W Stalowej Woli

Kredyt dla szpitala na spłatę długów

Kredyt dla szpitala na spłatę długów

Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli zamierza wziąć kredyt komercyjny dla potrzeb Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli. Pieniądze te są potrzebne na spłatę długów.    

W początkowych planach starostwo chciało wziąć kredyt skonsolidowany w wysokości 12 mln złotych z Banku Gospodarstwa Krajowego. Z czego około 5 mln złotych miałoby być przeznaczone na spłatę kredyt w Banku Spółdzielczym, a 7 mln zł na spłatę  zobowiązań wymagalnych.  Jednakże, jak mówi starosta Janusz Zarzeczny jest też inna propozycja – banków komercyjnych, które nie żądają od powiatu, tak jak Bank Gospodarstwa Krajowego, poręczenia powiatowego.

– Dla nas jest to bardzo ważne z uwagi na wskaźniki, które by nam spadły i moglibyśmy później mieć problemy z finansowaniem innych inwestycji. Jest zatem propozycja, by wziąć ten kredyt tylko i wyłącznie na spłatę zobowiązań wymagalnych, czyli około 6 – 7 mln zł i bez konsolidacji – mówi starosta. Kredyt ten byłby zaciągnięty na 10 lat
Ponadto bank daje możliwość dwóch lat okresu karencji w spłacie, przez ten czas byłyby  płacone tylko odsetki. Dzięki czemu można by przez ten czas poprawić sytuację finansową. Okres spłaty kredytu miałby wynosić 10 lat.
Jednakże kredyt ten nie będzie zaciągnięty z dnia na dzień, gdyż konieczny jest tryb konkursowy, co może potrwać około 1,5 miesiąca.

A pieniądze w szpitalu są konieczne na inwestycje. Do końca 2016 r. musi być stworzony nowy OIOM i blok operacyjny. – Jeśli Zarząd Powiatu, Rada Powiatu nie przekaże około 3 mln zł, to nie ruszymy z OIOM-em, bo na tę inwestycje nie ma innej możliwości  dofinansowania. Jeśli te pieniądze będą, to w pierwszym kwartale przyszłego roku OIOM będzie funkcjonował w nowym miejscu, zaś obecny będzie adoptowany na drugą salę udarową – mówi dyrektor Edward Surmacz.
Natomiast, jeśli chodzi o blok operacyjny, to jest szansa na pozyskanie środków zewnętrznych. Ta inwestycja ma kosztować około 12-15 mln zł.

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Czas na matury

stw24.pl5 maja 2021

Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek

stw24.pl5 maja 2021