W Stalowej Woli

Kiedy zostanie zakończona budowa bloku gazowo – parowego?

Kiedy zostanie zakończona budowa bloku gazowo – parowego?

Temat ten został poruszony podczas ostatniej sesji Rady Miasta Stalowej Woli. Poseł Rafał Weber, dokończenie tej inwestycji wymieniał jako jeden z priorytetów dla miasta. O to, na jakim etapie są obecnie prace w Elektrociepłowni Stalowa Wola zapytał radny Zbigniew Paszkiewicz.

Jak wyjaśniał poseł Weber, obecnie dobiega końca audyt prac wykonanych przez hiszpańską firmę Abener Energia, która w styczniu tego roku zeszła z placu budowy. Umowa z hiszpańskim wykonawcą została rozwiązana.

– W moim przekonaniu inwestor powinien jak najszybciej przystąpić do kontynuacji i zakończenia budowy, tak aby dostawy energii elektrycznej i ciepła dla naszego miasta, strefy przemysłowej, dla Niska nie były w przyszłości zagrożone. Elektrociepłownia ogłosi nowy przetarg na dokończenie budowy, po zakończeniu audytu i po stwierdzeniu jak duży zakres zadań został jeszcze do zrealizowania. Obecnie szacuje się, że około 90 procent całości inwestycji jest wykonane. Kończą się prace nad audytem, który stwierdzi konkretny i szczegółowy zakres prac do zakończenia – wyjaśniał poseł.

Inwestycja ta realizowana przez Tauron Polska Energia i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wydłuża się, w pierwotnych planach miała być oddana w drugim kwartale 2015 r. , następny termin był przewidziany na pierwszym kwartał 2016 roku, okazał się także niemożliwy do zrealizowania.

29 stycznia tego roku stalowowolska elektrociepłownia odstąpiła od kontraktu z generalnym wykonawcą budowy bloku gazowo – parowego firmą Abener Energia. Jak wyjaśniał Tauron Polska Energia S.A., powodem tego było naruszenie przez nią harmonogramu oraz istotnych warunków technicznych kontraktu. Miało to wpływ nie tylko na bezpieczeństwo i bezawaryjność pracy bloku, ale także jego przyszłą efektywność i koszty jego pracy.

W międzyczasie nastąpiły także zmiany personalne, w listopadzie ubiegłego roku został odwołany Piotr Zborowski, prezes Elektrociepłowni Stalowa Wola. Jego miejsce zajął Jan Czerepok.

Powodem tych zmian kadrowych było opóźnienie w budowie bloku parowo-gazowego oraz postępowanie arbitrażowe. Sądowe postępowanie arbitrażowe wszczęła spółka Abener Energia. Chodziło o realny termin zakończenia przedsięwzięcia, a także rozbieżności związane z terminem dostawy turbiny, a także o roszczenia finansowe, gdyż wykonawca chciał podwyższenia ceny kontraktu, a także odszkodowania za opóźnienia w zapłacie należności.

Projekt tej inwestycji obejmuje budowę bloku gazowo-parowego o mocy 450 MWe z członem ciepłowniczym i kompletną infrastrukturą oraz ze wszystkimi urządzeniami pomocniczymi.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Oddział Neonatologiczny w Stalowej Woli ma nowego szefa

stw24.pl20 kwietnia 2021

Oszustwa na spis powszechny- Nie daj się oszukać !

stw24.pl20 kwietnia 2021

“Motyle” coraz wyżej w punktacji drużynowej

stw24.pl20 kwietnia 2021

11 czerwonych serc stanie w Powiecie Stalowowolskim

stw24.pl19 kwietnia 2021

Ochronne szczepienia lisów wolno żyjących

stw24.pl19 kwietnia 2021

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021