W Stalowej Woli

Krótka historia utonięcia instruktora nauki pływania

Krótka historia utonięcia instruktora nauki pływania

W HSW SA zwolniono Bartosza Kopyto i jest to sprawa zastanawiająca. Zwolnienie Kopyto odbyło się z pewnym hukiem. Jego pokój zaplombowano, a on uciekł na zwolnienie lekarskie. Sprawa jest zastanawiająca, bo Kopyto poświęcił wiele czasu i zachodu, żeby zyskać zaufanie nowej władzy, wykorzystując do tego właścicieli i dziennikarzy w tych samych osobach jednego z portali. Jednak za nim szerzej odniesiemy się do obecnej sytuacji warto przepatrzeć drogę kariery Bartosza Kopyto, bo jest ona ciekawa ze względu na przemiany polityczne i gospodarcze w Stalowej Woli.

MŁODY, AMBITNY, WYKSZTAŁCONY
Bartosz Kopyto rozpoczął swoją karierę od pracy w Urzędzie Miasta w kancelarii prezydenta Andrzeja Szlęzaka. Zebrała się tam wtedy grupka „młodych wilków” do których należeli jeszcze Robert Fila – szef kancelarii, na mieście ksywa „kanclerz” i Damian Marczak w urzędzie ksywa „piękny”. Wszyscy byli młodzi, ambitni z zamiarem robienia szybkich karier. No i zaczęła się delikatniejsza i mocniejsza kopanina pod stolikiem, kto będzie drugi po Szlęzaku. Prezydent Szlęzak nie specjalnie wyróżniał któregoś z „wilczków”, więc po paru latach rozpierzchli się szukając innych dróg kariery. Ostatecznie Fila został starostą, Marczak trafił do prywatnego biznesu, a Kopyta znalazł pracę w Hucie, jako rzecznik prasowy i z czasem coraz bliższy współpracownik prezesa HSW SA Krzysztofa Trofiniaka. Mogło się wydawać, że Kopyto ma wszelkie dane do zrobienia szybkiej kariery. Młody, ambitny i inteligentny, a do tego z doktoratem, choć do końca nie wiadomo, czy ten doktorat zrobił, czy nie.

HUTA, BIZNES, POLITYKA
W Hucie Kopyto musiał sobie dopiero wywalczyć pozycję. Sytuacja polityczna mu sprzyjała. Rządziła Platforma Obywatelska, a w Hucie jako spółce skarbu państwa, zawsze zarząd był z nadania politycznego partii, która rządziła. Trofiniak miał związki z PO, a i również Kopyto miał w tej partii znajomości i kontakty. Z czasem jego pozycja przy prezesie Trofiniaku rosła. Poza tym związki Huty z polityką się zacieśniały. Premier Tusk parokrotnie był w Hucie, co nagłośniono w mediach. Problemy Huty omawiano w rządzie i w Sejmie i tu, i tam w obecności wszystkich mediów, niemal na żywo. Na sukcesie Huty swoją pozycję polityczną próbowała też wzmocnić posłanka z PO Renata Butryn. Nic więc dziwnego, że zarząd Huty utożsamiano politycznie z PO. To w tych latach Kopyto związał się z jednym z portali internetowych. Bywał częstym gościem w siedzibie portalu i nawet plotkowano, że jest udziałowcem w tym przedsięwzięciu.

KTO PŁACI, TEGO CHWALĄ
Wspomniany portal pisał o sprawach Huty dużo i nie trzeba dodawać, że pisał dobrze. W zasadzie wszystkie targi, większe wydarzenia w których brała udział Huta były tam relacjonowane z dużą ilością zdjęć. Pewnie portal dostawał z Huty pieniądze, ale była to sprawa bardzo dyskretna, a o jakie kwoty chodziło okazało się w okolicznościach nieprzyjemnych i dla portalu i dla Kopyto. Trzeba zauważyć, że portal też miał wyraźne skojarzenia polityczne, bo mocno sympatyzował z ówczesnym prezydentem miasta Andrzejem Szlęzakiem, który co prawda nie sympatyzował z PO, ale jego stosunek do PiS można jasno określić jako wrogi. Wydawało się, że po wygranych przez PiS wyborach zarówno w mieście, jak i do parlamentu, wszystko na czym swoją pozycję budowali właściciele portalu i Kopyto, zawaliło się w drobiazgi. Trzeba przyznać, że nie pękli i podjęli walkę o utrzymanie swoich pozycji.

GÓRĄ NASI! KTÓRZY NASI? CI, CO GÓRĄ
Najpierw właściciele portalu robili wszystko, żeby wkupić się w łaski nowego prezydenta z PiS-u. Przesiadywali w jego gabinecie godzinami. Oczywiście na portalu o poczynaniach nowej władzy zaczęto pisać wyłącznie dobrze i bardzo dobrze. Przedstawiciel portalu towarzyszył nowemu prezydentowi w partyjnych wyjazdach do stolicy, a zdjęcia z różnymi ważnymi politykami PiS-u znajdowały się w serwisach informacyjnych. W PiS kupili te starania no bo inaczej nie można traktować faktu, że dziennikarka z portalu została członkiem rady nadzorczej publicznego Radia Rzeszów, a to są stanowiska rozdawanie w PiS niemal wyłącznie według partyjnego klucza. Udane lizusostwo miało być kluczem do zachowania pozycji Kopyto i już się chyba wydawało, że również zakończą się sukcesem. Obłaskawiony prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny zaczął być obwożony po wszelkich imprezach, poligonach itp. z udziałem nowego prezesa HSW SA Antoniego Rusinka i honorowany mniej lub bardziej poważnymi tytułami.

COŚ NIE WYSZŁO ALBO COŚ WŁAŚNIE WYSZŁO
Co prawda umizgi do PiS-u nie uratowały prezesa Rusinka, ale wydawało się, że Kopyto swoja pozycję zachowa, tym bardziej, że się wyciszył i był zdecydowanie mniej widoczny. Jednak gdzieś, coś podskórnie musiało się dziać, bo fakt sporej kwoty zapłaconej wspomnianemu portalowi nowe, pisowskie władze Huty użyły publicznie jako poważny zarzut marnotrawstwa byłego zarządu. Potem nastała cisza aż w tych dniach gruchnęło, że Bartosz Kopyto straci nie tylko stanowisko, ale i zostanie zwolniony z pracy. Nie są nam znane szczegółowe okoliczności zwolnienia, ale możemy przypuszczać, że musiało się coś stać. Czy były to jakieś nowe okoliczności związane z wspominanym portalem? A może parasol stalowowolskiego PiS-u już tak nie chroni? Co ten fakt oznacza dla portalu? Czy to zapowiedź końca pisowskich łask? Zobaczymy. Sprawie nadal będziemy się przyglądać.

Grzegorz Poniedzielski

6 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021