W Stalowej Woli

Krzyżmo po raz pierwszy

Krzyżmo po raz pierwszy

W historii Stalowej Woli zdarzają się dni, które później będą jak najbardziej „kamieniami milowymi”. Dniem takim bez wątpienia dla nas jest czwartek 18. dnia kwietnia roku bieżącego 2019 od narodzin Chrystusa. Raz takiego kamienia położył ks. proboszcz Edward Frankowski, zostając biskupem. Uparł się ówczas nie wyjeżdżać do Sandomierza – do czasu – i została po Biskupie siedziba. Siedziba biskupów zastępcza (kon?), czemu przeczy ordynariusz sandomierski ks. bp Krzysztof Nitkiewicz. – Konkatedra, znaczy wspólnota i najwyższa pora temu pojęciu nadać realia – mówił pasterz sandomierski.

Wielki Czwartek to święto księży. O czym za chwilę. Biskup ma obowiązek być równym swoim braciom w posłaniu. Do swojego pasterza w dzień ostatni prze Tridyum Paschalnym przybywają kapłani z całej diecezji. To dlatego była zamknięta ul. Popiełuszki/Czarnieckiego, bo to było owe przybycie. Po raz pierwszy diecezjalna Msza Krzyżma Świętego odprawiona została w Stalowej Woli. W bazylice konkatedralnej Matki Bożej Królowej Polski. I do tego nawiązujemy.

– Istnieje bardzo bliska relacja pomiędzy poziomem życia duchowego nas kapłanów, a wiarą ludzi, którzy zostali nam powierzeni – mówił do współbraci. – Pamiętajcie, że wiele możemy nauczyć się od naszych wiernych. Jakże często zawstydzają nas swoją pobożnością, ofiarnością i gorliwością.

Stalowowolska świątynia podniesiona w 1992 r. do godności bazyliki mniejszej, jest siedzibą biskupów (mówią z nazwy, acz niekoniecznie). Msza Krzyżma jest odprawiana raz do roku, w Wielki Czwartek i co do zasady w katedrze. Że akuratnie w katedrze na sandomierskim wzgórzu stoją rusztowania, włodarz Diecezji Sandomierskiej zdecydował, że diecezjalne spotkanie kapłanów odbędzie się w Stalowej Woli. I po raz pierwszy w strzelistej świątyni święcone były oleje: chorych, katechumenów i krzyżma.

msza 9

msza 8

msza 7

msza 5

msza 4

msza 3

msza 1

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Płacił zbliżeniowo cudzą kartą wpadł ręce policji

stw24.pl4 czerwca 2020

Imię dla edukacyjnego robocika wybrane!

stw24.pl3 czerwca 2020

Kolejne obywatelskie zatrzymanie pijanego

stw24.pl3 czerwca 2020

Tomasz Solecki nowym prezesem „Stal” Stalowa Wola PSA

stw24.pl2 czerwca 2020

Starorzecze w Przyszowie nabiera ostatecznego kształtu

stw24.pl2 czerwca 2020

Wznowiona obsługa w Urzędzie Gminy w Pysznicy

stw24.pl2 czerwca 2020

Parking przy ul. Okulickiego oddany

stw24.pl2 czerwca 2020

Muzeum zaprasza na Rodzinne niedziele

stw24.pl2 czerwca 2020

Czwórmiasto może połączyć nowa linia kolejowa

stw24.pl1 czerwca 2020