W Stalowej Woli

Jest szansa, że na światłach będą liczniki

Jest szansa, że na światłach będą liczniki

Sprawę działania sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Al. Jana Pawła II z ul. KEN w Stalowej Woli poruszył na dzisiejszej sesji Rady Miasta radny Daniel Hausner. Zwrócił uwagę na to, że zmiana świateł odbywa się nieprawidłowo.

Na tym skrzyżowaniu zostały zainstalowane rok temu kamery, które rejestrują kierowców  przejeżdżających na czerwonym świetle. Takim monitoringiem zostało objęte 20  miejsc w Polsce. Urządzenia te, według założeń,  mają służyć poprawie bezpieczeństwa.

– Chciałbym zaprezentować krótki film i pokazać jak te światła działają. Uwagę na to zwracało już kilku radnych m.in. Marcin Siembida, Łukasz Durek, Franciszek Zaborowski. Ja w tej sprawie otrzymuję dziennie od 15 do 20 telefonów. Mieszkańcy skarżą się, że nie mają możliwości opuszczenia tego tzw. ronda. Dzwoniła do mnie kobieta i mówiła, że przepuszczała karetkę. Niestety na zdjęciu nie było tego widać i otrzymała mandat. To skrzyżowanie, to jest taka łapanka na kierowców, żeby finansowo dobrze stała Inspekcja Transportu Drogowego. Zafundowali nam skrzyżowanie z „super łapanką” – argumentował  radny.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny mówił, że sytuacja ta, tak jemu, jak i wielu kierowcom jest doskonale znana. – Skrzyżowanie to przejeżdżam kilka razy dziennie z pewną niepewnością „na plecach”. Faktycznie nie jest to, ani komfortowa sytuacja, ani również bezpieczna. Kilka tygodni temu miałem spotkanie w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, odnośnie tego, że jest konieczna zmiana puszczania fali zielonego światła na tym skrzyżowaniu. Złożyliśmy konkretne wnioski pokazujące, że zwłaszcza opuszczenie drugiej wyspy i zmiana tam światła odbywa się w złym harmonogramie.  Dyrektor rzeszowskiego oddziału GDDKiA Wiesław Kaczor zadeklarował, że do końca roku zostaną przeprowadzone badania ruchu, aby system mógł być zaprogramowany na nowo. Widziałem, że już było prowadzone liczenie – wyjaśniał prezydent.
Zaznaczał, że  na tym skrzyżowaniu, jak też na wszystkich skrzyżowaniach w pasie drogi krajowej, jest sterowanie indukcyjne sygnalizacją, zależne od natężenia ruchu. I jak zaznaczał, to jest zapewne zasadniczy problem.

– Złożyłem również deklarację na ręce dyrektora rzeszowskiego oddziału, że jestem w stanie przejąć odpowiedzialność za działanie sygnalizacji w tym miejscu. Jest przygotowywane rozporządzenie, które jest obecnie w fazie konsultacji społecznych, umożliwiające zgodnie z prawem instalację tzw. zegarów na skrzyżowaniach, które mają odliczać czas do zmiany świateł. Jednak będzie jeden warunek, musi być to organizacja stało czasowa. Czyli nie ma możliwości instalowania zegarów, jeśli nadal jest sterownie na podstawie fali ruchu. Jeśli mielibyśmy zainstalować te czasowniki, to muszą zniknąć  kamery, które sterują ruchem. Przy czym trzeba odróżnić te kamery, od tych, które służą do rejestrowania pojazdów wjeżdżających na czerwonym świetle. Powinniśmy walczyć o to, aby na tym skrzyżowaniu był system stały zmiany świateł – tłumaczył.

Podkreślał, że droga ta jest w zarządzie GDDKiA i władze miasta mogą tylko kierować swoje wnioski związane z organizacją ruchu
– W tym zakresie robimy wszystko, co jest w naszej mocy.  Uważam, że to skrzyżowanie powinno być zarządzane przez miasto nie tylko z uwagi na sygnalizację świetlną, ale też ze względu na zagospodarowanie zieleni. A obecnie to miejsce nie wygląda najładniej – mówił prezydent. Zaznaczał, że po wybudowaniu w 20121 r. obwodnicy Stalowej Woli i Niska, ten odcinek drogi krajowej przebiegający przez Stalową Wolę będzie zarządzany przez samorząd.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021