W Stalowej Woli

KONKURSY POD PARTYJNYM NADZOREM

KONKURSY POD PARTYJNYM NADZOREM

Środowisko nauczycielskie jest poruszone konkursami na dyrektorów szkół nr 7 i 11. Można mówić wręcz o oburzeniu, które podzielają również rodzice. O co tak na prawdę chodzi w tym zamieszaniu. Na jednej szali leży interes dzieci, a na drugiej interes władzy. Która szala przeważy?

KONKURSY Z WADĄ GENETYCZNĄ
Jeżeli ktoś sądzi, że konkursy na dyrektorów maja na celu wyłonienie najlepszego kandydata na dyrektora jest w błędzie. Sposób w jaki przeprowadza się konkursy w dużej mierze to uniemożliwia. Decyduje o tym skład komisji konkursowej. W skład komisji wchodzą przedstawiciele nauczycieli, związków zawodowych działających w szkole, organu prowadzącego, czyli prezydenta, kuratorium oświaty i w reszcie rodziców. Liczbowo wygląda to tak, że najwięcej członków do komisji delegują prezydent i kuratorium. Jeżeli oni się dogadają, to przegłosują wszystkich. Spytaliśmy kilku samorządowców co sądzą o takim systemie wyborów dyrektorów szkół. Przedstawimy kilka zasadniczych zastrzeżeń, które nam przedstawiono.

DLA KOGO SZKOŁA?
Żeby mieć jasność w temacie trzeba wiedzieć dla kogo jest szkoła. Naszym zdaniem szkoła jest dla dzieci i dlatego jak najwięcej co do jej funkcjonowania powinni mieć rodzice, dotyczy to również wyboru dyrektora. Rodzice mają jednak tylko jeden głos. Inny z samorządowców zadał pytanie retoryczne po co w komisji wybierającej dyrektora przedstawiciele nauczycieli i związków zawodowych? Czy to normalne żeby pracownicy wybierali sobie szefa? Przecież to naturalne, że wybiorą takiego, który nie wymaga, jest uległy i się nie czepia. Kolejny zarzut dotyczy udziału przedstawicieli kuratorium. Zwrócono nam uwagę, że kuratorium nie ponosi żadnej odpowiedzialności za działania dyrektora, nie daje pieniędzy na funkcjonowanie szkoły, a obok prezydenta ma zasadniczy wpływ na wybór dyrektora.

WYGRYWAJĄ PARTYJNE INTERESY
W takim układzie jeżeli prezydent dogada się z kuratorium, to wybiorą kogo chcą bez oglądania się na innych. Prawdopodobnie tak stało się w obu ostatnich konkursach w Stalowej Woli. Kurator wojewódzki to człowiek PiS-u, a jeżeli nawet nie to wojewoda jest z PiS-u i chyba nawet nie trzeba mu przypominać, że przedstawiciele kuratorium w komisji konkursowej mają głosować tak, jak przedstawiciele prezydenta, który jest członkiem PiS-u. W ten sposób całkowicie zgodnie z istniejącym prawem PiS przepycha swoich Misiewiczów, wbrew głosom najbardziej zainteresowanych czyli rodziców. Ktoś powie, że to chory system. Jak najbardziej będzie miał rację. Ale przecież o to chodzi, żeby nie likwidować tego chorego systemu tylko wykorzystywać go do partyjnych interesów. A jeszcze niedawno politycy PiS-u wszędzie i głośno mówili, że będą słuchać Polaków. Przy okazji konkursów na dyrektorów szkół w Stalowej Woli już wiadomo na czym to polega. Wy możecie pogadać, a my zrobimy co nam partyjny interes nakazuje.

Weronika Przestój

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021

Coraz więcej porodów rodzinnych w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl20 września 2021

Z zielonego patio korzystają najmłodsi i dorośli

stw24.pl17 września 2021

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę przejść dla pieszych

stw24.pl17 września 2021

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021