kultura i rozrywka

Konferencja przerwana, zostanie dokończona

Konferencja przerwana, zostanie dokończona

Dlaczego prezydent Juszczenko, który wyciągnął Banderę na piedestał bohaterów narodowych, jest przyjmowany z honorami w polskich uczelniach? Dlaczego prezydent Poroszenko na Westerplatte przypiął banderowską czarno-czerwoną rozetkę? Dlaczego do tej pory żaden z rządów Polskich nie wystąpił do Ukrainy o odszkodowania za ludobójstwa na Polakach?

Takie pytanie padały na konferencji Stowarzyszenia Polskiej Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego, która odbyła się w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli. Spotkanie miało przybliżyć „rolę Kresów Wschodnich w polskiej myśli narodowej”.

Minęła 70. rocznica tzw. rzezi wołyńskiej i o ludobójstwie na Kresach zrobiło się cicho. Prelegenci i słuchacze, którzy tłumnie przybyli do budynku BM przy ul. ks. J. Popiełuszki 10 stwierdzili wspólnie, że przypominaniem zbrodni nie są zainteresowane władze państwowe i partie polityczne. Także media. – Bo w większości te media są w obcych, zagranicznych rękach, a innym państwom rozdrapywanie naszej historii nie jest na rękę – oświecił wszystkich dr Andrzej Zapałowski.

Ewa Siemaszko, która poświęciła życie na badanie zbrodni Ukraińców na Polakach, ze spokojem naukowca przedstawiała fotografie, miejsca, ofiary i daty. – Ludobójstwo niemieckie zostało jakoś rozliczone, trochę mniej radzieckie, ale ludobójstwo ukraińskie na Polakach ciągle czeka na jakąkolwiek reakcję naszego państwa. A tej reakcji nie ma – podsumowała swój wykład Siemaszko.

Dyskusja na tyle się przeciągnęła, że konferencja została przerwana. – Zostanie dokończona jeszcze w tym miesiącu. Temat tego wymaga – zapowiedzieli organizatorzy. Planowany termin to 28 maja, godzina 18.30. Oczywiście w Bibliotece Międzyuczelnianej.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Projekt „Tradycja jak źródło” w Domu Kultury w Pysznicy

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Społecznicy upiększyli centrum Rzeczycy Długiej

stw24.pl21 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Złote Gody w Gminie Pysznica

stw24.pl19 października 2021