W Stalowej Woli

Kiedy powstanie miejska stacja paliw?

Kiedy powstanie miejska stacja paliw?

Po włączeniu Zakładu Miejskiej Komunikacji Samochodowej w struktury Miejskiego Zakładu Komunalnego mieszkańcy Stalowej Woli będą mieli szansę taniej tankować paliwo. Miasto chciałoby uruchomić swoją stację paliw pod egidą MZK właśnie.

– To pozwoli na przełamanie pewnego monopolu stacji benzynowych w Stalowej Woli – twierdzi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

ZMKS ma swoją stację, ale nie jest ona dostępna dla mieszkańców. Na razie z oferty stacji MZK skorzystać mogą przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na podpisanie umowy na tankowanie paliwa. Ceny na dzień 3 listopada to 4,18 zł za olej napędowy i 4,11 zł za benzynę. Sporo taniej niż na stacjach komercyjnych w Stalowej Woli.

Ale już niebawem stacja nie dość, że zostanie gruntownie przebudowana i unowocześniona, to otwarta dla każdego kierowcy. Paliwa nie będą tam sprzedawane z sowitą marżą, tylko niemal „po kosztach”. Jeśli będzie tanio na miejskiej stacji paliw, siłą rzeczy cenę będą musieli obniżyć także komercyjni sprzedawcy. – Podziemna infrastruktura stacji, dostosowana do najnowszych wymogów prawnych wykonana została już w 2012 roku, teraz przesuwać i modernizować należałoby tylko część naziemną, czyli mówiąc prościej: to, co widać. Ale w które konkretnie miejsce przesuwać, to już zależy od kilku czynników – mówi Anna Pasztaleniec, prezes MZK w Stalowej Woli.

Czynnik najważniejszy, to dobra wola sąsiada. Spółki, która za płotem ZMKS-u ma grunt, gdzie stoją sklepy Pepco, Jysk czy Empik. Najlepszym rozwiązaniem byłoby udostępnienie istniejącego już wjazdu od drogi krajowej na potrzeby stacji. Zyskaliby na tym wszyscy. Miasto, bo nie musiałoby przechodzić całej procedury związanej z załatwianiem formalności na swój wjazd od strony ul. KEN, właściciel sklepów, bo dzięki sąsiedztwu stacji paliw, mógłby pozyskać nowych klientów. I wreszcie mieszkańcy – za jednym zamachem, bez kluczenia mogliby zatankować, a potem bez przeszkód podjechać na zakupy. Czy takie wygodne rozwiązanie będzie możliwe? Jak już wspomnieliśmy, komunikacyjna symbioza zależy od dobrej woli sąsiada ZMKS. – Zwróciliśmy się z pismem, aby spółka udostępniła mieszkańcom wjazd i wyjazd, a my rozgrodzimy działki na potrzeby stacji – mówi Mariusz Piasecki, dyrektor do spraw rozwoju w Miejskim Zakładzie Komunalnym.

Poprzedni właściciel gruntu wspomnianego takiej zgody nie dał i jeśli będzie tak i w tym przypadku, MZK ma w zanadrzu plan B. Zrobi swój własny wjazd do stacji od strony drogi krajowej i przeniesie ją na obecne tereny ZMKS-u. Trochę to potrwa, będzie więcej kosztować, ale nikt nie mówił, że budowa miejskiej stacji paliw będzie prosta.

Na stacji będą dystrybutory benzyny, oleju napędowego oraz gazu CNG lub urządzenie umożliwiające zatankowanie pojazdu elektrycznego. Te dwa ostatnie zależeć będą od tego, na jakie ekologiczne zasilanie nowych autobusów zdecyduje się miejski przewoźnik.

– Chcemy, aby stacja była bezobsługowa. Kierowca deklaruje za jaką kwotę chce zatankować, płaci, a potem z dystrybutora nalewa dokładnie tyle paliwa, za ile wcześniej zapłacił. W razie problemów z elektroniką, będzie pracownik, który szybko rozwiąże problem, usunie awarię, pomoże – deklaruje zarząd MZK.

– Stacja ta będzie wyznaczała zupełnie inny standard cenowy. Jak państwo jedziecie do Rzeszowa, do jakiegokolwiek większego miasta w Polsce to tankujecie państwo taniej niż w Stalowej Woli, w Lublinie o 20-kilka groszy taniej. I w Stalowej Woli, po uruchomieniu miejskiej stacji też będzie można tanio tankować. Żadna komercyjna stacja nie pokusi się o znaczne podniesienie ceny paliw na swojej stacji – mówi Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Decyzja w sprawie stworzenia miejskiej stacji paliw już zapadła. Teraz pora na załatwianie formalności, a potem na prace budowlane. To potrwa około roku. Według szacunków, mieszkańcy mogliby tankować taniej na nowej stacji pod koniec 2016 roku.

informacja prasowa: MZK Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Czas na matury

stw24.pl5 maja 2021

Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek

stw24.pl5 maja 2021