W Stalowej Woli

Kawał dobrej muzyki

Kawał dobrej muzyki

I po co importować różnego rodzaju ansamble, gdy miejscowi mogą dać koncert, którego publika długo nie zapomni. Ze sceny Miejskiego Domu Kultury płynęło w sobotę wszystko, co melomani lubią najbardziej. Standardy z rodzaju światowych, gorące rytmy na czasie, czyli karnawałowe i mnóstwo gości. A w roli głównej Orkiestra Dęta MDK.

Był to „Koncert karnawałowy”, a w rzeczywistości podsumowanie jubileuszu Orkiestry. Zespół muzyków, którymi dyryguje Mieczysław Paruch już nie raz pokazywał kunszt, ale nigdy tak wykwintnie. W dziele raczenia słuchaczy tym, co w muzyce najlepsze, Orkiestrę wsparli goście, w większości jej wychowankowie. Wśród nich: Monika Turek i Janusz Turek, Monika Kuca, Janusz Hadała, lirnik Paweł Steczkowski i saksofonista Mariusz Godzina w roli konferansjera. Zespołowo: Mażoretki z Niżańskiego Centrum Kultury, Klub Tańca La Volta (MDK) i trudno powiedzieć czy gościnnie Młodzieżowa Orkiestra Dęta, również MDK.

Orkiestra swój jubileusz zaczęła świętować w listopadzie ub. roku. Był to rok kilku jubileuszy, z których najważniejszym było 100-lecie odzyskania niepodległości. O 20 lat młodsza jest Stalowa Wola, a Orkiestra jest równolatką 80-letniego miasta. Jej zaczątków należy więc szukać w czasach, w których jeszcze nie mówiło się o mieście, a nawet jego nazwie. Bo na wielką budowę przyjeżdżali nie tylko murarze. Po wojnie granie było też w gruzach, ale rozpoczęło się „z marszu”. Już w 1946 r. skromna, ale już orkiestra, wzięła udział w Przeglądzie Zespołów Hutniczych w Katowicach. A później nastąpiły lata radosnego grania; muzycy zapraszani byli często i wszędzie, od festiwalu, przez niedzielną potańcówkę w parku, na weselu kończąc. I co by nie powiedzieć, wzięcie miała. Z biegiem lat było jeszcze lepiej, gdyż szeregi muzyków rosły. Od kilku lat przy „dorosłej” orkiestrze działa młodzieżowa. Taki ciąg do instrumentów został nawet zauważony w Warszawie i od listopada zeszłego roku Orkiestra Dęta MDK szczyci się tytułem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Choć nie dla zaszczytów, a dla radości słuchaczy zawsze gra, co było słychać w sobotę.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021