W Stalowej Woli

Kolonoskopia wcale nie taka straszna

Kolonoskopia wcale nie taka straszna

Badanie kolonoskopii wcale nie jest takie straszne i bolesne, o tym przekonuje lekarz Tomasz Kiszka kierowniki pracowni endoskopowej w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. Placówka ta od kilku lat uczestniczy w programie badań przesiewowych wykrywania raka jelita grubego.

Programu ma na celu zmniejszenie licznych zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego.
Rak ten jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 tys. nowych przypadków. Choroba ta rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Dlatego też, poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi tej choroby.
Jak zaznacza Tomasz Kiszka, program ma na celu zachęcenie do badania pacjentów, którzy nie mają objawów chorobowych. Kolonoskopia jest badaniem, które pozwala wykrywać preludium raka jelita grubego jakim są polipy. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%. Polip żeby stać się nowotworem potrzebuje ok. 10 – 15 lat.
– Niewiele mamy schorzeń nowotworowych, gdzie możemy reagować na etapie stanu przednowotworowego, tak jak w kolonoskopii. Stanem przednowotworowym jest polip, który w trakcie badania może być od razu usunięty i tym samym zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka jelita grubego – wyjaśnia Tomasz Kiszka.

Ryzyko zachorowanie na raka jelita grubego, a także na inne choroby nowotworowe wzrasta po 65. roku życia. Dlatego też do badań przesiewowych kwalifikowane są osoby w wieku 50- 65 lat. Ponadto są kwalifikowane także młodsze osoby w wieku 40 – 55 lat,  w których rodzinie wystąpił rak jelita grubego.

Lekarz zaznacza, że poza programem badań przesiewowych, do którego zgłaszają się pacjenci zdrowi, objawami niepokojącymi dla pacjentów, którzy powinni ze wskazań zdrowotnych zgłosić się na kolonoskopię są takie objawy jak m.in.: obecność krwi w stolcu, nagłe zaburzenie rytmu wypróżnień, biegunki z krwią, zaparcia czy też utrata wagi ciała.

Tomasz Kiszka przekonuje, że to badanie kolonoskopowe wcale nie jest takie straszne.
– Wśród naszego społeczeństwa pokutuje przekonanie, że kolonoskopia jest badaniem bolesnym, nieprzyjemnym i krępującym. Mogę się zgodzić z tym, że jest to badanie krępujące, ale w naszej pracowni dbamy o to, żeby było jak najmniej dramatyczne dla pacjentów. Nie mogę się jednak zgodzić z tym, że jest to badanie bolesne. Można je wykonać w sposób bezbolesny, w znieczuleniu ogólnym, a także w znieczuleniu średniego poziomu. To znieczulenie wyłącza częściowo świadomość pacjenta, powoduje niepamięć wsteczną i pozwala mieć komfort przy badaniu. Samo badanie trwa średnio 15-30 minut  – wyjaśnia lekarz. Dodaje, że często pacjenci mówią, że gorsze było dla nich przygotowanie do kolonoskopii, gdyż wcześniej trzeba jelita oczyścić i wypić 4 litry środka przeczyszczającego, niż sama kolonoskopia.

Osoby, które chcą wziąć udział w tych badaniach przesiewowych mogą zgłosić się bezpośrednio do pracowni endoskopowej w szpitalu lub zarejestrować się telefonicznie tel. 15 843 32 49. Z programu badań przesiewowych mogą korzystać nie tylko mieszkańcy powiatu stalowowolskiego, ale także z całego kraju. Do badania nie są kwalifikowane osoby, które miały wykonywaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Ostatnie pożegnanie Janusza Pikulskiego

stw24.pl23 września 2021

Noc spisowa w Urzędzie Miasta

stw24.pl23 września 2021

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021

Coraz więcej porodów rodzinnych w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl20 września 2021

Z zielonego patio korzystają najmłodsi i dorośli

stw24.pl17 września 2021

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę przejść dla pieszych

stw24.pl17 września 2021