W Stalowej Woli

Krótki przebłysk słońca

Krótki przebłysk słońca

Hurrraaaa! Na 20. Mistrzostwach Europy w Szybownictwie udało się rozegrać drugą konkurencję. Nawet niezupełnie, bo w jednej z klas szybowce wzbiły się w powietrze tylko po to, by wylądować na lotnisku w Turbi bez punktów. Zdarza się. A wieczorem słońce schowało się za ołowianymi chmurami i znowu nastała nuda deszczem zakrapiana.

Przejdźmy do rzeczy. W niedzielę rozegrano pierwsze zawody i była to tzw. konkurencja obszarowa. Piloci mają zaliczyć oblot po obszarze wyznaczonym przez sędziów, mieszcząc się w limitach kilometrowych od iluś do iluś i limicie czasowym. Sami wybierają trasę. Wygrywa ten, kto pokona ją z największą prędkością. W czwartek wczesnym popołudniem był start do drugiej konkurencji obszarowej. Tym razem – z uwagi na niebezpieczeństwo deszczu – obszar był mniejszy, a szybowce frunęły w kierunku Kielc. W niedzielę Polacy wygrali w dwu klasach. W czwartek w jednej, ale emocji było, że ho, ho. W klasie otwartej wygrał Riccardo Brigliadori (Włochy). Łukasz Wójcik, który wygrał niedzielne zawody był 13., a Zdzisław Bednarczuk 15. Klasę 18-metrową wygrał Sebastian Kawa, a Karol Staryszak zajął 4 miejsce. W tej klasie Polacy powinni dominować, choć wczoraj Brytyjczyk Philip Jones (wygrał w niedzielę) był 2. Zawody w klasie dwumiejscowej uznano za nierozegrane. Przypomnijmy, że w niedzielę nasza załoga Rubaj i Matkowski wygrała.

Turbia jeszcze nigdy nie gościła tylu zagranicznych gości. W zawodach startuje 74. pilotów, ale łącznie z ekipami to ponad 200 osób z 20. krajów. Co ci ludzie robią, gdy pada deszcz? Nudzą się tylko dzieci, starsi szukają zajęcia w pobliżu lotniska Aeroklubu Stalowowolskiego. Stalową Wolę znają już jak własne miasta, w Sandomierzu też się dobrze orientują. Dla kilku ekip wypełniaczem czasu jest gra w kręgle w Kępiu Zaleszańskim. Tamtejsza kręgielnia nigdy nie była tak oblegana. Dla wszystkich był wykład właściciela Jonker Sailplanes na początku Mistrzostw. Przyleciał aż z Południowej Afryki, bo tam mieści się wytwórnia najsłynniejszych chyba dziś szybowców. Szybowce z serii JS zdominowały dziś rynek statków wyczynowych, o czym można się przekonać przyglądając się chociażby tym, stojącym na lotnisku w Turbi.

Polska wystawiła maksymalną 6-osobową ekipę (podobnie jak Francja, Niemcy i Wielka Brytania). Wójcik i Bednarczuk latają właśnie na południowoafrykańskich JS1c-21. Jednak najbardziej podglądanym szybowcem jest ten, na którym lata Sebastian Kawa. To „Diana 3”. Polska konstrukcja i absolutna nowość, na której nikt jeszcze nie zdobył medalu. Kawa ma zrobić to pierwszy i dlatego konkurencja 18-metrowa jest tak obserwowana. To projekt Bogumiła Beresia ze skrzydłem Krzysztofa Kubryńskiego, który ma już 20-letnią historię. „Diana 3” jest najmłodszą córką tego teamu i została zrobiona całkiem inaczej, niż jej starsze siostry. Skrzydło tego szybowca nie jest płaskie, jak w innych, a to zdecydowanie poprawia parametry lotu. M.in. szybciej wznosi się w kominie powietrznym i przez to uzyskuje większą prędkość przelotową. Próby pokazały, że „Diana 3” może lecieć z prędkością nawet 370 km/h. Niektórzy już mówią, że osiągami pobije konstrukcje braci Jonker.

me 1

me 12

me 11

me 2

me 3

me 4

me 5

me 6

me 7

me 8

me 9

me 10

Marcin Swobodny  

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Na lotnisko w Jasionce wróciły połączenia międzynarodowe!

stw24.pl1 lipca 2020

Huta Stalowa Wola wzięła udział w #GaszynChallenge -VIDEO

stw24.pl1 lipca 2020

Plenerowe spotkanie z Renatą Piątkowską

stw24.pl1 lipca 2020

Jarmark Jagielloński 2020 w dniach 4-5 lipca w Sandomierzu

stw24.pl1 lipca 2020

Bądź czujny ! Oszuści nie mają wakacji

stw24.pl1 lipca 2020

Laureaci konkursu literackiego ogłoszonego przez MBP

stw24.pl30 czerwca 2020

Zuzanna Kuziora w konkursie Talentów Polskiego Radia Dzieciom

stw24.pl30 czerwca 2020

Nowa pula kodów do serwisu Legimi do odebrania w MBP

stw24.pl30 czerwca 2020

XXII Turnieju Siatkówki Plażowej Amatorów

stw24.pl29 czerwca 2020