W Stalowej Woli

Kiedy zostanie zakończona budowa bloku gazowo – parowego?

Kiedy zostanie zakończona budowa bloku gazowo – parowego?

Temat ten został poruszony podczas ostatniej sesji Rady Miasta Stalowej Woli. Poseł Rafał Weber, dokończenie tej inwestycji wymieniał jako jeden z priorytetów dla miasta. O to, na jakim etapie są obecnie prace w Elektrociepłowni Stalowa Wola zapytał radny Zbigniew Paszkiewicz.

Jak wyjaśniał poseł Weber, obecnie dobiega końca audyt prac wykonanych przez hiszpańską firmę Abener Energia, która w styczniu tego roku zeszła z placu budowy. Umowa z hiszpańskim wykonawcą została rozwiązana.

– W moim przekonaniu inwestor powinien jak najszybciej przystąpić do kontynuacji i zakończenia budowy, tak aby dostawy energii elektrycznej i ciepła dla naszego miasta, strefy przemysłowej, dla Niska nie były w przyszłości zagrożone. Elektrociepłownia ogłosi nowy przetarg na dokończenie budowy, po zakończeniu audytu i po stwierdzeniu jak duży zakres zadań został jeszcze do zrealizowania. Obecnie szacuje się, że około 90 procent całości inwestycji jest wykonane. Kończą się prace nad audytem, który stwierdzi konkretny i szczegółowy zakres prac do zakończenia – wyjaśniał poseł.

Inwestycja ta realizowana przez Tauron Polska Energia i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wydłuża się, w pierwotnych planach miała być oddana w drugim kwartale 2015 r. , następny termin był przewidziany na pierwszym kwartał 2016 roku, okazał się także niemożliwy do zrealizowania.

29 stycznia tego roku stalowowolska elektrociepłownia odstąpiła od kontraktu z generalnym wykonawcą budowy bloku gazowo – parowego firmą Abener Energia. Jak wyjaśniał Tauron Polska Energia S.A., powodem tego było naruszenie przez nią harmonogramu oraz istotnych warunków technicznych kontraktu. Miało to wpływ nie tylko na bezpieczeństwo i bezawaryjność pracy bloku, ale także jego przyszłą efektywność i koszty jego pracy.

W międzyczasie nastąpiły także zmiany personalne, w listopadzie ubiegłego roku został odwołany Piotr Zborowski, prezes Elektrociepłowni Stalowa Wola. Jego miejsce zajął Jan Czerepok.

Powodem tych zmian kadrowych było opóźnienie w budowie bloku parowo-gazowego oraz postępowanie arbitrażowe. Sądowe postępowanie arbitrażowe wszczęła spółka Abener Energia. Chodziło o realny termin zakończenia przedsięwzięcia, a także rozbieżności związane z terminem dostawy turbiny, a także o roszczenia finansowe, gdyż wykonawca chciał podwyższenia ceny kontraktu, a także odszkodowania za opóźnienia w zapłacie należności.

Projekt tej inwestycji obejmuje budowę bloku gazowo-parowego o mocy 450 MWe z członem ciepłowniczym i kompletną infrastrukturą oraz ze wszystkimi urządzeniami pomocniczymi.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021

Coraz więcej porodów rodzinnych w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl20 września 2021

Z zielonego patio korzystają najmłodsi i dorośli

stw24.pl17 września 2021

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę przejść dla pieszych

stw24.pl17 września 2021

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021