Bez kategorii

Krótki przewodnik po rozmiarach męskiej odzieży

Krótki przewodnik po rozmiarach męskiej odzieży

Wybór odpowiedniego rozmiaru męskiej odzieży bynajmniej nie jest czymś prostym. Ubrania nosimy wiele godzin dziennie, w różnych sytuacjach i warunkach (stojąc, siedząc w samochodzie czy w biurze, chodząc, w gorącym lub zimnym otoczeniu). Z tego powodu zakup ubrań dla mężczyzn wymaga starannej oceny z różnych punktów widzenia, nie tylko pod względem właściwego rozmiaru, ale także kroju i materiału.

Wybór odzieży pod kątem przydatności do noszenia i rodzaju tkaniny odzieży wynika przede wszystkim z osobistych preferencji i przyzwyczajeń. Są osoby, które wolą nosić obcisłe ubrania męskie młodzieżowe z elastycznych tkanin oraz takie, które preferują klasyczną odzież męską o tradycyjnych, luźniejszych krojach. Jakie są rozmiary ubrań w sklepie z odzieżą męską i czym się kierować podczas wyboru?

 

Nie kupuj w ciemno, czyli jak dobrać odpowiedni rozmiar męskiej odzieży w sklepie online?

 

Chcąc zakupić odpowiednie elementy garderoby, należy kierować się w głównej mierze tabelą rozmiarów producenta danej marki, a nie rozmiarami, jakie zwykle się nosi. Na nic zda się także orientacyjne zestawienie rozmiarów w przypadku sklepu z ubraniami męskimi online kilku producentów. Każdy z nich ma inną rozmiarówkę, dlatego istnieje ryzyko zamówienia niewłaściwego rozmiaru i konieczności dokonania zwrotu lub wymiany.

 

 

Najlepszą praktyką sklepów online jest każdorazowy osobisty pomiar weryfikujący jednostki podane przez producentów. Takie pomiary należy porównać z własnym pomiarem odzieży, która najlepiej na nas leży. Dla przykładu w poradniku w sklepie internetowym Denley z męską odzieżą czytamy:

wartości podane w tabeli rozmiarów są wartościami dokładnie przez nas mierzonymi. Ubrania mierzymy od przodu, zapięte na guziki lub zasuwane na zamek (jeśli posiadają). Przy kupowaniu odzieży należy zawsze sugerować się tabelą umieszczoną w opisie produktu.

 

Jak mierzy się rozmiary ubrań męskich?

Istnieje wspólny europejski standard etykietowania rozmiarów ubrań, formalnie znany jako EN 13402. Norma ta opiera się na wymiarach ciała mierzonych w centymetrach i ma na celu umożliwienie znalezienia odpowiednich rozmiarów odzieży po uprzednim zmierzeniu ciała taśmą mierniczą (np. w domu). Zasada ta, wprowadzona w 2007 r. ma przyczynić się do handlu bardziej przyjaznemu środowisku, ponieważ ma zmniejszyć częstotliwość zwrotów ubrań zakupionych w sieci. Jak wygląda procedura pomiaru w przypadku odzieży męskiej? Normę najczęściej definiuje neutralny językowo piktogram, który wskazuje poniższe wymiary:

  • obwód głowy mierzony nad uszami;
  • obwód szyi 2 cm poniżej jabłka Adama (grdyki) – na poziomie 7 kręgu szyjnego;
  • obwód klatki piersiowej mierzony podczas oddychania, gdy mężczyzna stoi wyprostowany. Taśma miernicza przechodzi przez łopatki, pod pachami i przez klatkę piersiową;
  • obwód talii pomiędzy szczytem kości biodrowych a dolnymi żebrami, mierzony podczas oddychania, stojąc z rozluźnionymi mięśniami brzucha;
  • wysokość – odległość w pionie między czubkiem głowy a podeszwami stóp, mierzona w pozycji wyprostowanej bez butów i ze złączonymi stopami;
  • wewnętrzna długość nogawki – odległość między kroczem a podeszwami stóp, mierzona w linii prostej; stopy lekko rozstawione, a ciężar ciała równomiernie rozłożony na obie nogi;
  • długość ramienia – odległość mierzona od linii ramion (wyrostka barkowego) przez łokieć, do końca wystającej kości nadgarstka, z zaciśniętą prawą pięścią mierzonej osoby i umieszczoną na biodrze dłonią oraz z ramieniem zgiętym pod kątem 90°.

 

 

Dopasowane ubrania dla mężczyzn

Dobrze dobrana odzież dla mężczyzn pozwala na noszenie jej bez uczucia nieprzyjemnego ciągnięcia w okolicy szwów, a elastyczne włókna współpracują wraz z naturalnymi ruchami ciała. Jak dobrać ubrania męskie?

 

W pierwszej kolejności przyglądamy się oznaczeniom: zwykle rozmiary są podawane jako litery (S, M, L, XL, XXL) lub liczby (48, 50, 52, 54). Ważnym kryterium jest obwód talii, zarówno w kwestii spodni, jak i górnych elementów garderoby. Każdorazowo należy sugerować się piktogramem. Odzież jest mierzona na płasko i bez rozciągania, chyba że w instrukcji mierzenia podano inaczej. Dokładne dokonanie pomiarów i porównanie ich z podaną na danej stronie internetowej tabelą nie powinno przysporzyć problemów, a idąc dalej tym tokiem rozumowania – przyczynić się do braku konieczności zwrotu ubrań.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bez kategorii

Więcej w Bez kategorii

II Gminny Powstańczy Rajd Rowerowy – I VIII 2021r

stw24.pl3 sierpnia 2021

Symbolicznym rajdem pamięci uczcili Powstańców Warszawskich

stw24.pl3 sierpnia 2021

Policja na rowerach i quadach będzie patrolować stalowowolskie ulice

stw24.pl23 czerwca 2021

Maciej Paterski mistrzem Polski w kolarstwie szosowym

stw24.pl21 czerwca 2021

Piknik charytatywny z okazji Dnia Dziecka

stw24.pl27 maja 2021

Drugi milion na leczenie Bartusia z Sandomierza.Proste sposoby aby przyśpieszyć zbiórkę

stw24.pl20 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu

stw24.pl4 maja 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021