W Stalowej Woli

Jubileuszowy weekend filmowy

Jubileuszowy weekend filmowy

Magia kina trwa. Niezmiennie od ponad stu lat, kino dostarcza nam niezapomnianych emocji.To właśnie w kinie przeżywamy historie opowiadane za pomocą ruchomych obrazów: wzruszamy się, śmiejemy, złościmy, boimy. Pomimo współczesnych możliwości oglądania filmów w domu, wciąż przychodzimy do kina, aby tak naprawdę wspólnie doświadczyć emocji jakie chce nam ono przekazać.

Dlatego dobierając repertuar Jubileuszowego weekendu filmowego szukaliśmy filmów oddających te emocje, których najczęściej doświadczamy: smutek – „La Strada” reż. Federico Fellini; radość – „Nietykalni” reż. Olivier Nakache, Eric Toledano; gniew – „Rozstanie” reż. Asghar Farhadi; oraz strach – i tu proponujemy Państwu film, który wszyscy dobrze znamy, ale nie zdradzimy tytułu z nadzieją na dobrą zabawę. Zapraszamy zatem do obejrzenia klasyki kina (projekcja z taśmy, z projektora analogowego!!!), jak i współczesne filmy, które właśnie piszą jego historie i na miano klasyków kiedyś zasłużą.

W programie „Jubileuszowego koncertu muzyki filmowej”, w wykonaniu orkiestry złożonej z uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. I. J. Paderewskiego w Stalowej Woli, usłyszymy kompozycje pochodzące z polskich filmów. Gośćmi specjalnymi koncertu mieli być: Dorota Kośmicka – Gacke i Maciej Zakościelny. Jednak z powodu nagłej zmiany obowiązków zawodowych nie zobaczymy ich na scenie. Uroczystość nadania tytułu Ambasadora Stalowej Woli Dorocie Kośmickiej odbędzie się w innym terminie.

WRZOS plakat B2 _DRUK.indd

15 września / piątek

Godz. 18.00 – „La Strada” reż. Federico Fellini – projekcja analogowa – klasyczna projekcja klasyki kina, czyli jak to kiedyś grano filmy z taśmy 35 mm
„La strada” została nagrodzona m. in. weneckim Srebrnym Lwem i przyznanym po raz pierwszy, w tej kategorii, Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny w 1957 roku. Kiedy w 1993 roku Fellini odbierał honorowego Oscara, podczas ceremonii wyświetlono jej fragment. „La strada” oglądana dzisiaj, po prawie sześćdziesięciu latach od premiery, nadal urzeka poruszającą historią Gelsominy i Zampano. Biedni cyrkowcy wędrują – jak wskazuje tytuł – bez wytchnienia; nie tylko przez włoskie bezdroża, ale
i życie: trudne, pełne gniewu i goryczy, gdzie miłość, tak dla nich ważna, pojawia się zbyt późno.

Godz. 20.00 – „ ? ”, czyli jakim filmem zaskoczy nas kino
Lubimy się bać? Horrory cieszą się zawsze ogromną frekwencją w kinach. Aby odzwierciedlić właśnie ten rodzaj emocji przygotowaliśmy dosyć przewrotny tytuł, ale nie… nic nie zdradzimy! Trzeba przyjść i się przekonać. Przygotowany przez nas seans może okazać się dla widzów zaskoczeniem jako odzwierciedlenie strachu, a może i nie?

16 września / sobota

Godz. 17.00 – „Wspominamy Kino Wrzos” – premiera krótkometrażowego filmu dokumentalnego *
Zebraliśmy wspomnienia o Kinie „Wrzos”, dzięki grupie zapaleńców, wolontariuszy, którzy w lipcu przeprowadzili wywiady z byłymi i obecnymi pracownikami kina, dawnymi członkami DKF-u, widzami.
Chcieliśmy pokazać różne spostrzeżenia odnoszące się do naszego kina, różne emocje, doświadczenia związane z kinem widziane z perspektywy jego pracowników oraz widzów.
*Zrealizowano przy wsparciu PISF w ramach projektu „Kino społeczne” realizowanego z Siecią Kin Studyjnych i Lokalnych Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego oraz Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”
oraz
„Nietykalni” reż. Olivier Nakache, Eric Toledano, Komedia, na punkcie której oszalała cała Europa Światowa krytyka nazwała film komediowym arcydziełem. „Nietykalni” już wkrótce mają szansę stać się najbardziej kasowym francuskim filmem wszechczasów, pobijając wynik takich przebojów jak „Jeszcze dalej niż północ”, czy „Amelia”. Ta historia zdarzyła się naprawdę. Sparaliżowany na skutek wypadku milioner zatrudnia do pomocy i opieki młodego chłopaka z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia. Zderzenie dwóch skrajnie różnych światów daje początek szeregowi niewiarygodnych przygód i przyjaźni, która czyni ich… nietykalnymi!

Godz. 20.00 – „Rozstanie” reż. Asghar Farhadi
Film został okrzyknięty przez światową krytykę arcydziełem i nagrodzony Oscarem w 2012 roku dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. „Rozstanie”, w reżyserii twórcy głośnego „Co wiesz o Elly?”, to opowieść o dwóch rodzinach, których losy w dramatyczny sposób splatają się ze sobą. Film
w doskonały sposób łączy elementy thrillera i dramatu psychologicznego, trzymając w napięciu do nieoczekiwanego finału.

17 września / niedziela
Godz. 17.00 – Jubileuszowy koncert muzyki filmowej – w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. I J. Paderewskiego.
Goście specjalni koncertu: Dorota Kośmicka – Gacke oraz Maciej Zakościelny

Bezpłatne zaproszenia do odebrania w Kasie Kina „WRZOS” lub w Sekretariacie MDK.

źródło: MDK Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021