W Stalowej Woli

Komu dobrze, a kto za to płaci

Komu dobrze, a kto za to płaci

Dla najemców lokali biurowych w Stalowej Woli nadchodzą dobre czasy. Dzieje się tak za sprawą władz miasta. O ile nam wiadomo, to prezydent Lucjusz Nadbereżny wydal polecenie Miejskiemu Zakładowi Komunalnemu, żeby zakupić za prawie sześć milionów złotych biurowiec „Mostostalu”. Skąd ta szalona decyzja, pozbawiona jakiegokolwiek ekonomicznego sensu?

Mówi się o tym, że pan Prezydent chciał zrobić dobrze najemcom z „Mostostalu”, ponieważ po sprzedaży nie byłoby wiadomo, czy naje,cy nie musieliby się wynieść albo być może więcej zapłacić za najem. Od razu powstaje pytanie dlaczego właśnie ci najemcy w tym budynku zasłużyli sobie na taką łaskę? Czy chodzi o ochronę kasyna? A może taką silę przekonywania ma pewien portal, mający siedzibę w „Mostostalu”, a słynący z wyjątkowej życzliwości wobec obecnej władzy w mieście? A może są jeszcze inne przyczyny takiego działania?

Ekonomiczny nonsens

MZK jest spółką w której sto procent udziałów ma Miasto. Więc pieniądze, za które zostanie zakupiony biurowiec są publiczne. Skoro tak, to każda instytucja wydająca publiczne pieniądze powinna się wytłumaczyć z ich wydawania. Tymczasem o ekonomicznym uzasadnieniu kupna „Mostostalu” cisza. A pytań w tej sprawie jest kilka. Po pierwsze dlaczego zgodzono się kupić za tak wygórowaną cenę? Przecież ten budynek już kilka lat temu był wystawiony na sprzedaż i chętnego nie było. Można usłyszeć głosy wśród stalowowolskich przedsiębiorców, że ta kwota powinna być spokojnie o milion mniejsza. Po drugie czy budynek przynosi dochód, a jeżeli tak, to jaki? Fakt, że przez szereg lat nikt nie kwapił się do zakupu każe w to wątpić. Po trzecie wiadomo, że budynek wymaga napraw i modernizacji. Jakie to są koszty?

I ostatnie pytanie to czy ktoś policzył kiedy ta inwestycja się zwróci i co będzie jak okaże się, że trzeba do niej dopłacać? Dotychczasowi najemcy mają ten komfort, że jak im się podniesie opłaty, to się mogą zwyczajnie wynieść i po kłopocie. Owszem, zawsze będzie można tam wprowadzić rozrastający się urząd miasta. Jednak to tak pół żartem, pół serio. Dobrze by było, żeby ktoś na te pytania odpowiedział.

Równi i równiejsi

Na początku napisaliśmy, że dla najemców idą dobre czasy. Wszyscy najemcy mają teraz prawo liczyć na to, że jak właściciel budynku w którym wynajmują powierzchnię, będzie chciał sprzedać budynek i pojawi się ryzyko, że będą musieli się wynieść, to już mają prawo zwrócić się do prezydenta miasta, żeby ten za publiczne pieniądze wykupił taki budynek i pozwolił im nadal funkcjonować. Niby dlaczego nie? A w czym najemcy lokali w innych budynkach gorsi są od najemców z „Mostostalu”? Dodatkowo takie działanie władz miasta, to psucie rynku lokali pod wynajem. W Stalowej Woli jest nadpodaż lokali biurowych. Co mają powiedzieć ich właściciele płacący podatek od nieruchomości, gdy miasto za przecież ich pieniądze, interweniuje na tym rynku i wykupuje budynek po to, żeby jakaś grupa osób nie miała problemu. Jest to ewidentne uprzywilejowanie tych osób i firm. I znowu trzeba powtórzyć pytanie, czym sobie te osoby i firmy zasłużyły na takie uprzywilejowanie?

W sprawie jest jeszcze jeden haczyk. Można się zastanawiać dlaczego to MZK musiało kupić biurowiec „Mostostalu” i dlaczego nie zrobiło tego miasto. Prawdopodobnie MZK na zakup budynku będzie musiało wziąć kredyt. Pewnie poręczy go miasto. Mamy zatem do czynienie z ukrywaniem zadłużania miasta. Bowiem faktycznie te blisko sześć milionów złotych to jest dług miasta, przerzucony na MZK. Oczywiście mieszkańcy – podatnicy przeważnie nie mają pojęcia, że taki zakup będzie miał wpływ na finansową sytuację MZK, a z tej wynikają ceny wody i ścieków. Można przy tym robić różne sztuczki z tymi taryfami, jak dzieje się to teraz, ale w końcu ekonomii nie da się oszukać. W efekcie zapłacą za to wszyscy. I na pewno nie zapłacą mniej niż obecnie.

Grzegorz Poniedzielski

8 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021