kultura i rozrywka

Konferencja przerwana, zostanie dokończona

Konferencja przerwana, zostanie dokończona

Dlaczego prezydent Juszczenko, który wyciągnął Banderę na piedestał bohaterów narodowych, jest przyjmowany z honorami w polskich uczelniach? Dlaczego prezydent Poroszenko na Westerplatte przypiął banderowską czarno-czerwoną rozetkę? Dlaczego do tej pory żaden z rządów Polskich nie wystąpił do Ukrainy o odszkodowania za ludobójstwa na Polakach?

Takie pytanie padały na konferencji Stowarzyszenia Polskiej Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego, która odbyła się w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli. Spotkanie miało przybliżyć „rolę Kresów Wschodnich w polskiej myśli narodowej”.

Minęła 70. rocznica tzw. rzezi wołyńskiej i o ludobójstwie na Kresach zrobiło się cicho. Prelegenci i słuchacze, którzy tłumnie przybyli do budynku BM przy ul. ks. J. Popiełuszki 10 stwierdzili wspólnie, że przypominaniem zbrodni nie są zainteresowane władze państwowe i partie polityczne. Także media. – Bo w większości te media są w obcych, zagranicznych rękach, a innym państwom rozdrapywanie naszej historii nie jest na rękę – oświecił wszystkich dr Andrzej Zapałowski.

Ewa Siemaszko, która poświęciła życie na badanie zbrodni Ukraińców na Polakach, ze spokojem naukowca przedstawiała fotografie, miejsca, ofiary i daty. – Ludobójstwo niemieckie zostało jakoś rozliczone, trochę mniej radzieckie, ale ludobójstwo ukraińskie na Polakach ciągle czeka na jakąkolwiek reakcję naszego państwa. A tej reakcji nie ma – podsumowała swój wykład Siemaszko.

Dyskusja na tyle się przeciągnęła, że konferencja została przerwana. – Zostanie dokończona jeszcze w tym miesiącu. Temat tego wymaga – zapowiedzieli organizatorzy. Planowany termin to 28 maja, godzina 18.30. Oczywiście w Bibliotece Międzyuczelnianej.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ruszyła 14. edycja Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2020”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci

stw24.pl8 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Stowarzyszenie PANDOZ realizuje budowę placu zabaw w Antoniowie

stw24.pl6 kwietnia 2021

Konkurs plastyczny dla dzieci pn. “bezpieczeństwo oczami pierwszoklasisty”

stw24.pl6 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Ruszyły zapisy do ogólnopolskich konkursów dla Kół Gospodyń Wiejskich.

stw24.pl25 marca 2021