W Stalowej Woli

Krótki przebłysk słońca

Krótki przebłysk słońca

Hurrraaaa! Na 20. Mistrzostwach Europy w Szybownictwie udało się rozegrać drugą konkurencję. Nawet niezupełnie, bo w jednej z klas szybowce wzbiły się w powietrze tylko po to, by wylądować na lotnisku w Turbi bez punktów. Zdarza się. A wieczorem słońce schowało się za ołowianymi chmurami i znowu nastała nuda deszczem zakrapiana.

Przejdźmy do rzeczy. W niedzielę rozegrano pierwsze zawody i była to tzw. konkurencja obszarowa. Piloci mają zaliczyć oblot po obszarze wyznaczonym przez sędziów, mieszcząc się w limitach kilometrowych od iluś do iluś i limicie czasowym. Sami wybierają trasę. Wygrywa ten, kto pokona ją z największą prędkością. W czwartek wczesnym popołudniem był start do drugiej konkurencji obszarowej. Tym razem – z uwagi na niebezpieczeństwo deszczu – obszar był mniejszy, a szybowce frunęły w kierunku Kielc. W niedzielę Polacy wygrali w dwu klasach. W czwartek w jednej, ale emocji było, że ho, ho. W klasie otwartej wygrał Riccardo Brigliadori (Włochy). Łukasz Wójcik, który wygrał niedzielne zawody był 13., a Zdzisław Bednarczuk 15. Klasę 18-metrową wygrał Sebastian Kawa, a Karol Staryszak zajął 4 miejsce. W tej klasie Polacy powinni dominować, choć wczoraj Brytyjczyk Philip Jones (wygrał w niedzielę) był 2. Zawody w klasie dwumiejscowej uznano za nierozegrane. Przypomnijmy, że w niedzielę nasza załoga Rubaj i Matkowski wygrała.

Turbia jeszcze nigdy nie gościła tylu zagranicznych gości. W zawodach startuje 74. pilotów, ale łącznie z ekipami to ponad 200 osób z 20. krajów. Co ci ludzie robią, gdy pada deszcz? Nudzą się tylko dzieci, starsi szukają zajęcia w pobliżu lotniska Aeroklubu Stalowowolskiego. Stalową Wolę znają już jak własne miasta, w Sandomierzu też się dobrze orientują. Dla kilku ekip wypełniaczem czasu jest gra w kręgle w Kępiu Zaleszańskim. Tamtejsza kręgielnia nigdy nie była tak oblegana. Dla wszystkich był wykład właściciela Jonker Sailplanes na początku Mistrzostw. Przyleciał aż z Południowej Afryki, bo tam mieści się wytwórnia najsłynniejszych chyba dziś szybowców. Szybowce z serii JS zdominowały dziś rynek statków wyczynowych, o czym można się przekonać przyglądając się chociażby tym, stojącym na lotnisku w Turbi.

Polska wystawiła maksymalną 6-osobową ekipę (podobnie jak Francja, Niemcy i Wielka Brytania). Wójcik i Bednarczuk latają właśnie na południowoafrykańskich JS1c-21. Jednak najbardziej podglądanym szybowcem jest ten, na którym lata Sebastian Kawa. To „Diana 3”. Polska konstrukcja i absolutna nowość, na której nikt jeszcze nie zdobył medalu. Kawa ma zrobić to pierwszy i dlatego konkurencja 18-metrowa jest tak obserwowana. To projekt Bogumiła Beresia ze skrzydłem Krzysztofa Kubryńskiego, który ma już 20-letnią historię. „Diana 3” jest najmłodszą córką tego teamu i została zrobiona całkiem inaczej, niż jej starsze siostry. Skrzydło tego szybowca nie jest płaskie, jak w innych, a to zdecydowanie poprawia parametry lotu. M.in. szybciej wznosi się w kominie powietrznym i przez to uzyskuje większą prędkość przelotową. Próby pokazały, że „Diana 3” może lecieć z prędkością nawet 370 km/h. Niektórzy już mówią, że osiągami pobije konstrukcje braci Jonker.

me 1

me 12

me 11

me 2

me 3

me 4

me 5

me 6

me 7

me 8

me 9

me 10

Marcin Swobodny  

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Płacił zbliżeniowo cudzą kartą wpadł ręce policji

stw24.pl4 czerwca 2020

Imię dla edukacyjnego robocika wybrane!

stw24.pl3 czerwca 2020

Kolejne obywatelskie zatrzymanie pijanego

stw24.pl3 czerwca 2020

Tomasz Solecki nowym prezesem „Stal” Stalowa Wola PSA

stw24.pl2 czerwca 2020

Starorzecze w Przyszowie nabiera ostatecznego kształtu

stw24.pl2 czerwca 2020

Wznowiona obsługa w Urzędzie Gminy w Pysznicy

stw24.pl2 czerwca 2020

Parking przy ul. Okulickiego oddany

stw24.pl2 czerwca 2020

Muzeum zaprasza na Rodzinne niedziele

stw24.pl2 czerwca 2020

Czwórmiasto może połączyć nowa linia kolejowa

stw24.pl1 czerwca 2020