kultura i rozrywka

Kryształowy jubileusz literackich warsztatów

Kryształowy jubileusz literackich warsztatów

Od 15 lat w każdą trzecią sobotę miesiąca w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Wańkowicza odbywają się warsztaty literackie dla dzieci i młodzieży tworzących własne teksty literackie. Jubileuszowe spotkanie warsztatowiczów, w sobotę 24 października o godzinie 16.00 w budynku przy ul. ks. J. Popiełuszki 10.

„Wers” powstał z inicjatywy polonistek Stanisławy Bieńko-Stachyry, Anny Żywczyk i bibliotekarza Joanny Rybak, których marzeniem było stworzenie miejsca spotkań uzdolnionych literacko młodych ludzi i stworzenia warunków do rozwoju ich talentu i pasji. Celem było objęcie opieką młodych ludzi, którzy podejmują własne próby literackie i oczekują pomocy merytorycznej i metodycznej w zakresie pracy nad tekstem literackim.

Początkowo warsztaty skupiały dzieci i młodzież klas IV-VI szkół podstawowych i gimnazjalnych interesującą się poezją. W ostatnich latach zmieniono formułę zajęć, rozszerzając o inne krótkie teksty prozatorskie (nowele, opowiadania, eseje). Nazwa Warsztaty Poetyckie WERS została zastąpiona na Warsztaty Literackie WERS.

Uczestnicy spotkań prezentują swoje wiersze i wybierają najlepszy W Turnieju Jednego Utworu, zdobywają wiedzę z zakresu poetyki, niezbędną dla początkującego poety.

Prowadzące zajęcia mobilizują młodych adeptów pióra do udziału w konkursach literackich, organizują spotkania z poetami ze Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” (Jolanta Bąk, Andrzej Moskal, Kazimierz Linda, Małgorzata Żurecka), promują twórczość swoich podopiecznych w czasopismach regionalnych i literackich (Nadwisłocze, Nasz Czas, Sztafeta, Ulotna Przestrzeń, Nasz Dom Rzeszów, Cogito, Victor Gimnazjalista)..

– Dotychczasowa praca z młodzieżą dała oczekiwane efekty. Świadczą o tym nagrody zdobywane przez uczestników warsztatów w konkursach poetyckich o szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim.

plakat15leciewers_www

Doceniając znaczącą rolę warsztatów w upowszechnieniu twórczości literackiej wśród dzieci i młodzieży, prezydent Miasta Stalowa Wola uhonorował prowadzące nagrodą literacką „Gałązka Sosny” za rok 2003 w kategorii upowszechniania kultury – mówi polonistka Stanisława Bieńko-Stachyra, która opiekuje się młodymi literatami ze Stalowej Woli.

W 2008 r. została wydana antologia poezji dziecięcej i młodzieżowej „Po kamykach dorastania”, która zawierała utwory 20 młodych poetek dzielących się swoimi przemyśleniami, smutkami i problemami wchodzenia w dorosłość. – Od 2009 r. warsztaty działają w oparciu o projekt „Promowanie poezji i muzyki wśród dzieci i młodzieży”, który jest realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Państwowej Szkoły Muzycznej „Crescendo”, a finansowany ze środków Gminy Stalowa Wola. To dodatkowo umożliwiło uatrakcyjnienie zajęć (np. spotkania z poetami Grzegorzem Kociubą z Tarnobrzega, Janem Tulikiem z Krosna, uczestnictwo w koncertach muzycznych, przedstawieniach teatralnych, zorganizowanie wycieczki do Krakowa śladami poetów i pisarzy polskich) – mówi Joanna Rybak, kierownik Biblioteki Głównej.

Tradycją stały się także organizowane w Państwowej Szkole Muzycznej koncerty słowno-muzyczne „Słowa muzyką malowane”, które pozwalają zaprezentować mieszkańcom naszego miasta utalentowaną literacko i muzycznie młodzież. Od 2011 r. organizowane są koncerty tematyczne („Poeta i poezja”, „Inspiracje muzyczne w poezji”, „Kraina dzieciństwa”, „Wędrówki muzyczno-literackie po Stalowej Woli”). Koncerty te cieszą się dużą sympatią, gromadzą wielu miłośników poezji i muzyki. Jeden z programów został nominowany do nagrody „Gałązka Sosny” w 2009 r. w kategorii wydarzenie kulturalne i w 2010 r. za imprezę „Jubileusz 10-lecia Warsztatów Poetyckich WERS”.

źródło: MBP Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Kontynuacja budowy chodnika w Chwałowicach

stw24.pl2 sierpnia 2021

Z Lubina do Krynicy Zdrój, rowerami dla Bartusia

stw24.pl2 sierpnia 2021

Letnia scena w Muzeum

stw24.pl2 sierpnia 2021

Ostre strzelanie na poligonie

stw24.pl30 lipca 2021

Kwalifikacja wojskowa 2021

stw24.pl29 lipca 2021

Przed nami X Jubileuszowy Rajd Honoru

stw24.pl29 lipca 2021

Weź udział w stalowowolskim Jarmarku Lasowiackim

stw24.pl29 lipca 2021

Wycieczka autobusowa – „Bliskie spotkania z architekturą”

stw24.pl29 lipca 2021

Grali o Puchar Starosty

stw24.pl29 lipca 2021