kultura i rozrywka

Konferencja przerwana, zostanie dokończona

Konferencja przerwana, zostanie dokończona

Dlaczego prezydent Juszczenko, który wyciągnął Banderę na piedestał bohaterów narodowych, jest przyjmowany z honorami w polskich uczelniach? Dlaczego prezydent Poroszenko na Westerplatte przypiął banderowską czarno-czerwoną rozetkę? Dlaczego do tej pory żaden z rządów Polskich nie wystąpił do Ukrainy o odszkodowania za ludobójstwa na Polakach?

Takie pytanie padały na konferencji Stowarzyszenia Polskiej Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego, która odbyła się w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli. Spotkanie miało przybliżyć „rolę Kresów Wschodnich w polskiej myśli narodowej”.

Minęła 70. rocznica tzw. rzezi wołyńskiej i o ludobójstwie na Kresach zrobiło się cicho. Prelegenci i słuchacze, którzy tłumnie przybyli do budynku BM przy ul. ks. J. Popiełuszki 10 stwierdzili wspólnie, że przypominaniem zbrodni nie są zainteresowane władze państwowe i partie polityczne. Także media. – Bo w większości te media są w obcych, zagranicznych rękach, a innym państwom rozdrapywanie naszej historii nie jest na rękę – oświecił wszystkich dr Andrzej Zapałowski.

Ewa Siemaszko, która poświęciła życie na badanie zbrodni Ukraińców na Polakach, ze spokojem naukowca przedstawiała fotografie, miejsca, ofiary i daty. – Ludobójstwo niemieckie zostało jakoś rozliczone, trochę mniej radzieckie, ale ludobójstwo ukraińskie na Polakach ciągle czeka na jakąkolwiek reakcję naszego państwa. A tej reakcji nie ma – podsumowała swój wykład Siemaszko.

Dyskusja na tyle się przeciągnęła, że konferencja została przerwana. – Zostanie dokończona jeszcze w tym miesiącu. Temat tego wymaga – zapowiedzieli organizatorzy. Planowany termin to 28 maja, godzina 18.30. Oczywiście w Bibliotece Międzyuczelnianej.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Ostre strzelanie na poligonie

stw24.pl30 lipca 2021

Kwalifikacja wojskowa 2021

stw24.pl29 lipca 2021

Przed nami X Jubileuszowy Rajd Honoru

stw24.pl29 lipca 2021

Weź udział w stalowowolskim Jarmarku Lasowiackim

stw24.pl29 lipca 2021

Wycieczka autobusowa – „Bliskie spotkania z architekturą”

stw24.pl29 lipca 2021

Grali o Puchar Starosty

stw24.pl29 lipca 2021

Onko Tour – Rowerem po zdrowie

stw24.pl28 lipca 2021

Stalowa Wola uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych

stw24.pl20 lipca 2021

Świetlica w Korabinie zyskuje nowy wygląd

stw24.pl17 lipca 2021