kultura i rozrywka

Klucz do zbawienia

Klucz do zbawienia

„Światło Krzyża. Słowo i obraz” to niezwykły album pokazujący cierpienie i nadzieję zawarte w krzyżu – chrześcijańskim symbolu zbawienia. Autor publikacji, ks. Mieczysław Kucel, proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli, zaprezentował go 27 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli.

Album jest zbiorem refleksyjnych fotografii krzyży oraz samego Chrystusa uwiecznionych w drewnie, metalu czy betonie. A krzyże uwieczniane przez księdza Mieczysława są nieodnawiane od lat, wystawione na kapryśną aurę czy rękę wandala. Często zapomniane. Uzupełnieniem tych obrazów jest słowo: refleksyjne rozważania, cytaty z Pisma Świętego, mediów, literackich dzieł czy fragmenty poezji oraz litanii eucharystycznych… – Fotografie zawarte w albumie są ilustracją widzenia krzyża przez Romana Brandstaettera. On to przecież powiedział, iż krzyż jest kluczem zbawienia. Krzyż do też taka dziurka od klucza, przez którą możemy spojrzeć już teraz na Niebo, a w swoim czasie będziemy mogli tam przejść. Moje zdjęcia są tylko odzwierciedleniem rzeczywistości, którą udało mi się spotkać – powiedział o albumie jego autor. Zbieranie fotografii do albumu trwało wiele lat, ks. Kucel dokumentował stare krzyże cmentarne czy przydrożne często napotkane przypadkiem. Ale też nic nie było tworzone specjalnie na potrzeby publikacji.

– Ekonomia Krzyża: słabe jest mocne, ubodzy są bogaci, smutni są radośni, a prześladowani szczęśliwi… zaś ci, którzy tracą życie właśnie je zyskują. Jak żałośnie wyglądamy, gdy zabiegamy o znajomości, układy i względy pokładając nadzieję w ludziach; gdy szukamy protekcji, „pleców”, a w CV śmiesznie koloryzujemy własne życiorysy. Jeśli nas Bóg i garstka ludzi spod znaku Krzyża nie uratują, to nic nas nie uratuje – podkreślił ks. Ryszard Andrzejewski, autor kontemplacyjnych tekstów o krzyżu zawartych w albumie.

Promocję albumu uświetnił występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli oraz tenora Piotra Szpary i pianisty Ryszarda Marchewki.

Źródło: MBP Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Powstał portal o Kresach

stw24.pl23 września 2021

Noc spisowa w Urzędzie Miasta

stw24.pl23 września 2021

Żurawinobranie 2021 w Gminie Pysznica

stw24.pl23 września 2021

Kolejny Piknik Rodzinny w Gminie Pysznica

stw24.pl22 września 2021

Kazimierz Szymeczko opowiadał o książkach, Śląsku i przestrzegał…

stw24.pl22 września 2021

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021

Konkurs plastyczny „Pomaganie jest cool!”

stw24.pl20 września 2021