Fotorelacje

Kameralny, wcale nie taki kameralny

Kameralny, wcale nie taki kameralny

On przyciąga jak magnes i to prawie 300 osób. Mowa o Jerzym Augustyńskim, który od 30 lat prowadzi i tworzy Chór Kameralny Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Jego zespół bardzo uroczyście obchodził ten jubileusz koncertem „Barwy Świata”.

O tym jak ważny, popularny i lubiany jest ten chór świadczy chociażby wypełniona po brzegi sala widowiskowa MDK-u. Wśród gości byli przedstawiciel parlamentu, władz lokalnych, instytucji, byli członkowie i współpracownicy chóru, a także jego sympatycy.

Modest Ruciński, prowadzący koncert, przytoczył kilka liczb i faktów, które świadczą o wielkości Chóru Kameralnego: – 280 śpiewaków, blisko 800 występów, 250 tys. widzów, występy na 11 międzynarodowych i światowych festiwalach, czołowe nagrody w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, koncerty u boku wybitnych artystów polskiej sceny muzycznej. A ponadto 120 tys.  km przebytych podczas 37 artystycznych podróży na obu półkulach.

Jak podkreślał Jerzy Augustyński, na sukces chóru złożyła się praca wielu osób. – 30 lat temu miałem pewną ideę, którą udało się zrealizować. Jednakże, abym mógł ją doprowadzić do takiego stanu, jak to wygląda dzisiaj, przede wszystkim potrzebni byli ludzie wrażliwi, śpiewający, chcący wyrazić się w muzyce, którzy chcieli zostawić tu swoje serce, muzykalność. Oczywiście oprócz chórzystów były w historii chóru i ważne osoby, które miały ogromny wpływ na to, że mógł powstać i się rozwijać – mówił dyrygent. Osoby te zostały uhonorowane medalami, a są to: Danuta Steczkowska, Waldemar Pawłowski, Alojzy Szopa, Edward Kotłowski, Ewa Woynarowska, Maciej Witek, Ryszard Marchewka, Marcin A. Steczkowski, Rafał Latawiec, Grzegorz Prokop, Bartosz Kanach, Aurel Bogeart, Wasyl Czuczman.
Ponadto jubileusz był okazją do przyznania chórzystom honorowych odznak Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, otrzymali je:  brązową – Aneta Kocój i Andrzej Winiarczyk; srebrną – Katarzyna Dyjewska, Małgorzata Ingram, Iwona Jarosz, Elżbieta Kochan, Mieczysław Kuśmider, Kazimierz Nowak, Małgorzata Rzepiela, Agata Sobolewska, Dorota Wyborska.  Natomiast odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymała Barbara Nowak.

Obecnie do zespołu należą 33 osoby, reprezentujące trzy pokolenia, co ciekawe różnica wieku między najstarszym, a najmłodszym chórzystą wynosi obecnie 58 lat. To osoby wykonujące rożne zawody, a także uczniowie i studenci.  Dla każdego z nich chór to pasja, której poświęcają bardzo dużo czasu, ale to także grupa ludzi, którzy lubią z sobą przebywać. Razem tworzą wielką rodzinę muzyczną.
Repertuar zespołu jest bardzo różnorodny, obejmuje muzykę dawną, ludową, opracowania muzyki jazzowej, rozrywkowej, fragmenty oper i musicali, jak również utwory wokalno-instrumentalne.
Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Stalowowolskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

stw24.pl14 października 2021

IV Leśny Charytatywny Festiwal Sportu z udziałem Mistrza Olimpijskiego

stw24.pl5 października 2021

Rodzinny piknik ,,Wakacje – czas start !”

stw24.pl30 czerwca 2021

Postępy prac na budowie S19 – Fotorelacja

stw24.pl4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

„Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

„Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020