W Stalowej Woli

Już opłatków czas

Już opłatków czas

Kto wzdraga się przed opłatkiem na długo przed Wigilią, winien spojrzeć na najważniejszy plac w Rzymie, gdzie choinka od dni już wielu płonie. Wigilia była więc i w Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców. Pierwsza w mieście. Z opłatkiem – a jakże! I tak jest już od lat. Rzec można, że rzemieślnicy wcześniej zaczynają święta. I jakże im prawdy nie przyznać? Wszak od dzieła ich rąk zależy wiele, czy święta innych będą udane.

Najstarsza organizacja z co prawda nowszym szyldem, ale od korzeni się nie odcina. Cech Rzemieślników, który od nowego wieku przygarnął przedsiębiorców, zawsze rozpoczyna jako pierwszy święta. Nie przygotowania, ale święta właśnie. Bo karpia na stołach nie brakuje, opłatek na stołach i kolęda spod choinki. Tak bywało i bywa, bo rzemieślnicy myśląc o swoich świętach, mają na uwadze te święta innych. Masarze, piekarze i kupcy, by o kucharzach nie mówić. Muszą zdążyć. I dlatego spotykają się w swoim cechowym gronie na jakiś czas przed świętami, żeby mieć później jeszcze czas coś zrobić dla nas.

Cechowe bractwo cieszy się popularnością u władzy. Bo jakże się temu dziwić? Władza wszelaka porzuca więc nudne rządzenie, by w ten jeden dzień stanąć w szeregu z rzemieślnikami zaśpiewać. Choćby za Chórem Lasowiaków jak w poniedziałek. Były delegacje z miast kilku i gmin więcej. Wszem błogosławił ks. Kanonik Krzysztof Rusiecki, krajowy duszpasterz rzemieślników. Pomyślności życzyli włodarze gmin, powiatów, a nawet jednego województwa. Nie obyłoby się bez „błogosławieństwa” od strony Izby Rzemieślniczej w Kielcach, czyli samorządu cechowego. Były cechowe togi, łańcuchy podnoszące ważkość ich unoszących i zwykła kolęda. I między chlebem z ciepłą jeszcze skórką, karpiem z podstalowowolskich stawów oraz barszczem z uszkami, to było najważniejsze w poniedziałkowy wieczór. „Moc truchleje” – i pamiętajmy o tym.

Marcin Swobodny 

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021