W Stalowej Woli

Kopernika i Poprzeczna na pierwszy ogień

Kopernika i Poprzeczna na pierwszy ogień

Ruszają pierwsze prace rewitalizacyjne w Rozwadowie. Zanim brukarze, elektrycy i przedstawiciele innych fachów wejdą na rynek, liftingowi, a w zasadzie gruntownej przebudowie poddanych zostanie kilka ulic i uliczek na jego poboczach. Do środy chętni na zarobek mogą składać oferty na przebudowę ulic Kopernika i Poprzecznej.

Ul. Kopernika – to ta, z której wjeżdża się na parking Muzeum Regionalnego – będzie w tej konfiguracji miała poważniejsze znaczenie. Głównie dlatego, że po zamknięciu rynku, będzie nią można „uciec” z ul. Dąbrowskiego na Sandomierską i odwrotnie. Kiedyś, a dokładnie gdy do MR na wystawę przyjeżdżał ambasador Indii, na jej kawałku od ul. Sandomierskiej położony został asfalt. To była taka prowizorka, żeby się przed gościem nie wstydzić. Wystarczy przejść kawałek w kierunku dworca PKP, by się przekonać, jaka w rzeczywistości ta ulica jest.

A będzie zupełnie inna i to jeszcze pod koniec lata. Zwycięzca przetargu będzie miał tylko 4 miesiące na wywiązanie się z przetargowych deklaracji. To, co teraz jest na jezdni i chodnikach zniknie bezpowrotnie. Znikną też słupy energetyczne i zwisające z nich druty. Sieć elektryczna znajdzie się pod ziemią, a z chodników „wystawać” będą tylko gustowne lampy. Obecne asfalt i trelinkę zastąpi bruk. Brukowane będą też chodniki. Zmieni się nieco parking przy Muzeum, gdyż znajdzie tam zatoka dla autokarów, ale miejsca parkingowe dla aut osobowych zostaną.

Mniej więcej w podobny sposób przebudowywana będzie jednokierunkowa uliczka Poprzeczna, która łączy rozwadowski rynek z ul. Kopernika. Też bruk na jezdni i chodnikach, też podziemne sieci energetyczne i stylowe lampy. Gdy te ulice zostaną wykonane, będzie już można poczuć klimat przyszłego centrum Rozwadowa. Inwestor, czyli Urząd Miasta w argumentacji do stylu wykonania prac rewitalizacyjnych obu ulic, trzyma się argumentacji żydowskiej. I słusznie, bo ta część Rozwadowa zamieszkiwana była przez Żydów. Przy ul. Poprzecznej do czasów ostatniej apokalipsy była murowana synagoga, w miejscu dzisiejszego, właściwie już przeszłego, placu targowego. Przy ul. Kopernika natomiast był cheder, czyli szkoła religijna dla chłopców. Natomiast u wylotu tejże ulicy, obecnie na terenie PKP, był żydowski cmentarz.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Stalowej Woli

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021

Stanisław Łańcucki – pasjonat biegania

stw24.pl19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

stw24.pl18 października 2021

Usuwają awarię na osiedlu Rozwadów

stw24.pl18 października 2021