W Stalowej Woli

Komisja zajmie się jakością powietrza w mieście

Komisja zajmie się jakością powietrza w mieście

Na problem zanieczyszczenia powietrza w Stalowej Woli podczas ostatniej sesji rady miasta zwrócił uwagę radny Mariusz Kunysz.  Zauważył, że są dni, w których przekroczenie norm  zanieczyszczenia powietrza jest ogromne. A te dane na bieżąco może śledzić każdy mieszkaniec.

– Kto śledzi strunę internetową, na której od pewnego czasu mamy możliwość obserwowania zapylenia w naszym mieście, to myślę, że 9 kwietnia, kiedy popatrzył na wykres, to pewnie zamknął drzwi na klucz i zabronił domownikom wychodzenia z domu. To co się działo 9 kwietnia, to dla mnie to był szok, albo popsuły się te wskaźniki, albo nie wiem co się działo. W sytuacji kiedy mamy dopuszczalną normę dla pyłów PM10 do 200, to było 6735 – mówił radny.
Przypomniał, że w lutym na sesji prosił by władze nad tym problemem się pochyliły, by została zorganizowana merytoryczna debata w tej sprawie wspólnie z fachowcami i członkami miejskich komisji . – My tu nikomu łaski nie robimy, jako rada miasta powinniśmy się tym problemem zająć –    podkreślał.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny przychyli się do wniosku radnego by sprawa ta została przedyskutowana na posiedzeniu komisji gospodarki komunalnej. Poinformował, że miasto przygotowuje się do ewentualnych projektów unijnych, które pozwalałyby na wymianę źródeł ciepła w gospodarstwach domowych na terenie miasta. Przypomniał, że już skutecznie zostały złożone wnioski na odnawialne źródła energii.
Poinformował również, że Sejmik Województwa Podkarpackiego przygotowuje program anty smogowy, który da samorządom formalne możliwości, by mogły przyjąć lokalne programy.

Obecnie każdy może na bieżąco sprawdzać jaki jest stan powietrza i poziom hałasu w Stalowej Woli. Wystarczy wejść na stronę www.air24.pl. Dane dotyczące pyłów uaktualniane są co godzinę, a hałasu, co 24 godziny.  Na stronie znajdują się także warunki meteo, takie jak prędkość i kierunek wiatru, wilgotność powietrza, temperatura, ciśnienie.

Joanna Piechuta
 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021