W Stalowej Woli

Komendant straży pożarnej Robert Lebioda przeszedł na emeryturę

Komendant straży pożarnej Robert Lebioda przeszedł na emeryturę

Brygadier Robert Lebioda komendant Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli, po 23 latach służby przeszedł na emeryturę. Uroczysty apel z pełnym ceremoniałem z okazji przejścia w stan spoczynku Komendanta odbył się 30 lipca na placu wewnętrznym Komendy Powiatowej PSP w Stalowej Woli.

Uroczystość odbyła się z udziałem rodziny bryg. Roberta Lebiody, przedstawiciela komendanta wojewódzkiego straży pożarnej, parlamentarzystów, przedstawicieli samorządów z terenu powiatu i wojska oraz pracowników mundurowych i cywilnych komendy.

– Nazywam się po cichu strażakiem spełnionym, który przeszedł wszelkie szczeble dowodzenia i pracy w komendzie powiatowej. Nigdy nie myślałem, że dotrę do takiego miejsca, w jakim jestem dzisiaj, czyli do komendanta powiatowego – powiedział brygadier Robert Lebioda. – Udało mi się wiele zrobić, poza takimi projektami zakupowymi i remontowymi w komendzie, wydaje mi się, że nawiązaliśmy jeszcze większą współpracę z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych. Udało się je zespolić. Większość strażaków ochotników może powiedzieć, że przychodzi do komendy jak do swojej remizy – dodał.

Stalowowolską komendą Robert Lebioda kierował 5 lat. Pod jego sterami jednostka wzbogaciła się między innymi o nowy sprzęt pożarniczo-gaśniczy, wiele pomieszczeń jednostki zostało wyremontowanych. O dokonaniach komendanta Lebiody opowiadał zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP Daniel Dryniak.

– Za swoją wzorową służbę wielokrotnie był nagradzany, m.in. Krzyżem Zasługi za Dzielność, który dla nas, strażaków ma szczególne znaczenie, srebrnym Krzyżem Zasługi, odznaczeniami resortowymi, Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Pan komendant Robert Lebioda. oprócz tego, że posiada doskonałe wykształcenie pożarnicze, realizował się na stanowiskach dowódczych, również jest duchem, sercem i ciałem sportowcem. Przez cały okres służby wielokrotnie udowadniał, jak jest doskonale sprawny i pokazywał, jakim sprawnym powinien być strażak, a sprawność w naszej służbie, to naprawdę bardzo istotna sprawa. I tutaj pan komendant dawał przykład wszystkim strażakom. Zresztą Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli, to zawsze lider praktycznie w całym województwie, w wielu dyscyplinach – mówił st. bryg. Daniel Dryniak.

Podziękowania za wieloletnią służbę brygadierowi Robertowi Lebiodzie składali goście uroczystości, między innymi Senator RP Janina Sagatowska, wiceminister infrastruktury i Poseł na Sejm RP Rafał Weber oraz prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

– W imieniu samorządu chciałbym podziękować za tę piękną służbę na rzecz mieszkańców i miasta Stalowej Woli. Doskonale wiemy, że komendę można zbudować od nowa, pomalować, zakupić nowy sprzęt, nowe samochody, pozyskiwać środki finansowe. Jest jednak coś, czego zbudować, ani kupić nie można. To jest miłość – ta wartość, która jest bardzo mocno wypisana w waszą służbę. Miłość do państwa, do rodziny, do drugiego człowieka. Bo tylko miłość może pociągnąć do tego, aby biec w stronę, skąd wszyscy inni uciekają – mówił Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

– Panie Komendancie, Pan w sposób wyjątkowy udowodnił co znaczy być dobrym człowiekiem, człowiekiem miłości. Zmieniał Pan tę komendę, postrzeganie służb mundurowych i tworzył najważniejszą budowlę – ludzi, którzy razem z panem służyli budując zaufanie, oddanie i gwarancję dla mieszkańców miasta i powiatu, że zawsze jesteście gotowi, by służyć – zwrócił się do brygadiera Lebiody prezydent Stalowej Woli.

Do czasu wyboru nowego komendanta, obowiązki szefa stalowowolskich strażaków będzie pełnił st. bryg. Leszek Zieliński.

Brygadier Robert Lebioda swoją przygodę ze strażą pożarną rozpoczął w 1991 roku jako członek młodzieżowej drużyny pożarniczej w Ochotniczej Straży Pożarnej w Jastkowicach. W roku 1998 rozpoczął służbę w Państwowej Straży Pożarnej jako kadet Szkoły Aspirantów w Krakowie, którą zakończył w roku 2000 i z dniem 1 czerwca został skierowany do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli na stanowisko dowódcy zastępu. Następnym etapem kształcenia były studia w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, którą ukończył w 2006 roku z tytułem inżyniera pożarnictwa i stopniem młodszego kapitana. W 2008 roku ukończył studia II stopnia na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, uzyskując tytuł magistra pożarnictwa.

Podczas pełnionej służby przechodził przez kolejne etapy kariery zawodowej na stanowiskach: dowódca zastępu, dowódca sekcji, zastępca dowódcy zmiany, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2, dowódca zmiany w Jednostce Ratowniczo Gaśniczej nr 1. Jako strażak ochotnik pełnił funkcje zarówno w Zarządzie Jednostki w Jastkowicach, jak i w Zarządzie Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polski w Pysznicy.

Podczas wieloletniej służby uczestniczył w zawodach sportowo-pożarniczych i turniejach piłki siatkowej zdobywając liczne wyróżnienia. Jako członek drużyny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli zdobył 12 razy mistrzostwo województwa w sportach pożarniczych, a 4 razy mistrzostwo w piłce siatkowej. Jako reprezentant województwa trzykrotnie wraz z drużyną wywalczył Mistrzostwo Polski w ćwiczeniu bojowym.

Doświadczenie zawodowe zdobywał jako uczestnik szkoleń i ćwiczeń zgrywających działań ratowniczych różnych służb mundurowych (EDEN, CARPATHEX) o skali międzywojewódzkiej, jak i międzynarodowej. Brał czynny udział w wielu zdarzeniach o dużym rozmiarze, tj. m.in. powódź na terenie powiatu tarnobrzeskiego, podczas której pełnił funkcje zarówno dowódcy odcinków bojowych w newralgicznych momentach powodzi, jak również oficera łącznikowego i dowódcy sztabu w Gorzycach.

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło U.M. Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

stalowa wola

Zakaz odwiedzin w szpitalu

stw24.pl27 września 2021

Projekt ,,Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19″

stw24.pl27 września 2021

Informowali o prawach pracowników sezonowych

stw24.pl27 września 2021

Ostatnie pożegnanie Janusza Pikulskiego

stw24.pl23 września 2021

Noc spisowa w Urzędzie Miasta

stw24.pl23 września 2021

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021