W Stalowej Woli

Kredyt dla szpitala na spłatę długów

Kredyt dla szpitala na spłatę długów

Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli zamierza wziąć kredyt komercyjny dla potrzeb Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli. Pieniądze te są potrzebne na spłatę długów.    

W początkowych planach starostwo chciało wziąć kredyt skonsolidowany w wysokości 12 mln złotych z Banku Gospodarstwa Krajowego. Z czego około 5 mln złotych miałoby być przeznaczone na spłatę kredyt w Banku Spółdzielczym, a 7 mln zł na spłatę  zobowiązań wymagalnych.  Jednakże, jak mówi starosta Janusz Zarzeczny jest też inna propozycja – banków komercyjnych, które nie żądają od powiatu, tak jak Bank Gospodarstwa Krajowego, poręczenia powiatowego.

– Dla nas jest to bardzo ważne z uwagi na wskaźniki, które by nam spadły i moglibyśmy później mieć problemy z finansowaniem innych inwestycji. Jest zatem propozycja, by wziąć ten kredyt tylko i wyłącznie na spłatę zobowiązań wymagalnych, czyli około 6 – 7 mln zł i bez konsolidacji – mówi starosta. Kredyt ten byłby zaciągnięty na 10 lat
Ponadto bank daje możliwość dwóch lat okresu karencji w spłacie, przez ten czas byłyby  płacone tylko odsetki. Dzięki czemu można by przez ten czas poprawić sytuację finansową. Okres spłaty kredytu miałby wynosić 10 lat.
Jednakże kredyt ten nie będzie zaciągnięty z dnia na dzień, gdyż konieczny jest tryb konkursowy, co może potrwać około 1,5 miesiąca.

A pieniądze w szpitalu są konieczne na inwestycje. Do końca 2016 r. musi być stworzony nowy OIOM i blok operacyjny. – Jeśli Zarząd Powiatu, Rada Powiatu nie przekaże około 3 mln zł, to nie ruszymy z OIOM-em, bo na tę inwestycje nie ma innej możliwości  dofinansowania. Jeśli te pieniądze będą, to w pierwszym kwartale przyszłego roku OIOM będzie funkcjonował w nowym miejscu, zaś obecny będzie adoptowany na drugą salę udarową – mówi dyrektor Edward Surmacz.
Natomiast, jeśli chodzi o blok operacyjny, to jest szansa na pozyskanie środków zewnętrznych. Ta inwestycja ma kosztować około 12-15 mln zł.

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021