kultura i rozrywka

Kazimierz Szymeczko opowiadał o książkach, Śląsku i przestrzegał…

Kazimierz Szymeczko opowiadał o książkach, Śląsku i przestrzegał…

Kazimierz Szymeczko opowiadał o książkach, Śląsku i przestrzegał przed uzależnieniem od wirtualnego świata.

21 września 2021 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli gościła online Kazimierza Szymeczko, autora książek dla dzieci i młodzieży. Na facebookowym profilu biblioteki spotkanie prowadziła Maria Krześlak-Kandziora. Autor opowiadał o pracy nad książkami, swoich bohaterach i kolejnych planach pisarskich. – Zwykle wchodzę na Facebooka dwa razy w roku. Jeśli to moje trzecie wejście tutaj to przekroczyłem już normę – żartował sobie Kazimierz Szymeczko. Kto nie zdążył na spotkanie z pisarzem, może obejrzeć zapis wideo na wspomnianym profilu MBP lub na stronie internetowej biblioteki.

Kazimierz Szymeczko opowiadał m.in. o Dolnym Śląsku, miejscu gdzie, żyje, pracuje i które stanowi miejsce akcji jego książek. – To magiczne miejsce, gdyby nim nie było, to moje książki toczyłyby się gdzieś. Akcja części z nich rozgrywa się na Dolnym Śląsku, ale część z nich toczy się właśnie „gdzieś”. Nie ma tam przytoczonej ani jednej nazwy geograficznej, ale miejsca które opisuję, ścieżka w lesie czy droga do szkoły, to miejsca, które znam, którymi chodzę – mówił autor „Tetrusa”.

Widzowie mogli się dowiedzieć także, w jaki sposób autor zbiera informacje do książek, aby tworzyć postaci. – Jeśli opisuję policjanta rozmawiam z policjantem, to ważne aby ta postać była autentyczna, prawdziwa. Przygotowując jedną z książek rozmawiałem choćby z właścicielem zakładu pogrzebowego, który wyjaśniał mi kulisy swojej pracy – zdradzał Kazimierz Szymeczko.

Autor „Pomolowanej historii” opowiedział, że jeśli korzysta z komputera, to po to aby szukać ciekawostek i informacji, a także do gry w szachy. Smarftonu nie używa, ma tylko najprostszy telefon, z którego zadzwoni, odbierze SMS czy wyśle MMS. I to mu w zupełności wystarcza. – W Katowicach, na najniższym poziomie dworca był salon gier. Można tam było zagrać m.in. zakładając specjalne hełmy 5D. Należało wypatrywać snajpera. Taka jedna sesja gry trwała około pół godziny. Po kilku takich sesjach, zagranych jedna po drugiej, młodzi ludzie wychodzili na główną ulicę Katowic i szli plecami do ścian budynków, patrząc po dachach. Wyszli z salonu gier, ale nie wyszli z gry i naprawdę wypatrywali snajperów w realnym świecie – tak Kazimierz Szymeczko przestrzegał młodych ludzi przed uzależnieniem od cyfrowego świata.

Gość MBP ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Jest laureatem międzynarodowego konkursu literackiego „Uwierz w siłę wyobraźni”. Autor „Historii Polski w opowieściach”, „Pomolowanej historii” i wielu opowiadań dla młodszych dzieci, które publikował między innymi w „Świerszczyku”. Chętnie odwiedza giełdy staroci, zbiera kubki i lampy naftowe, a w wolnym czasie grywa szachy, gry fabularne i koszykówkę. Mieszka i pracuje w Rudzie Śląskiej.

Jego powieść „Czworo i kości” otrzymała nominację do nagrody Książka Roku 2011, a powieść „Tetrus” – do nagrody Książka Roku 2015. W 2013 roku został uhonorowany tytułem Ambasador Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.

Spotkanie autorskie odbyło się w ramach zadania „Dawno, dawno temu… odkurzamy biblioteczne półki”, w programie „Partnerstwo dla książki 2021”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury, pod honorowym patronatem Lucjusza Nadbereżnego – Prezydenta Miasta Stalowej Woli.

MBP

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Projekt „Tradycja jak źródło” w Domu Kultury w Pysznicy

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Społecznicy upiększyli centrum Rzeczycy Długiej

stw24.pl21 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Złote Gody w Gminie Pysznica

stw24.pl19 października 2021