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Opozycja nie chciała się zgodzić na dokapitalizowanie spółki o 700 tys. zł. – Nie jesteśmy przeciwni budowie mieszkań, tylko ciągłym dokapitalizowaniom spółki MZB – wyjaśniała Joanna Grobel-Proszowska. – Fajnie jest gospodarzyć w spółce, w którą ciągle ktoś pompuje pieniądze.

Rządzący odpowiedzieli swego rodzaju medialnym szantażem. Prezes Gunia zaprezentował wizualizację nowego osiedla z niedużymi blokami wśród drzew, alejkami dla spacerowiczów i podziemnymi garażami. Prezydent Lucjusz Nadbereżny zaznaczył, że Os. Leśna to program, który będzie decydował o najbliższej przyszłości miasta. Zwrócił się do radnych, by odważnie teraz się opowiedzieli, czy są „za”, czy „przeciw”. Opozycja oddała 6 głosów „przeciw” zaznaczając, że wyłącznie przeciw dawaniu MZB 700 tys. zł. Zgoda większości oznacza, że prace koncepcyjne osiedla przy ul. Leśnej mogą ruszyć.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Czwórmiasto może połączyć nowa linia kolejowa

stw24.pl1 czerwca 2020

Wróciły rowery miejskie

stw24.pl1 czerwca 2020

Dziś 1 czerwca Dzień Dziecka

stw24.pl1 czerwca 2020

Budowa kanalizacji w Kłyżowie

stw24.pl1 czerwca 2020

Pamiętaj o odpowiednim wyposażeniu roweru

stw24.pl30 maja 2020

Dyspensa od Mszy Świętej do końca maja

stw24.pl29 maja 2020

Place zabaw i siłownie na powietrzu otwarte od jutra

stw24.pl29 maja 2020

Utrudnienia na drodze gminnej Przyszów …

stw24.pl29 maja 2020

Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w sieci

stw24.pl29 maja 2020